Obostrzenia w najnowszym komunikacie Janusza Cieszyńskiego
East News/20.05.2020 Warszawa Briefing prasowy w Ministerstwie Zdrowia n/z: Janusz Cieszynski Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Autor Barbara Bujar - 11 Sierpnia 2020

Miasta wojewódzkie mogą zostać objęte dodatkowymi obostrzeniami? Wiceminister wyjaśnia

Obostrzenia, które zostały wprowadzone w powiatach żółtej i czerwonej strefy, mogą z czasem objąć także inne obszary, które na ten moment określane są kolorem zielonym. Choć rozporządzone zasady trwają dopiero od 8 sierpnia, w Polsce już zaczęto mówić o tym, że do listy zagrożonych powiatów ma dołączyć Kraków. Podczas ostatniej konferencji prasowej pogłoski te skomentował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. W swojej wypowiedzi odniósł się także do innych miast wojewódzkich.

W ubiegłą sobotę, 8 sierpnia, polski rząd wprowadził nowe obostrzenia, które objęły wyodrębnione części naszego kraju. Wszystkie powiaty i miasta na prawach powiatu zostały pogrupowane na zielone, żółte i czerwone strefy. Czynnikiem, którym kierowano się podczas tego podziału, było ryzyko zakażenia koronawirusem. Miejsca, w których jest ono największe, zostały określone kolorem czerwonym. Tam wprowadzono najbardziej rygorystyczne zasady.

Nowy nakaz wejdzie w życie już za kilka dni. Dotyczy wielu PolakówNowy nakaz wejdzie w życie już za kilka dni. Dotyczy wielu PolakówCzytaj dalej

Zwiększone obostrzenia w innych miastach wojewódzkich? Wiceszef MZ komentuje

Dodatkowe restrykcje, które obowiązują obywateli od 8 sierpnia, objęły 19 powiatów. Jak podaje Polsat News, do czerwonej strefy zaliczono na ten moment powiaty: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik z województwa śląskiego, ostrzeszowski z województwa wielkopolskiego, nowosądecki i Nowy Sącz z województwa małopolskiego oraz powiat wieluński z województwa łódzkiego.

Strefie żółtej przypisano natomiast następujące powiaty: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory z województwa śląskiego, przemyski i Przemyśl z województwa podkarpackiego, powiat kępiński z województwa wielkopolskiego, oświęcimski z województwa małopolskiego, pińczowski z województwa świętokrzyskiego oraz wieruszowski z województwa łódzkiego. Tam wprowadzone restrykcje są łagodniejsze, natomiast nadal różnią się od tych, które obowiązują mieszkańców strefy zielonej.

Pozostałe powiaty i miasta na prawach powiatu nie zostały na ten moment objęte dodatkowymi obostrzeniami. To jednak w każdej chwili może się zmienić. Decyzją Ministerstwa Zdrowia lista obszarów będzie systematycznie aktualizowana. Tym samym jej skład może się zmieniać. Nieoficjalne informacje donosiły, że jako pierwszy do najbardziej zagrożonych powiatów ma dołączyć Kraków.

Sytuacja w Krakowie faktycznie nie wygląda ostatnio najlepiej. Tydzień temu portal glos24 przekazywał, że w stolicy województwa małopolskiego zarejestrowano trzy ogniska koronawirusa. Jednym z nich miał być zakład pracy, w którym potwierdzono 5 przypadków zakażenia, a 43 osoby zostały poddane izolacji. Zachorowania stwierdzono również w dwóch innych jednostkach.

- W jednym z nich jest 7 przypadków potwierdzonych i 9 osób w kwarantannie, w drugim natomiast 5 przypadków potwierdzonych i 9 osób w kwarantannie - informował portal.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. Potwierdzone: Rząd wprowadza nowy dodatek do emerytury. Świadczenia wystrzelą dla sporej grupy osób

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej sytuację skomentował wiceszef resortu zdrowia Janusz Cieszyński. Mężczyzna zaprzeczył informacjom i zapewnił, że na ten moment rząd nie zamierza obejmować dodatkowymi restrykcjami żadnego innego miasta wojewódzkiego. Przypomniał też, że sytuacja może zmienić się nagle, ponieważ ryzyko zachorowań w poszczególnych powiatach jest stale kontrolowane.

- Na ten moment nie ma wysokiego prawdopodobieństwa, by do listy powiatów z restrykcjami dołączyło jakiekolwiek miasto wojewódzkie - Cieszyńskiego cytuje Polsat News.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ministerstwo Zdrowia przekazało pilne, nagłe ostrzeżenie dla wszystkich Polaków. Nie chodzi o koronawirusa
  2. Monika Kurska nie miała łatwo. Były mąż, Jacek Kurski chciał wykorzystać jej sytuację finansową?
  3. Gigantyczna pomyłka Ministerstwa Zdrowia. Raport, który zwala z nóg
  4. Chciała tylko wyciągnąć zabawki swojej córki z wody. Tragiczna śmierć 39-latki
  5. Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywa
  6. Uratował i przygarnął kociaka, którego znalazł w koszu na śmieci

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł