Objawy cukrzycy mogą być nietypowe w początkowej fazie choroby
pixabay_TesaPhotography
Autor Aneta Młodawska - 30 Maja 2020

Pierwsze objawy cukrzycy. Lepiej ich nie lekceważyć

Objawy cukrzycy mogą być w początkowej fazie nietypowe. Oprócz chudnięcia, wzmożonego pragnienia, częstego oddawania moczu, czy senności mogą pojawić się symptomy, których wielu z nas nie powiązałoby z cukrzycą. Warto wiedzieć, jakie zmiany powinny skłonić nas do konsultacji ze specjalistą.

Objawy cukrzycy są przez niektórych pacjentów ignorowane, przez co choroba często pozostaje niezdiagnozowana. Choć cukrzyca była kiedyś kojarzona z osobami starszymi, coraz częściej dotyka ona młodych osób.


Na całym świecie chorych na cukrzycę jest ponad 400 milionów ludzi, z czego niecałe 90% przypadków stanowi cukrzyca typu 2.Warto zatem wiedzieć, jakie objawy świadczą o początkach tej choroby, a które są tak mało charakterystyczne, że przez długi czas mogą być ignorowane.

Nie żyje wybitny polski pisarz. Od dłuższego czasu zmagał się z ciężką chorobąNie żyje wybitny polski pisarz. Od dłuższego czasu zmagał się z ciężką chorobąCzytaj dalej


Objawy cukrzycy mogą być nietypowe w początkowej fazie choroby


Za rozwój cukrzycy odpowiedzialne są predyspozycje genetyczne, a także czynniki modyfikowalne. Choć co prawda skłonność do rozwoju choroby jest dziedziczna, nasz tryb życia także ma duże znaczenie.


Cukrzyca polega na zaburzeniach metabolizmu węglowodanów. Nasz organizm, nie mogąc wykorzystać cukrów, sięga po inne źródła energii, takie jak białka i tłuszcze. W efekcie u pacjentów zmagających się z cukrzycą typu 1 obserwuje się widoczny spadek masy działa. Jeśli zaś przybieramy na wadze, może być to objawem cukrzycy typu 2, gdyż wysokie stężenie insuliny zwiększa apetyt i pobudza organizm do odkładania tkanki tłuszczowej.


Chroniczne zmęczenie i senność również mogą być objawami choroby. Dzieje się tak, gdy organizm nie potrafi wykorzystać do pracy wysokiego stężenia glukozy. Zwłaszcza po posiłku, gdy organizm otrzyma dużą dawkę węglowodanów, potrzebuje czasu, by zrównoważyć to odpowiednią ilością insuliny. Stan ciągłego zmęczenia może z czasem coraz bardziej utrudniać wykonywanie codziennych czynności.


Ważnym objawem cukrzycy typu 2, którego nie należy bagatelizować, jest wzmożone pragnienie. Jeśli towarzyszy nam uczucie suchości w ustach i wciąż musimy się nawadniać bez żadnej przyczyny, możliwe, że nasz organizm próbuje pozbyć się nadmiaru glukozy i niejako zmusza się do picia, by wydalić cukier z moczem.


Nie powinniśmy także bagatelizować częstych infekcji i problemów skórnych. Niekorzystny wpływ cukrzycy na działanie układu odpornościowego sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnych, wirusowych, czy grzybiczych. Szczególnie te ostatnie rozwijają się dość szybko, gdyż wysoki poziom cukru sprzyja powstawaniu grzybów.


Gdy nasza skóra staje się wrażliwa, przesuszona i podatna na uszkodzenia, także powinniśmy przyjrzeć się naszemu zdrowiu. Objawy te mogą wskazywać na cukrzycę, gdyż wysoki poziom cukru wpływa także na kondycję naczyń krwionośnych.


Ponadto na skutek nadmiernego metabolizmu białek powstaje duża ilość tzw. ciał ketonowych. Jak podaje portal stylzycia.polki.pl, nasz organizm, próbując odzyskać stan równowagi metabolicznej, wydala ciała ketonowe z moczem, przez co nabiera on przykrego, kwaśnego zapachu.


W stanie zaawansowanej cukrzycy również oddech może mieć nieprzyjemny zapach. Z powodu ketonemii, czyli zbyt wysokiego stężenie ciał ketonowych w organizmie, mogą pojawiać się nieustające nudności.


Uszkodzeniu mogą również ulec naczynia krwionośne w gałce ocznej, co wpływa na pogorszenie widzenia. Układ nerwowy także cierpi przez wysokim poziom glukozy w organizmie. Chorzy mogą odczuwać osłabienie siły mięśniowej, kurcze mięśni, mrowienie kończyn oraz zaniki czucia. Choroba nie sprzyja także gojeniu się ran.


Oprócz wymienionych objawów są też inne typowe symptomy, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Są to między innymi częste bóle głowy, mrowienie i drętwienie kończyn, obniżenie nastroju, nadmierna potliwość czy wzmożone łaknienie.


Wykrycie cukrzycy staje się jeszcze trudniejsze, gdy zwiastują ją sygnały, które na pierwszy rzut oka nie mają z nią nic wspólnego, np. drętwienie i mrowienie rąk, napady głodu, skurcze łydek czy świąd sromu.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Niebezpieczna choroba, na którą trzeba uważać

2. Masz telewizor lub radio? Niespodziewane polecenie Sasina w związku z opłatami


Najlepszym sposobem, by zdiagnozować chorobę, jest wizyta u lekarza. Odpowiednie badania pokażą, jak poradzić sobie z chorobą i w jaki sposób zmienić nawyki żywieniowe oraz styl życia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szykują się ogromne grzybobrania. Znalazł 7 grzybów w 1 miejscu
  2. Nie żyje poszukiwany chłopiec. Znaleziono ciało 4-letniego Marka
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Żona Kamila Stocha wyjawiła sekrety swojego małżeństwa. Z jej ust padła poważna deklaracja

Następny artykuł