choroba Hashimoto
fot. https://unsplash.com/ Christin Hume
Autor Natalia Niewczas - 19 Września 2020

Niszczy tarczycę po cichu. Objawów tej choroby nie wolno ignorować

Objawy w przypadku tej choroby nie wzbudzają podejrzeń pacjenta. Schorzenie rozwija się w ciele powoli, a powodowane przez nie zniszczenia są nieodwracalne. Chory potrzebuje pilnej suplementacji. Często nie przyjmuje odpowiednich leków, bo nawet nie wie o istnieniu zaburzającej pracę całego organizmu choroby.

Objawy choroby Hashimoto skłaniają pacjenta do wizyty u lekarza najczęściej dopiero wtedy, gdy stają się wyjątkowo uporczywe. Hashimoto wymaga jednak stałego nadzoru specjalisty i podobnie regularnego przyjmowania leków. Co może być dla niektórych pacjentów szczególnie ważne, niewłaściwe leczenie, lub całkowity jego brak, w przypadku choroby Hashimoto przyczynia się do problemów z zajściem w ciążę.

Drganie powieki jest ważnym sygnałem wysyłanym przez organizm. Na co może wskazywać?Drganie powieki jest ważnym sygnałem wysyłanym przez organizm. Na co może wskazywać?Czytaj dalej

Niepozorne objawy choroby Hashimoto

Z objawami choroby Hashimoto da się żyć. Wielu dotkniętych schorzeniem pacjentów świadomie ignoruje ich występowanie i o zaburzeniu pracy tarczycy dowiaduje się dopiero przy okazji okresowych badań kontrolnych, zwłaszcza morfologicznych. Chociaż początkowe symptomy, z jakimi wiąże się występowanie choroby Hashimoto, łatwo dają się bagatelizować, nie oznacza to, że brak lekarskiej kontroli i przyjmowania odpowiednich leków wyjdzie pacjentowi na dobre.

Jak podaje portal medonet.pl, choroba Hashimoto dotyczy odpowiedzialnej za wytwarzanie hormonów tarczycy. Gdy gruczoł przestaje funkcjonować prawidłowo, cierpi na tym nie tylko ludzkie ciało, ale i umysł - osoby dotknięte chorobami tarczycy są bardziej narażone na wystąpienie stanów depresyjnych. To jeden z wielu powodów, dla których pierwszych symptomów choroby Hashimoto nie powinno się lekceważyć.

W przypadku wystąpienia choroby Hashimoto w tarczycy wytwarza się szkodliwy stan zapalny. Z wciąż nieznanych naukowcom przyczyn organizm nie rozpoznaje gruczołu za sprzymierzeńca i nakazuje komórkom odpornościowym atakować tarczycę, co prowadzi do jej powolnego zaniku.

Objawy choroby Hashimoto wiążą się przede wszystkim z układem rozrodczym. Schorzenie znacznie częściej diagnozowane jest u kobiet, niż mężczyzn, co przekłada się na problemy z miesiączkowaniem (nieregularność cyklu, skąpe krwawienia), a w konsekwencji na trudności z zajściem w ciążę i występowaniem poronień. Chorobę Hashimoto może zwiastować również chroniczne zmęczenie, zauważalny przyrost wagi i utrzymująca się chrypka. Pacjenci cierpiący na Hashimoto znacznie gorzej tolerują niskie temperatury, a na ich łokciach daje się zaobserwować “syndrom brudnego łokcia”.

Dzisiaj grzeje: 1. Masowe groby odnalezione w Warszawie. Az 12 pochowanych osób, do kogo należą szczątki?
2.Rząd zapowiada wielką falę zwolnień, która ruszy jeszcze we wrześniu. W październiku będzie tylko gorzej

3.Pamiętacie Marusię z serialu "Czterej pancerni i pies"? Co dziś dzieje się z legendarną Polą Raksą?

Chociaż wystąpienie choroby Hashimoto może wiązać się z poważnymi powikłami postępującymi wraz z rozwojem schorzenia, Hashimoto można (a nawet trzeba) skutecznie leczyć. Pacjentom zaleca się wówczas przyjmowanie lewotyroksyny. Najważniejsze jest jednak postawienie właściwej diagnozy. Właśnie dlatego wystąpienie jakiegokolwiek niepokojącego objawu w obrębie ciała należy skonsultować ze specjalistą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramatyczna wiadomość od TVP. Akcja na południu polski trwała całą noc
  2. Znalazł gigantyczne gniazdo szerszeni i osłupiał. Dziesiątki tysięcy agresywnych owadów w budynku [wideo]
  3. Kiedy w Polsce będzie dostępna szczepionka na koronawirusa? Minister Zdrowia zapowiada
  4. Rój szerszeni zaatakował rowerzystów z Wrocławia. Kobieta dostała nagłej reakcji alergicznej
  5. Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonych
  6. Opływająca luksusem kolacja, róże i zdjęcia prosto z sypialni - Justyna Żyła prowokuje fanów. Czy były mąż będzie zazdrosny?

Następny artykuł