Obostrzenia przestają być skuteczne
pixabay.com/TheOtherKev
Autor Barbara Bujar - 8 Listopada 2020

Może być już za późno na restrykcje? Niepokojący scenariusz specjalistów

Mimo wprowadzenia licznych obostrzeń sytuacja epidemiologiczna w Polsce wygląda coraz gorzej. W ubiegłym tygodniu kilkukrotnie padły nowe dobowe rekordy zakażeń koronawirusem. Według prof. Tomasza Dzieciątkowskiego problem może leżeć właśnie po stronie restrykcji. Na niektóre z nich rząd zdecydował się zbyt późno. „Obserwujemy drastyczne skutki beztroski i powolny krach systemu opieki zdrowotnej w Polsce” – ocenił specjalista.

Pierwsza poważna aktualizacja obostrzeń podczas drugiej fali epidemii koronawirusa w Polsce weszła w życie w sobotę 24 października. Niedługo później rząd zdecydował się na wprowadzenie kolejnych zmian. Większość nowych restrykcji zacznie obowiązywać od poniedziałku 9 listopada.

Niestety, mimo podejmowanych działań sytuacja epidemiologiczna w Polsce wciąż nie wygląda dobrze. Każdego dnia testy potwierdzają ogromną ilość nowych zakażeń. Najnowszy rekord został potwierdzony w sobotę 7 listopada. Ministerstwo Zdrowia poinformowało wówczas o 27 875 przypadkach COVID-19 oraz 349 ofiarach śmiertelnych.

Leki, które mogą pomóc w walce z koronawirusem. Dziś każdy powinien mieć je w domowej apteczceLeki, które mogą pomóc w walce z koronawirusem. Dziś każdy powinien mieć je w domowej apteczceCzytaj dalej

Obostrzenia w Polsce nie przynoszą efektów? Niepokojąca opinia specjalisty

W niedzielę 8 listopada resort zdrowia przekazał najnowsze dane. Na pozór mogłyby wydawać się one optymistyczne. Według statystyk w ciągu ubiegłej doby w Polsce wykryto 24 785 nowych zakażeń oraz odnotowano 295 zgonów. Zdaniem ekspertów taki spadek jest jednak wynikiem mniejszej ilości przeprowadzonych testów, a nie ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Na temat obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce i stałego wzrostu zakażeń wypowiedział się niedawno wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr hab. Tomasz Dzieciątkowski. W rozmowie z Wirtualną Polską skupił się na obostrzeniach, które – jego zdaniem – przestały być skuteczne.

- Mamy teraz przede wszystkim do czynienia z tzw. zakażeniami rozproszonymi, czyli nie ma już jednego ogniska epidemicznego, tylko infekcje występują w obrębie całego społeczeństwa. Sugerować to może, że rząd wprowadził obostrzenia zbyt późno – przekazał specjalista cytowany przez WP abc Zdrowie.

Według eksperta restrykcje były skuteczne podczas pierwszej fali koronawirusa. Niestety, wszystko to, co od czerwca zostało wypracowane, uległo zaprzepaszczeniu. Jak stwierdził dr Dzieciątkowski, wiosną rząd kupił nam trochę czasu. Potem jednak pozwolił na społeczne rozluźnienie i powrót dzieci do szkół. Takie działania odbijają się teraz na obywatelach.

- Rząd wysyłał niespójny komunikat. Padały stwierdzenia, że "wirus jest w odwrocie". Nie było żadnych konsekwencji za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa – noszenia maseczek, utrzymywanie dystansu. Później stwierdzono autorytarnie i oczywiście nieprawdziwie, że SARS-CoV-2 nie będzie przenosić się w szkołach. Cały program powrotu dzieci do szkół został napisany w ciągu dwóch ostatnich tygodni sierpnia, po czym odpowiedzialność przerzucono na dyrektorów placówek, którzy nie mieli pojęcia, co z tym zrobić. To wszystko spowodowało, że już na początku września mieliśmy duży problem ze wzrostem zakażeń – zauważył.

Dzisiaj grzeje: 1.Nadchodzi narodowa kwarantanna? Ważna zapowiedź premiera Morawieckiego
2.Pies czuwał przez 2 dni przy zranionej suczce, która nie mogła wstać z torów. Gdy nadjechał pociąg, stała się niewiarygodna rzecz
3. "Kiedy Polacy mogą spodziewać się szczytu zachorowań? Eksperci przedstawili prognozy, padła konkretna data

Polska z najgorszym wynikiem w Europie. Sytuacja jest poważnaPolska z najgorszym wynikiem w Europie. Sytuacja jest poważnaCzytaj dalej

Mimo wprowadzanych obecnie obostrzeń – zdaniem specjalisty – sytuacja w Polsce szybko nie ulegnie poprawie. W jego opinii szczyt zakażeń może nastąpić dopiero na przełomie 2020 i 2021 roku. Odczuje, a tak naprawdę już odczuwa, to między innymi służba zdrowia.

- W tej chwili obserwujemy drastyczne skutki beztroski i powolny krach systemu opieki zdrowotnej w Polsce – dodał.

Fatalne wieści dla tysięcy Polaków. Kolejny sąsiedni kraj zamyka graniceFatalne wieści dla tysięcy Polaków. Kolejny sąsiedni kraj zamyka graniceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tylko otworzysz wiadomość. Bank ma związane ręce, możesz stracić wszystkie pieniądze
  2. Znaleźli szczątki dinozaura na niewłaściwym kontynencie. Historyczna zagadka, naukowcy są w kropce
  3. Eksperci podkreślają: w walce z epidemią kluczowy jest jeden główny czynnik. Jego brak może być fatalny w skutkach
  4. Koronawirus mutuje, czy jest teraz groźniejszy dla zdrowia? Ekspert wyjaśnia, na co należy się przygotować
  5. Niesamowite, jak będzie wyglądał Stadion Śląski podczas meczów reprezentacji. Mamy zdjęcie, piękny widok
  6. Pijany kierowca wjechał w słup. Policjanci zamarli, gdy zorientowali się, kogo zatrzymali

Następny artykuł