Nietypowy objaw koronawirusa. Specjaliści ostrzegają, dotyka szczególnie osoby młodsze

Lekarze ostrzegają przed parosmią – nietypowym objawem koronawirusa, która w szczególności występuje u osób młodych. Według specjalistów dolegliwość jest związana z zaburzeniami neurologicznymi. Dodatkowo może utrzymywać się jeszcze długo po przejściu COVID-19.
Lista objawów koronawirusa staje się coraz dłuższa. Niedawno informowaliśmy o najnowszych obserwacjach lekarzy, które potwierdzały występowanie symptomu charakterystycznego dla kobiet i tego, który dokucza mężczyznom.
Tym razem media obiegły informacje dotyczące najnowszego odkrycia specjalistów. Według nich kolejnym nietypowym objawem koronawirusa, który w tym wypadku dotyka młodszą grupę społeczeństwa, jest parosmia.
Parosmia – objaw koronawirusa, który utrzymuje się długo po pokonaniu choroby
Jak podaje serwis internetowy o2.pl, parosmia występuje u młodych osób, które zostały zarażone koronawirusem SARS-CoV-2. O jej przypadku informował między innymi 24-letni Daniel Saveski z Londynu.
- Czuję palący zapach siarki m.in. z koszy na śmieci. Inne rzeczy często pachną jak tosty – mówił pacjent cytowany przez Sky News.
Opisane dolegliwości są charakterystyczne dla parosmii. Schorzenie charakteryzuje się bowiem odczuwaniem nieprzyjemnych zapachów, takich jak ryby, spalenizna albo siarka. Są one następstwem zaburzeń układu nerwowego. Według lekarzy u niektórych pacjentów z COVID-19 dochodzi do zniekształcenia wrażeń węchowych.
- W marcu pewnego dnia obudziłam się kompletnie bez smaku i węchu. Ten stan utrzymał się do końca maja. W czerwcu węch mi wrócił, ale większość rzeczy pachnie obrzydliwie. To taki mdląco słodki zapach, który trudno opisać, bo nie spotkałam się z nim wcześniej – mówiła Lynn Corbett z Sussex.
Parosmia towarzyszy pacjentom podczas zakażenia oraz długo po przejściu COVID-19 Dzieje się tak, ponieważ na skutek wirusa, który może wniknąć do centralnego układu nerwowego przez opuszkę węchową, dochodzi do uszkodzenia dróg nerwowych węchowych i smakowych.
Objawy parosmii powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Choć w medycynie nie ma jeszcze skutecznego leku, schorzenie może wiązać się z dalszymi i postępującymi problemami zdrowotnymi.
Objawy koronawirusa nie występują u wszystkich zakażonych. Wielu pacjentów przechodzi bowiem COVID-19 w sposób bezobjawowy. Niestety, powikłania po chorobie mogą pojawić się nawet u tej grupy osób (więcej TUTAJ).
Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:
- Będą ograniczenia dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19? Jest komentarz ministra zdrowia
- Wykonują nawet 150 tysięcy szczepień dziennie. Są zdecydowanym liderem na całym świecie
- Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polski bohater, uczestnik Powstania Warszawskiego