choroba Hashimoto
fot. https://unsplash.com/ Christin Hume
Autor Natalia Niewczas - 29 Lipca 2020

Niszczy tarczycę po cichu. Objawów tej choroby nie wolno ignorować

Objawy w przypadku tej choroby nie wzbudzają podejrzeń pacjenta. Schorzenie rozwija się w ciele powoli, a powodowane przez nie zniszczenia są nieodwracalne. Chory potrzebuje pilnej suplementacji. Często nie przyjmuje odpowiednich leków, bo nawet nie wie o istnieniu zaburzającej pracę całego organizmu choroby.

Objawy choroby Hashimoto skłaniają pacjenta do wizyty u lekarza najczęściej dopiero wtedy, gdy stają się wyjątkowo uporczywe. Hashimoto wymaga jednak stałego nadzoru specjalisty i podobnie regularnego przyjmowania leków. Co może być dla niektórych pacjentów szczególnie ważne, niewłaściwe leczenie, lub całkowity jego brak, w przypadku choroby Hashimoto przyczynia się do problemów z zajściem w ciążę.

Niepozorne objawy choroby Hashimoto

Z objawami choroby Hashimoto da się żyć. Wielu dotkniętych schorzeniem pacjentów świadomie ignoruje ich występowanie i o zaburzeniu pracy tarczycy dowiaduje się dopiero przy okazji okresowych badań kontrolnych, zwłaszcza morfologicznych. Chociaż początkowe symptomy, z jakimi wiąże się występowanie choroby Hashimoto, łatwo dają się bagatelizować, nie oznacza to, że brak lekarskiej kontroli i przyjmowania odpowiednich leków wyjdzie pacjentowi na dobre.

Jak podaje portal medonet.pl, choroba Hashimoto dotyczy odpowiedzialnej za wytwarzanie hormonów tarczycy. Gdy gruczoł przestaje funkcjonować prawidłowo, cierpi na tym nie tylko ludzkie ciało, ale i umysł - osoby dotknięte chorobami tarczycy są bardziej narażone na wystąpienie stanów depresyjnych. To jeden z wielu powodów, dla których pierwszych symptomów choroby Hashimoto nie powinno się lekceważyć.

W przypadku wystąpienia choroby Hashimoto w tarczycy wytwarza się szkodliwy stan zapalny. Z wciąż nieznanych naukowcom przyczyn organizm nie rozpoznaje gruczołu za sprzymierzeńca i nakazuje komórkom odpornościowym atakować tarczycę, co prowadzi do jej powolnego zaniku.

Objawy choroby Hashimoto wiążą się przede wszystkim z układem rozrodczym. Schorzenie znacznie częściej diagnozowane jest u kobiet, niż mężczyzn, co przekłada się na problemy z miesiączkowaniem (nieregularność cyklu, skąpe krwawienia), a w konsekwencji na trudności z zajściem w ciążę i występowaniem poronień. Chorobę Hashimoto może zwiastować również chroniczne zmęczenie, zauważalny przyrost wagi i utrzymująca się chrypka. Pacjenci cierpiący na Hashimoto znacznie gorzej tolerują niskie temperatury, a na ich łokciach daje się zaobserwować “syndrom brudnego łokcia”.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski nie pozostawił złudzeń. Przekazał właśnie wiadomość dot. nowych, poważnych ograniczeń
2.Dramatyczna sytuacja na Ukrainie. Za naszą wschodnią granicą padają rekordy zachorowań
3. Były poseł i mąż znanej dziennikarki stanął przed prokuraturą. Usłyszał aż 5 zarzutów

Chociaż wystąpienie choroby Hashimoto może wiązać się z poważnymi powikłami postępującymi wraz z rozwojem schorzenia, Hashimoto można (a nawet trzeba) skutecznie leczyć. Pacjentom zaleca się wówczas przyjmowanie lewotyroksyny. Najważniejsze jest jednak postawienie właściwej diagnozy. Właśnie dlatego wystąpienie jakiegokolwiek niepokojącego objawu w obrębie ciała należy skonsultować ze specjalistą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Łukasz Szumowski właśnie przekazał ważne informacje. Chodzi o obostrzenia, już wszystko jasne
  2. Koronawirus w Westfield Arkadia. Potwierdzono zakażenie u pracownika sklepu
  3. Joanna Kurska ukrywała prawdę nt. swojej przeszłości i TVP? Ujawniamy kontrowersyjne fakty, które mogą rozzłościć wielu
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł