Od soboty nowe obostrzenia. Na jakie zmiany Polacy muszą się przygotować?

Obostrzenia w Polsce
pixabay.com/NickyPe
Autor Barbara Bujar24.10.2020

Już od najbliższej soboty w Polsce zaczną obowiązywać nowe obostrzenia. O kolejnych zmianach w walce z koronawirusem poinformował w piątek Mateusz Morawiecki. Podczas konferencji prasowej premier ogłosił decyzję rządu o objęciu całego kraju czerwoną strefą. Oznacza to, że już niebawem obywatele będą musieli przyzwyczaić się do zupełnie innego funkcjonowania. Restrykcje dotkną między innymi życia społecznego, gospodarki i edukacji.

Obostrzenia związane z epidemią koronawirusa towarzyszą nam już od wielu miesięcy. Dawno nie były jednak tak zaostrzone. O najnowszej decyzji rządu poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Jak przyznał, nagłe działania i zmiany w restrykcjach zostały spowodowane wysokim przyrostem zakażeń.

- Niestety sytuacja jest nadal niedobra i dynamiczna. Dzisiaj nastąpił kolejny przyrost zakażonych. Liczba zgonów jest również wysoka. Dlatego nasze działania muszą być zdecydowane - tłumaczył Morawiecki cytowany przez Onet.

Zostawiła noworodka na ulicy. W ręce osób, które odnalazły dziecko, wpadł poruszający listZostawiła noworodka na ulicy. W ręce osób, które odnalazły dziecko, wpadł poruszający listCzytaj dalej

Nowe obostrzenia już od soboty. Na co będą musieli uważać Polacy?

Podczas konferencji prasowej słowa Mateusza Morawieckiego zaskoczyły wielu odbiorców. Polska w całości została objęta czerwoną strefą. Oznacza to, że nawet w powiatach, które od dawna nie były uważane za zagrożone, zaczną obowiązywać dodatkowe obostrzenia. Każde z nich miało zostać skonsultowane z zespołem epidemiologów.

Zaostrzone restrykcje mają pomóc w walce z epidemią i ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Jeżeli okażą się skuteczne, statystyki zaczną się stabilizować. Według Mateusza Morawieckiego na takie rezultaty trzeba poczekać jednak do kilkunastu dni.

Bardzo niepokoi nas tempo przyrostu. Obostrzenia będą miały skutek za 10-14 dni. Mam nadzieję, że wtedy będę mógł przekazać lepsze informacje. Jeśli nie, konieczne będą dalsze obostrzenia – dodał.

W związku z obawami przed pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w Polsce od soboty 24 października wejdą w życie nowe obostrzenia. Część z nich dotyczyć będzie edukacji. Uczniowie szkół wyższych i ponadpodstawowych wciąż uczestniczyć będą w lekcjach online. Do nauczania zdalnego dołączą także dzieci z klas 4-8 szkół podstawowych. Dodatkowym ograniczeniem dla nieletnich będzie opieka osób dorosłych poza domem.

- W godzinach 8:00-16:00 przemieszczanie się osób do 16 r.ż. Pod opieką dorosłego – czytamy na Twitterze Ministerstwa Zdrowia.

Zmiany dotkną także sfery sportowej i kulturalnej. Od najbliższej soboty na terenie całego kraju obowiązywać będzie zakaz udziału publiczności w wydarzeniach sportowych. Baseny, aquaparki i siłownie będą zamknięte, a w wydarzeniach kulturalnych będzie mogło uczestniczyć jedynie 25 procent widzów. Zawieszona zostanie także działalność sanatoriów.

W zamkniętych przestrzeniach użytku publicznego zaczną obowiązywać szczegółowe limity. W placówkach handlowych do 100 mkw – 5 osób na jedną kasę, natomiast w placówkach handlowych powyżej 100 mkw – jedna osoba na 15 mkw. Ograniczenie pojawi się także w środkach transportu publicznego. Tam dozwolone będzie zajęcie wyłącznie 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich.

Dzisiaj grzeje: 1.TVP przekazało pilny komunikat. Główny Inspektor Sanitarny podjął dziś natychmiastową decyzję
2.Kamery TVN przypadkowo uchwyciły skandaliczną sytuację na proteście. Policja nie wiedziała, co robić
3. Polacy, którzy nie przestrzegają obostrzeń, muszą liczyć się z mandatem. Jego wysokość zwala z nóg

Maja Ostaszewska zwraca się do Polaków z bardzo ważnym apelem. Chodzi o zdrowie tysięcy osóbMaja Ostaszewska zwraca się do Polaków z bardzo ważnym apelem. Chodzi o zdrowie tysięcy osóbCzytaj dalej

Ogromne zmiany zostaną wprowadzone także w restauracjach i innych lokalach gastronomicznych. Decyzją rządu takie miejsca zostaną zamknięte do odwołania. W zgromadzeniach osób spoza jednego gospodarstwa domowego będzie mogło natomiast uczestniczyć maksymalnie 5 osób.

Warto przypomnieć, że na terenie Polski wciąż obowiązywać będą trzy podstawowe obostrzenia. Należą do nich: zasłanianie nosa i ust, utrzymywanie bezpiecznego dystansu społecznego oraz częsta dezynfekcja rąk i powierzchni.

Oszuści oferują Oszuści oferują "cudowne" środki chroniące przed koronawirusem. Nie dajcie się oszukaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 2 mln Polaków może dostać wyrównanie od ZUS. Wystarczy złożyć wniosek, żeby otrzymać pieniądze
  2. Niezwykłe odkrycie na Księżycu? NASA: "Kolejny ogromny krok dla ludzkości"
  3. Fatalne wieści dla setek Polaków. Jeden z krajów UE przywraca obowiązkową kwarantannę dla obywateli naszego kraju
  4. Kiedy zapadnie decyzja w sprawie ewentualnych ograniczeń na 1 listopada? Mateusz Morawiecki podaje konkretny termin
  5. Był zaledwie kilkaset metrów od szpitala. Pacjenta nie udało się uratować
  6. Nowe obostrzenia dla Polaków przekraczających granicę. Wpisali nas na czerwoną listę, nie ma odwrotu
  7. Szpital na stadionie powstaje w ekspresowym tempie. Właśnie pokazali zdjęcia, robią wrażenie

Następny artykuł