Objawy zapalenia trzustki
pixabay.com/derneuemann
Autor Barbara Bujar - 29 Lipca 2020

Objawy zapalenia trzustki są często mylące. Lepiej jednak ich nie lekceważyć, gdyż mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian

Objawy zapalenia trzustki to nie tylko ból brzucha. U chorego może występować także wiele innych dolegliwości towarzyszących, które niestety często są bagatelizowane. Każda z nich jest jednak poważna i powinna skłonić do wizyty u lekarza. Warto wiedzieć, że charakter wstępujących symptomów różni się w zależności od typu zapalenia, które zaatakowało organizm. Wyróżnia się wśród nich formę ostrą, przewlekłą i autoimmunologiczną.

Zapalenie trzustki to choroba, która atakuje organizm człowieka z powodu rozmaitych przyczyn i prowadzi do bardzo poważnych zmian. Występuje w trzech rodzajach - ostrego zapalenia trzustki (OZT), przewlekłego zapalenia trzustki (PZT) oraz autoimmunologicznego zapalenia trzustki (AZT). Każdy z nich przyczynia się do powstania uciążliwych dolegliwości, które nie zawsze są dla pacjenta oczywiste. Objawy te powinny jednak skłonić do szybkiej konsultacji z lekarzem, dlatego warto je znać.

Zaskakujące doniesienia Super Expressu. Jarosław Kaczyński wkrótce trafi na stół operacyjnyZaskakujące doniesienia Super Expressu. Jarosław Kaczyński wkrótce trafi na stół operacyjnyCzytaj dalej

Objawy zapalenia trzustki

Zapalenie trzustki występuje w trzech rodzajach, które przebiegają inaczej, a ich objawy różnią się od siebie. Wszystkie mają jednak coś wspólnego - wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Nieleczona choroba może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie człowieka.

Jak podaje portal apteline.pl gwałtowny przebieg jest typowy dla ostrego zapalenia trzustki. Choroba może rozwinąć się na skutek nadużywania alkoholu, choroby dróg żółciowych, urazów jamy brzusznej albo wady wrodzonej, która znana jest pod nazwą trzustki dwudzielnej. Do pozostałych przyczyn powstania OZT zalicza się nadczynność przytarczyc, zakażenia wirusów lub stosowanie takich leków jak np. azatiopryna.

Najczęstszym objawem ostrego zapalenia trzustki jest silny ból brzucha. Może pojawiać się on w nadbrzuszu i promieniować do kręgosłupa. Chory może zaobserwować u siebie także wzmożone pragnienie, zaczerwienienia na twarzy, gorączkę, a także wymioty.

Nieco inaczej przebiega przewlekłe zapalenie trzustki. Ten rodzaj schorzenia również może być spowodowany nadmiernym spożywaniem alkoholu. Za częste przyczyny uznaje sie także: zatkanie przewodu żółciowego wspólnego przez kamień żółciowy, czynniki genetyczne, hiperkalcemię, nadczynność przytarczyc oraz przewlekłą niewydolność nerek.

PZT może prowadzić do niewydolności, dlatego wizyta u specjalisty to konieczność. Skłonić powinien do niej przeszywający, nawracający i promieniujący do pleców ból brzucha. Pacjent najczęściej odczuwa go w okolicy nadbrzusza. Dodatkowo częstymi symptomami są także wzdęcia, biegunka, wymioty oraz cukrzyca. Chory może skarżyć się tez na nagłą utratę wagi i problemy skórne.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Szumowski ujawnił, kiedy powrócą surowe obostrzenia. Nie pozostawia złudzeń
2.Dramatyczna sytuacja na Ukrainie. Za naszą wschodnią granicą padają rekordy zachorowań
3. Zwykłe 500 plus nie jako pieniądze, ale jako bon? Wicepremier: to droga, którą chcemy podążać

Trzecim rodzajem choroby jest AZT, czyli autoimmunologiczne zapalenie trzustki. Dzieli się na dwa typy, które objawiają się w bardzo podobny sposób. U chorego występują bowiem łagodne bóle brzucha oraz żółtaczka. Zaobserwowane mogą zostać także objawy podobne do tych, które sygnalizują o nowotworze narządu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielkie zmiany dla planujących wesela? Łukasz Szumowski w końcu zabrał głos
  2. Pilna wiadomość dla milionów rodziców. Chodzi o pójście dzieci do szkół
  3. Na grobie Kory pojawił się niespodziewany napis. Trudno powstrzymać emocje
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł