Objawy zapalenia wątroby we wczesnym stadium są ledwo zauważalne
unsplash.com/ Bill Oxford
Autor - 29 Maja 2020

Objawy zapalenia wątroby. Niektóre z nich dostrzeżesz gołym okiem

Objawy zapalenia wątroby we wczesnym stadium są ledwie zauważalne. Do najczęstszych oznak choroby zalicza się zabarwione na żółto twardówki gałek ocznych, zmieniony kolor moczu oraz niestrawność. Symptomów zapalenia wątroby jest jednak znacznie więcej.

Objawy zapalenia wątroby występują dopiero wtedy, gdy dochodzi do trwałego uszkodzenia tego narządu. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia choroby, gdyż długo nie daje ona żadnych objawów, lub są one trudne do zauważenia.

Pacjent cierpiący na zapalenia wątroby może się skarżyć na ogólne rozbicie i ciągłe zmęczenie. Brak mu energii i odczuwa nieustanny dyskomfort w jamie brzusznej. U niektórych osób pojawiają się też gorączka, biegunka lub wymioty. Niestety wielu pacjentów wiąże te symptomy z grypą, nie wiedząc, że stan wątroby pogarsza się u nich z dnia na dzień.

Są miejsca, w których nadal będzie trzeba nosić maseczkę. Warto je znać, aby uniknąć mandatuSą miejsca, w których nadal będzie trzeba nosić maseczkę. Warto je znać, aby uniknąć mandatuCzytaj dalej

Objawy zapalenia wątroby

Wątroba to największy w ludzkim organizmie narząd miąższowy. Uczestniczy ona w naturalnych procesach detoksykacji oraz w procesach syntezy dostarczanych do organizmu substancji odżywczych. Ponadto wpływa na przebieg oraz efektywność procesów przemiany i rozkładu licznych substancji dostarczanych z zewnątrz, jak i wytwarzanych w organizmie.

Wbrew ogólnemu przekonaniu, wątroba nie powoduje dolegliwości bólowych, bo nie jest unerwiona. Sprawia to, że w przypadku chorób tego narządu, takich jak zapalenie wątroby, przez długi czas możemy nie zdawać sobie sprawy z problemu.

Jak podaje portal medonet.pl, zapalenie wątroby jest stanem zapalnym, który spowodowany jest najczęściej obecnością wirusów w organizmie, złą dietą lub nadmiernym spożywaniem alkoholu. Pierwszymi symptomami schorzenia jest najczęściej niestrawność, zmieniony kolor moczu oraz zażółcenie twardówek.

Do najczęściej występujących rodzajów choroby zaliczamy autoimmunologiczne, wirusowe, a także alkoholowe zapalenie wątroby. W przypadku tego ostatniego symptomami są najczęściej zmęczenie, ogólne osłabienie, ból w prawym podżebrzu i wyniszczenie spowodowane przyjmowaniem dużych ilości alkoholu.

Z kolei objawy wirusowego zapalenia wątroby są bardzo różne w zależności od tego, czy ma ono charakter ostry, czy przewlekły. Wśród najczęstszych symptomów wyróżniamy żółtaczkę, stan podgorączkowy i gorączkę i powiększoną wątrobę. Oprócz tego mogą pojawić się bóle brzucha, niestrawność, mdłości, zmęczenie, osłabienie i senność.

Dzisiaj grzeje: 1. Profesor Krzysztof Simon ostrzega. "Absurdem jest mówienie, że mamy już wszystko za sobą"

2. Była żona Wiśniewskiego wróciła, wszystko się wydało. Pikantne szczegóły niespodziewanie trafiły do mediów

Leczenie przy zapaleniu wątroby może prowadzić wyłącznie lekarz, jednak wymaga ono regularnej współpracy i cierpliwości zarówno ze strony prowadzącego, jak i chorego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Cudowne, dziadek Bogumił otwiera pole truskawek dla wszystkich. Rwiesz sam i płacisz tanio jak barszcz
  2. Gwiazda kultowego serialu ,,Świat według Bundych” nie żyje. Aktor walczył do końca
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. ZUS da pieniądze, ale może też zabrać. Lepiej uważaj, możesz mieć problemy nawet po 5 latach

Następny artykuł