Większość obostrzeń zostanie z nami na dłużej. Podano szczegóły

obostrzenia nadal obowiązują
unsplash Mika Baumeister
Autor Klaudia Gaicka12.01.2021

Niestety obostrzenia spowodowane pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 nie zostaną odwołane. Wyjątkiem jest jedno z nich. Dotyczy ono najmłodszych uczniów.

Dla tych, którzy liczyli na poluzowanie panujących obostrzeń, mamy złą wiadomość. Niestety, ale po 17 stycznia niewiele się zmieni. Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski rozwiał wszelkie wątpliwości.

Niestety obostrzenia spowodowane pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 nie zostaną odwołane

Spotkanie z prasą odbyło się 11 stycznia. Ogłoszono na nim, że wszystkie dotychczasowe obostrzenia pozostają w mocy. Jest jednak jeden wyjątek.

Wyjątkiem są klasy I-III, które od 18 stycznia powrócą do nauczania stacjonarnego w szkołach – powiedział szef resortu.

Wszystkie pozostałe obostrzenia obowiązują do 31 stycznia. Minister Zdrowia wytłumaczył swoją decyzję tym, że w wielu krajach narasta aktualnie III fala pandemii.

Odczuwasz ból w nadbrzuszu? To ważny sygnał alarmowy, może świadczyć o wymagającej leczenia chorobieOdczuwasz ból w nadbrzuszu? To ważny sygnał alarmowy, może świadczyć o wymagającej leczenia chorobieCzytaj dalej

– Sytuacja pogorszyła się w Czechach i na Słowacji. Kraje ościenne wydłużają termin trwania wprowadzonych obostrzeń, podejmują konserwatywne i asekuracyjne decyzje. Tymczasem w Polsce sytuacja jest stabilna. Nie mamy żadnego skoku zachorowań. Jednak nie możemy być ślepi na to, co się dzieje dookoła. Trudno myśleć, że granice będą szczelne na wirusa – stwierdził minister zdrowia.

Przypominamy, jakie obostrzenia wciąż są aktualne. Obowiązuje: zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób, obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej oraz zachowanie dystansu 1,5 m pomiędzy pieszymi.

Dodatkowo po przyjeździe do Polski obowiązuje 10-dniowa kwarantanna (po powrocie transportem zbiorowym) oraz ograniczenie liczby osób w pojazdach komunikacyjnych.

W kościołach obowiązuje zmniejszone obłożenie. Maksymalnie 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Przedłużone są również godziny dla seniorów. Obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00.

Zamknięte pozostają również restauracje (działają jedynie na wynos i dowóz), galerie handlowe (z wyjątkiem aptek i sklepów z artykułami spożywczymi), hotele (nie licząc hoteli pracowniczych i hoteli dla medyków), stoki narciarskie, boiska, siłownie, centra sportowe, ośrodki kultury, kina, teatry, muzea, kluby nocne i kluby taneczne.

Odwołane zostają także wesela, komunie, konsolacje, inne uroczystości i przyjęcia okolicznościowe.

Różnego rodzaju targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie w sieci.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł