objawy białaczki u dzieci
pixabay.com/Greyerbaby
Autor Natalia Niewczas - 22 Listopada 2020

Wczesne objawy białaczki u dzieci. Nie wolno ich bagatelizować

Wczesne objawy białaczki u dzieci bywają niejednoznaczne - mogą wskazywać bowiem także na inne jednostki chorobowe. Wyróżniamy wśród nich powiększone węzły chłonne czy zmęczenie. Rodzice powinni być wyczuleni również na zmianę samopoczucia pociechy.

Znajomość objawów białaczki może uratować życie. To poważna choroba onkologiczna, która może dotknąć i dzieci i dorosłych. Jednocześnie jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u najmłodszych. Niezwykle ważne w tym przypadku jest szybkie podjęcie odpowiednich działań, a co za tym idzie, rozpoznanie niepokojących objawów.

Przyczyny i objawy niedoczynności tarczycy. Profilaktyka i leczeniePrzyczyny i objawy niedoczynności tarczycy. Profilaktyka i leczenieCzytaj dalej

Wczesne objawy białaczki, które mogą pojawić się u najmłodszych

Choć każdy troskliwy rodzic ma nadzieję na to, że dziecko będzie rozwijało się w dobrym zdrowiu, znajomość objawów białaczki może okazać się w niektórych przypadkach kluczowa. To, na co warto zwrócić uwagę, to przede wszystkim sygnały świadczące o anemii.

Jak podaje portal zdrowie.wprost.pl, anemia to inaczej niedokrwistość. Pojawia się, gdy ilość czerwonych krwinek w krwioobiegu jest zmniejszona.

Anemia to jeden z potencjalnych objawów białaczki. O niedokrwistości mogą powiadomić takie sygnały ostrzegawcze jak zmęczenie i osłabienie, zawroty głowy, bladość skóry czy uczucie ciągłego zimna.

Równie niepokojące w przypadku dzieci jest zaobserwowanie wyraźnej podatności na infekcje u dziecka. Rozwijająca się w ciele choroba znacznie osłabia organizm, przez co nie może on bronić się skutecznie przed patogenami.

Pojawiające się na ciele siniaki to inny, wczesny objaw białaczki. Na ich powstawanie wpływa zredukowana ilość płytek krwi. Niepokojące są oczywiście te siniaki, które zaistniały na ciele pacjenta bez wyraźnej przyczyny, na przykład w wyniku upadku.

Białaczka może prowadzić do obrzęku narządów wewnętrznych. W jego wyniku dochodzi do ucisku na narządy, co powoduje ból - szczególnie ból brzucha. W niektórych przypadkach przekłada się to na utratę apetytu, a w konsekwencji, utratę masy ciała.

Dzisiaj grzeje: 1.Pojawiają się, gdy spożywamy zbyt wiele cukru. Objawy, których lekceważenie może skończyć się bardzo źle
2.W środku nocy Krzysztof Krawczyk przekazał tragiczne wiadomości. Pogrążył się w żałobie
3.Nietypowy objaw raka piersi. Wystarczy przyjrzeć się swoim dłoniom

Już niedługo galerie będą znowu otwarte. Mocny komentarz specjalistyJuż niedługo galerie będą znowu otwarte. Mocny komentarz specjalistyCzytaj dalej

Objawem białaczki bywa także zmęczenie; dzieci, które są niechętne do zabawy i ospałe, powinien obejrzeć lekarz. Powiększenie węzłów chłonnych to kolejny sygnał alarmowy dla rodzica.

Objawy białaczki, zależnie od samej postaci choroby, mogą pojawiać się nagle lub stopniowo uwydatniać. Do potwierdzenia białaczki niezbędne jest wykonanie dokładnych badań krwi.

Tragiczna wiadomość wstrząsnęła wieloma osobami. Nie żyje 9-latka zarażona koronawirusemTragiczna wiadomość wstrząsnęła wieloma osobami. Nie żyje 9-latka zarażona koronawirusemCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Ferie 2021: wszystko już jasne. Gowin potwierdził wiadomość ws. sezonu zimowego
  2. Nie mogli uwierzyć w tajemnicze znalezisko na środku pustyni. Olbrzymi metalowy monolit dziełem kosmitów?
  3. Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"
  4. Gdy zbliża się zawał, organizm wysyła nam sygnały alarmowe. Każdy powinien je znać, gdyż mogą uratować życie
  5. Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
  6. Dramatyczna sytuacja schroniska Kundelek. Potrzeba domów tymczasowych, pracownicy chorują, nie ma kto zajmować się zwierzakami
  7. Mąż przekazał smutne wieści o Bogumile Wander. Los mocno ich doświadczył, małżeństwo nie ma ze sobą żadnego kontaktu

Następny artykuł