Obostrzenia w Polsce - nowe zmiany od 17 października
.
Autor Barbara Bujar - 15 Października 2020

Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia. Dotkną wielu Polaków

Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany w obostrzeniach. Od 17 października na terenie całego kraju zostaną zaostrzone restrykcje dotyczące gospodarki, życia społecznego, edukacji, kultury i sportu. W strefie czerwonej znajdą się aż 152 powiaty. Mieszkańców tych obszarów Polski czekają największe zmiany.

O zaostrzeniu obostrzeń mówiło się już od jakiegoś czasu. Teraz plany rządu stały się rzeczywistością. W czwartek po południu premier Mateusz Morawiecki podał szczegóły nowych restrykcji, które będą obowiązywały Polaków już od 17 października. Od tego dnia w życie wejdzie także zaktualizowana lista powiatów. Do strefy czerwonej dołączą między innymi Warszawa i Kraków.

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia wbija w fotel. Wkrótce Polska będzie jak nowe Włochy?Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia wbija w fotel. Wkrótce Polska będzie jak nowe Włochy?Czytaj dalej

Nowe obostrzenia na terenie całej Polski. 152 powiaty w strefie czerwonej

Jak poinformował w czwartek Mateusz Morawiecki, najnowsze zmiany zaczną obowiązywać Polaków już od najbliższej soboty. Te najbardziej rygorystyczne obejmą mieszkańców czerwonej strefy. Po aktualizacji znajdą się w niej aż 152 powiaty. W wykazie uwzględniono wiele dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków, Sopot, Gdańsk, Toruń i Łódź. Pełna lista dostępna jest na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia.

Pozostałe powiaty Polski wciąż będą strefą żółtą. Zarówno w nich, jak i w obszarach „czerwonych” będą obowiązywały ściśle określone zasady. Według informacji umieszczonych na stronie MZ rząd postanowił ustalić je, stosując się do trzech postawionych sobie celów. Zgodnie z tymi założeniami zostały ustalone szczegółowe obostrzenia, które podzielono na trzy kategorie: gospodarkę, życie społeczne oraz edukację kulturę i sport.

- Strategia walki z koronawirusem – 3 główne cele: Wsparcie dla seniorów; Odpowiednia dostępność do leczenia dla pacjentów z COVID-19; Narzędzia do walki z COVID-19 – informuje resort.

W oparciu o wymienione cele ustalono nowe obostrzenia. Od 17 października w strefie żółtej lokale gastronomiczne będą czynne w godzinach 6-21. Później możliwa będzie jedynie opcja zamówień na wynos. Dodatkowo w pojazdach transportu publicznego obowiązywać będzie limit 50 procent zajętych miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich miejsc. W zgromadzeniach publicznych uczestniczyć będzie mogło maksymalnie 25 osób, w wydarzeniach kulturalnych 25 procent publiczności, a działalność basenów, aquaparków i siłowni zostanie zawieszona. Podczas wydarzeń sportowych obecność publiczności będzie niemożliwa.

W strefie czerwonej obostrzenia będą bardziej rygorystyczne. Od najbliższej soboty w wyznaczonych powiatach zacznie obowiązywać limit pięciu osób na jedną kasę w punktach handlowych. W zgromadzeniach publicznych uczestniczyć będzie mogło maksymalnie 10 osób, a w uroczystościach religijnych zostanie wprowadzona zasada 1 osoby na 7 metrów kwadratowych. W kwestii transportu publicznego, działania restauracji, siłowni, aquaparków oraz basenów zasady będą te same, co w strefie żółtej.

Pacjenci mają dość, ujawnili bulwersującą praktykę lekarzy. Chodzi o teleporadyPacjenci mają dość, ujawnili bulwersującą praktykę lekarzy. Chodzi o teleporadyCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje: 1.Lekarze biją na alarm. Podobne objawy zdradzają, że mogłeś mieć koronawirusa, trzeba wiedzieć
2.Poczta Polska ściągnęła nagle 1400 zł z konta kobiety. Absurdalne opłaty, nie pomógł nawet apel Sasina
3.Nowy objaw koronawirusa. Dotyka wyłącznie mężczyzn, chodzi o miejsca intymne

Największe zmiany dotkną jednak wesel i szkół. W strefie żółtej w imprezach okolicznościowych będzie mogło wziąć udział jedynie 20 osób. Dodatkowo rząd wprowadził podczas nich zakaz zabaw tanecznych. W strefie czerwonej takie imprezy nie będą odbywać się wcale. Te obostrzenia wejdą w życie dopiero od 19 października. Jeżeli chodzi o szkoły ponadpodstawowe i wyższe, w powiatach „żółtych” będzie praktykowane nauczanie hybrydowe. W powiatach „czerwonych” - zdalne, z wyłączeniem zajęć praktycznych.

Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Eksperyment amerykańskich naukowców nie pozostawia złudzeńGdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Eksperyment amerykańskich naukowców nie pozostawia złudzeńCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mówią, że nie ma u nich koronawirusa. Nie publikują wyników testów, twierdzą, że wygrali. Dobry kierunek dla turystów?
  2. Odbierzesz telefon, stracisz czujność i przy tym oszczędności. W całym kraju pojawiły się oszustwa nową metodą
  3. Lekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe kroki
  4. Śmierć dwóch nauczycieli wstrząsnęła Polską. Pedagodzy obawiają się o swoje życie
  5. Zarażona kobieta uciekła ze szpitala. Wysłano za nią policję
  6. Jessica z "Rolnik szuka żony" zmieniła się nie do poznania i otworzyła własny biznes. Fani nie szczędzą jej komplementów

Następny artykuł