Jest groźny dla serca i innych organów naszego ciała. Objawy niedoboru potasu powinien znać każdy pacjent

objawy potas
unsplash.com/Austin Distel
Autor Natalia Niewczas30.12.2020

Objawy niedoboru potasu to przede wszystkim ogólne osłabienie organizmu. Osłabione są także mięśnie pacjenta, co prowadzi do ich skurczów i uporczywego bólu. O deficycie może świadczyć również nieprawidłowa praca mięśnia sercowego.

Wielu pacjentów wciąż niesłusznie ignoruje objawy mogące świadczyć o powstałych w organizmie niedoborach (w tym deficytach potasu). Tymczasem bez odpowiedniej ilości mikroelementów układy ciała człowieka nie mogą prawidłowo funkcjonować. Potas odgrywa istotną rolę między innymi w przewodzeniu impulsów nerwowych przez neurony.

Objawy, które mogą wskazywać na niedobór potasu

Za jeden z pierwszych pojawiających się w obrębie ciała objawów niedoboru potasu uznaje się ogólne osłabienie organizmu. Towarzyszą mu problemy z mięśniami.

Jak podaje portal medonet.pl, bez potasu mięśnie dopadają skurcze, pojawia się także dokuczliwy ból. Brak cennego pierwiastka uniemożliwia im bowiem szybką regenerację.

U pacjentów z niedoborem potasu pojawia się również mrowienie i drętwienie kończyn. Niekiedy deficyt prowadzi do trudności z oddychaniem i prawidłowym trawieniem pokarmów.

Minister Zdrowia nagle wydał pilne polecenie. Nikt nie spodziewał się podobnej decyzji, cała Polska wstrzymała oddechMinister Zdrowia nagle wydał pilne polecenie. Nikt nie spodziewał się podobnej decyzji, cała Polska wstrzymała oddechCzytaj dalej

Nawet deszcz nie powstrzymał go przed przekraczaniem dozwolonej prędkości. Jakby tego było jeszcze mało, Szczepan W. uważał, że dobrym pomysłem jest czytanie w tym czasie SMS-ów.

Kolejny z objawów niedoboru potasu dotyczy serca. Bez niego mięsień sercowy jest osłabiony, następuje zmniejszenie jego kurczliwości; bicie serca staje się nieregularne.

Niewielki niedobór potasu w organizmie można uzupełnić za pomocą wprowadzenia prozdrowotnych zmian w jadłospisie. Zaleca się częstsze spożywanie takich produktów jak banany, suszone morele, otręby pszenne, pistacje czy daktyle.

Cennym źródłem potasu są również rodzynki i suszone śliwki. Co ucieszy entuzjastów czekolady, spożywanie tej ze znaczącą ilością miazgi kakaowej także może pomóc ciału w uzupełnieniu braków (zaleca się w tym przypadku czekoladę gorzką lub deserową, która dodatkowo nie obfituje w szkodliwy dla zdrowia biały cukier).

Do potwierdzenia niedoboru potasu niezbędne jest wykonanie badań morfologicznych. Ważne jest także przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego, co ma na celu ustalenie źródła potencjalnych braków (często jest nim niewłaściwa dieta).

Wystąpienie jakiegokolwiek z wyżej wymienionych objawów może, ale nie musi oznaczać brak potasu w organizmie. Deficytów nie należy leczyć na własną rękę - właściwy sposób uzupełnienie niedoboru powinien indywidualnie dopasować do pacjenta specjalista, lekarz bądź dietetyk.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł