objawy koronawirusa oczy
pixabay.com/Engin_Akyurt
Autor Natalia Niewczas - 25 Października 2020

Nowy objaw koronawirusa. Dotyczy oczu

Nie wszystkie objawy koronawirusa są oczywiste. Do tych symptomów, które najczęściej męczą pacjentów przy zakażeniu COVID-19 zaliczamy podwyższoną temperaturę ciała, kaszel; mówi się także o utracie węchu i smaku. Jak się jednak okazuje, o obecności niebezpiecznego patogenu w organizmie człowieka mogą poinformować także bardziej niepozorne sygnały.

Z najnowszych doniesień mediów wynika, że objawy koronawirusa nie ograniczają się jedynie do duszności, gorączki czy kaszlu. Na potencjalne zagrożenia zwraca uwagę Polskie Towarzystwo Okulistyczne; chorobie COVID-19 mogą towarzyszyć symptomy natury okulistycznej.

Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli PolacyMinister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli PolacyCzytaj dalej

Nowe, niepozorne objawy koronawirusa

Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Okulistycznego ostrzegają Polaków: objawy koronawirusa to nie tylko społecznie kojarzona z chorobą duszność, bóle mięśni czy kaszel. Niebezpieczny wirus dostaje się bowiem do ludzkiego organizmu także poprzez dotykanie zakażoną dłonią okolic oczu.

Jak podaje portal onet.pl, potencjalny objaw koronawirusa, na który należy zwrócić szczególną uwagę, to zapalenie spojówek.

- Objawy okulistyczne, które mogą się pojawić w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, wynikają z obecności wirusa w filmie łzowym i wydzielinie worka spojówkowego. Poza zapaleniem spojówek nie odnotowano jednak innych chorób oczu wywołanych koronawirusem - do tej pory opisano jedynie przypadki zapalenia spojówek i obrzęku spojówki wywołane obecnością wirusa SARS-CoV-2 - alarmuje Polskie Towarzystwo Okulistyczne.


Podczas kontaktu wirusa z okolicami oczu może pojawić się zaczerwienienie i pieczenie oczu, co prowadzi do rozwoju potencjalnego objawu koronawirusa, zapalenia spojówek. Niektórzy pacjenci skarżą się wówczas także na nadmierne łzawienie.

Warto wspomnieć, że zdaniem naukowców z Amerykańskiej Akademii Okulistyki zapalenie spojówek jako objaw koronawirusa rozwija się u niewielkiej ilości chorych. Z prowadzonych przez uczonych badań wynika, że jest to odsetek od 1 do 3% przypadków ze zdiagnozowanym zakażeniem COVID-19.

Dzisiaj grzeje: 1.WHO ostrzega. "Świat znalazł się w krytycznym punkcie"
2.Bulwersujące porównanie strajkujących kobiet w "Wiadomościach" TVP. Naprawdę się wydarzyło
3. Na jej pępku pojawił się guzek. Nie miała pojęcia, że jest to objaw niebezpiecznej choroby

Dziś obchodziłaby urodziny. Agnieszka Kotulanka przegrała z niezwykle niebezpieczną chorobą, nie wolno jej lekceważyćDziś obchodziłaby urodziny. Agnieszka Kotulanka przegrała z niezwykle niebezpieczną chorobą, nie wolno jej lekceważyćCzytaj dalej

Przedstawiciele The College of Optometrists sądzą z kolei, że teoretycznie każda infekcja pojawiająca się w obrębie górnych dróg oddechowych może potencjalnie skutkować rozwinięciem zapalenia spojówek. Na ten moment nie potwierdzono żadnych przypadków utraty wzroku spowodowanej wyżej wymienionym, możliwym objawem koronawirusa.

O profilaktykę warto jednak odpowiednio dbać, zwłaszcza w czasach pandemii. Wśród podstawowych zasad bezpieczeństwa wymienia się także unikanie kontaktu dłoni z okolicami oczu, nosa oraz ust.

W niedzielę 25 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 11 tys. potwierdzonych zakażeniach COVID-19. W ciągu ostatniej doby zmarło 87 zakażonych koronawirusem pacjentów.

Już dzisiaj rusza pierwszy szpital tymczasowy. Łóżka czekają na pacjentówJuż dzisiaj rusza pierwszy szpital tymczasowy. Łóżka czekają na pacjentówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Każdy błąd będzie oznaczał karę w wysokości 500 zł. Grożą Ci także inne sankcje
  2. Rodzice chcieli mieć darmowe WiFi, więc nazwali dziecko na cześć dostawcy internetu. Kuriozalna historia
  3. Wstydliwy problem, który może dotyczyć prawie połowy Polaków. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by się z nim uporać
  4. Ogromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazu
  5. Andrzej Duda publicznie przeprasza. Prezydent opublikował w sieci film ze szczerym wyznaniem
  6. Zaczęło się, Polacy ruszyli do sklepów. Wykupują jeden produkt, trzeba się śpieszyć, podobnie dzieje się już w Niemczech, niewiarygodne
  7. Niepokojące sceny pod warszawskimi kościołami, pojawiły się doniesienia o pobiciu. Są nagrania

Następny artykuł