Pierwsze objawy zakrzepicy żylnej. Nie trać czasu, gdy je zauważysz

Objawy zakrzepicy różnią się zależnie od typu choroby. O zakrzepicy żylnej mogą świadczyć takie symptomy jak ból w stopie bądź łydce czy obrzęki kończyn dolnych. Zakrzepica tętnicy sygnalizuje swą obecność między innymi poprzez ucisk w obrębie klatki piersiowej i duszności.
Objawy zakrzepicy powinien znać każdy pacjent. Podstawowym argumentem w tym przypadku jest znaczny odsetek zgonów, za którym stoją choroby układu krążenia. Obok nowotworów to właśnie te schorzenia co roku odbierają najwięcej istnień wśród Polek i Polaków (więcej >tutaj<).
Pierwsze objawy mogące wskazywać na zakrzepicę
Objawy zakrzepicy zależą od typu choroby - żylnej lub tętniczej. O zakrzepicy mówimy w sytuacji, w której w ciele pacjenta doszło do utworzenia zakrzepu - czop tworzy się w świetle naczyń, co utrudnia bądź uniemożliwia swobodny przepływ krwi przez organizm.
Jak podaje portal abczdrowie.pl, ciało potrafi radzić sobie z zakrzepami samodzielnie. Jeśli czop wciąż się jednak powiększa, lub powstaje ich znaczna ilość, może oznaczać to zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.
Za objawy zakrzepicy żylnej uznaje się przede wszystkim ból odczuwalny w stopie bądź łydce lub dole podkolanowym pacjenta. Co stanowi ważną wskazówkę, dolegliwość zwykle ustępuje po uniesieniu kończyny.
Wśród objawów zakrzepicy żylnej znajdziemy zaczerwienienie i napięcie skóry oraz obrzęki kończyny. Opuchlizna powstaje najczęściej na kostce pacjenta lub w jej okolicy. Ważnym sygnałem alarmowym jest również podwyższona temperatura ciała, przyspieszona akcja serca i zabarwienie skóry na niebieskawy odcień.
Gdy w organizmie pojawia się zakrzep tętnicy, pacjent może doświadczyć uczucia ucisku w klatce piersiowej. Chorzy skarżą się także na duszności.
Kolejnym z objawów zakrzepu w tętnicy jest ból przy poruszaniu się. Pacjenci nie powinni lekceważyć także takich symptomów jak niedowłady kończyn, zaburzenia widzenia i trudności z komunikowaniem się (zaburzenia mowy).
Leczenie zakrzepicy zależy od stopnia jej zaawansowania oraz samej lokalizacji zakrzepu. Możliwa jest terapia farmakologiczna, uwzględniająca podanie leków przeciwzakrzepowych. W niektórych przypadkach pacjentom zaleca się noszenie rajstop bądź podkolanówek uciskowych.
Każdy z wyżej wymienionych objawów może, lecz nie musi świadczyć o poważnym problemie ze zdrowiem. By poznać przyczynę dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem.
Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:
- 4-latek znalazł w domu petardę. Materiał wybuchł w jego rękach
- Zbadali ponad 1700 ozdrowieńców po COVID-19. Dokonali niepokojącego odkrycia, było u połowy z nich
- Polska wysłała pomoc do Wielkiej Brytanii. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy z ważną misją do spełnienia