Pierwsze objawy zakrzepicy żylnej. Nie trać czasu, gdy je zauważysz

objawy zakrzepica
unsplash.com/Anna Auza
Autor Natalia Niewczas30.12.2020

Objawy zakrzepicy różnią się zależnie od typu choroby. O zakrzepicy żylnej mogą świadczyć takie symptomy jak ból w stopie bądź łydce czy obrzęki kończyn dolnych. Zakrzepica tętnicy sygnalizuje swą obecność między innymi poprzez ucisk w obrębie klatki piersiowej i duszności.

Objawy zakrzepicy powinien znać każdy pacjent. Podstawowym argumentem w tym przypadku jest znaczny odsetek zgonów, za którym stoją choroby układu krążenia. Obok nowotworów to właśnie te schorzenia co roku odbierają najwięcej istnień wśród Polek i Polaków (więcej >tutaj<).

Pierwsze objawy mogące wskazywać na zakrzepicę

Objawy zakrzepicy zależą od typu choroby - żylnej lub tętniczej. O zakrzepicy mówimy w sytuacji, w której w ciele pacjenta doszło do utworzenia zakrzepu - czop tworzy się w świetle naczyń, co utrudnia bądź uniemożliwia swobodny przepływ krwi przez organizm.

Jak podaje portal abczdrowie.pl, ciało potrafi radzić sobie z zakrzepami samodzielnie. Jeśli czop wciąż się jednak powiększa, lub powstaje ich znaczna ilość, może oznaczać to zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Za objawy zakrzepicy żylnej uznaje się przede wszystkim ból odczuwalny w stopie bądź łydce lub dole podkolanowym pacjenta. Co stanowi ważną wskazówkę, dolegliwość zwykle ustępuje po uniesieniu kończyny.

Minister Zdrowia nagle wydał pilne polecenie. Nikt nie spodziewał się podobnej decyzji, cała Polska wstrzymała oddechMinister Zdrowia nagle wydał pilne polecenie. Nikt nie spodziewał się podobnej decyzji, cała Polska wstrzymała oddechCzytaj dalej

Wśród objawów zakrzepicy żylnej znajdziemy zaczerwienienie i napięcie skóry oraz obrzęki kończyny. Opuchlizna powstaje najczęściej na kostce pacjenta lub w jej okolicy. Ważnym sygnałem alarmowym jest również podwyższona temperatura ciała, przyspieszona akcja serca i zabarwienie skóry na niebieskawy odcień.

Gdy w organizmie pojawia się zakrzep tętnicy, pacjent może doświadczyć uczucia ucisku w klatce piersiowej. Chorzy skarżą się także na duszności.

Kolejnym z objawów zakrzepu w tętnicy jest ból przy poruszaniu się. Pacjenci nie powinni lekceważyć także takich symptomów jak niedowłady kończyn, zaburzenia widzenia i trudności z komunikowaniem się (zaburzenia mowy).

Leczenie zakrzepicy zależy od stopnia jej zaawansowania oraz samej lokalizacji zakrzepu. Możliwa jest terapia farmakologiczna, uwzględniająca podanie leków przeciwzakrzepowych. W niektórych przypadkach pacjentom zaleca się noszenie rajstop bądź podkolanówek uciskowych.

Każdy z wyżej wymienionych objawów może, lecz nie musi świadczyć o poważnym problemie ze zdrowiem. By poznać przyczynę dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł