Pojawiają się już miesiąc przed zawałem. Objawy, których lepiej nie lekceważyć

objawy zawału
unsplash Tim Marshall
Autor Klaudia Gaicka30.12.2020

Niektóre z objawów zawału mogą występować już miesiąc przed atakiem. Warto je znać, aby w razie potrzeby pomóc sobie lub komuś z naszych bliskich. Polskie statystyki dotyczące zawału są przytłaczające.

Mimo zatrważających statystyk, wielu z nas wciąż nie wie, jakie są pierwsze objawy zawału serca. Okazuje się, że nasz organizm może wysyłać nam sygnały alarmowe już miesiąc przed atakiem. To bardzo ważne, aby umieć je dostrzec.

Niektóre z objawów zawału mogą występować już miesiąc przed atakiem

Choć o zawale serca mówi się wiele, nie każdy zna jego podstawowe symptomy. Znajomość tych objawów może uratować życie nam lub komuś z naszego otoczenia.

Zawał jest jedną z głównych przyczyn śmierci w naszym kraju. Chociaż najczęściej dotyka mężczyzn w wieku 60-75 lat, może zdarzyć się każdej dorosłej osobie. W Polsce umiera z jego powodu rekordowo ogromna ilość osób. Nierzadko przyczyną śmierci jest zbyt późne rozpoznanie objawów.

Wśród objawów zwiastujących zawał jednym z najbardziej charakterystycznych jest ból w klatce piersiowej. Jak podaje portal Rmf24.pl, najczęściej połączony jest on z napięciem między żebrami oraz uczuciem ucisku.

Zdarza się, że ból promieniuje do jednego lub obu ramion pacjenta. Inne obszary, które może obejmować to okolice szyi, żuchwy oraz żołądka. Charakter bólu może być nawracający lub, wręcz przeciwnie, stały. Ten objaw występuje u około 30 proc. kobiet i prawie wszystkich mężczyzn.

Także nieregularny rytm serca powinien nas zaalarmować. Ten objaw występuje najczęściej u kobiet. Odczuwamy kołatanie serca, które najczęściej trwa od jednej do dwóch minut.

Jednym z najbardziej nietypowych objawów jest nadmierne pocenie się. Obszary ciała, które najbardziej się pocą, to dłonie, stopy, klatka piersiowa oraz czoło. To, co charakterystyczne, to, to, że symptom pojawia się bez związku z aktywnością fizyczną, czy temperaturą otoczenia.

Również płytki oddech może wskazywać na zbliżający się zawał. Najczęściej towarzyszą mu zawroty głowy oraz duszności. Występuje z podobną częstotliwością u obu płci.

Mniej typowe objawy, które jednak także powinny nas zaniepokoić to bezsenność, ból brzucha, uczucie zmęczenia oraz nadmierna utrata włosów. Zawał stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia, wobec tego, jeżeli zauważysz u siebie któreś z powyższych objawów, skontaktuj się z lekarzem.

Następny artykuł