Rząd nakreślił już trzeci etap znoszenia obostrzeń, jednak możliwe są modyfikacje
facebook_ Prawo i Sprawiedliwość
Autor - 11 Maja 2020

Kiedy pożegnamy kolejne obostrzenia? Podjęcie decyzji jest kwestią dni

Obostrzenia wkrótce zostaną poluzowane. Kolejny etap łagodzenia ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa będzie jednak zależał od liczby zachorowań, ich pochodzenia oraz umiejscowienia na terenie kraju.

Obostrzenia znów zostaną poluzowane. Kwestią łagodzenia ograniczeń zajmuje się wczoraj i dziś Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który analizuje m.in. napływające dane dotyczące nowych zachorowań i ich liczby w poszczególnych regionach.

Pod uwagę brany jest wariant z dwiema prędkościami luzowania restrykcji, w zależności od liczby zakażeń w każdym z regionów. Okazuje się, że na Śląsku może dojść nawet do zaostrzenia ograniczeń.

Fenomenalne wieści zza oceanu. Najmniejsza ilość zgonów od marcaFenomenalne wieści zza oceanu. Najmniejsza ilość zgonów od marcaCzytaj dalej

Rząd nakreślił już trzeci etap znoszenia obostrzeń, jednak możliwe są modyfikacje

- Decyzje dotyczące ewentualnego dalszego znoszenia obostrzeń wprowadzanych w związku z epidemią zapadną w nadchodzącym tygodniu. Wówczas rząd będzie też informować o terminach przejścia do kolejnego etapu zdejmowania ograniczeń - przekazał w rozmowie z PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Od 20 kwietnia obowiązują nowe zasady dotyczące obostrzeń i zakazów wprowadzonych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa. Można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

Z kolei od 4 maja w ramach II etapu luzowana ograniczeń otwarte zostały galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, niektóre instytucje kultury, a od 6 maja mogą wznowić działalność żłobki i przedszkola. Decyzje dotyczące tych placówek mają być jednak podejmowane każdorazowo przez organy założycielskie.

III etap łagodzenia ograniczeń zgodnie z przedstawionym harmonogramem będzie dotyczyć gastronomii. Część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Możliwe będzie również otwarcie zakładów fryzjerskich, a także salonów kosmetycznych.

W trzecim etapie dozwolona może być ponadto organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób, które musiałyby odbywać się w otwartej przestrzeni i bez udziału publiczności. Przewidywany jest też stopniowy powrót do szkół.

Jak podaje portal wiadomosci.onet.pl, decyzja co do wprowadzenia trzeciego etapu łagodzenia ograniczeń jest nadal przedmiotem dyskusji. Rzecznik rządu podkreślił, że jego modyfikacja nie jest wykluczona.

W ostatnim etapie możliwe będzie otwarcie salonów masażu i solariów, a na końcu siłowni i klubów fitness. Czwarty etap obejmuje też wznowienie działalności kin i teatrów w nowym reżimie sanitarnym. Luzowanie obostrzeń może być jednak wprowadzane w różny sposób w zależności od liczby zachorowań w danym regionie.

- Są regiony w Polsce, które mają bardzo wysoką liczbę zachorowań, są regiony, które mają bardzo niską liczbę nowej zapadalności; przez najbliższe kilka dni zobaczymy, jak wygląda opanowanie ognisk na Śląsku i wtedy będziemy decydowali, czy robimy dwie prędkości, czy w całej Polsce te działania będą takie same - mówił w sobotę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zaznaczył, że przy podejmowaniu tego typu decyzji ważne są dane dotyczące zachorowalności.

- Widzicie państwo, jak wygląda Śląsk, nagle jest wybuch ilości osób zakażonych, musimy przyglądać się, czy poprzednie luzowania nie wpłynęły drastycznie na wzrost zachorowań - zaznaczył.

Dzisiaj grzeje: 1. Krzysztof Jackowski przestraszony swoją wizją na rok 2020. "Sytuacja jest bardzo poważna"

2. Złe wiadomości ws. fryzjerów i kosmetyczek. Bardzo przykra niespodzianka

Według ministra Szumowskiego zapowiadany wcześniej termin, czyli dwutygodniowy odstęp "między jednym a drugim luzowaniem" zostanie zachowany, jeśli nie okaże się, że Polska ma do czynienia z sytuacją alarmową.

- Termin 18 maja jest cały czas aktualny jako ten termin przewidywany, a czy on się sprawdzi, to po weekendzie będziemy informowali. Chcielibyśmy, żeby - w reżimie sanitarnym oczywiście - gastronomia i ewentualnie usługi powoli odmrażać - stwierdził Szumowski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Popularny, okropny błąd w gotowaniu ziemniaków może mieć ponure konsekwencje. Wystrzegaj się go
  2. Michał Wiśniewski uderzył syna? Nagranie trafiło do sieci, słychać na nim: „Nie bij już tato”
  3. Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy
  4. Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie
  5. Tadeusz Rydzyk krytykuje obostrzenia dotyczące kościołów. "Dla nas katolików ważniejsze jest zdrowie ducha"
  6. Polacy jednak wyjadą w wakacje na zagraniczne wyjazdy? Wiceminister podał trzy możliwe kraje

Następny artykuł