Obostrzenia dla Polaków odwiedzających kraje zagraniczne
pixabay.com/Andy_Bay
Autor Barbara Bujar - 29 Sierpnia 2020

Nowe obostrzenia dla Polaków. Dotkną tysiące osób

Obostrzenia dotyczące lotów międzynarodowych wejdą w życie już 2 września. Na sporządzonej przez rząd liście znalazło się aż 46 krajów świata, których Polacy nie będą mogli odwiedzić. To jednak nie koniec. Państwa, do których loty będą dozwolone, postanowiły ustalić własne restrykcje, których przestrzeganie będzie obowiązywało turystów. Specjalne zasady pojawią się między innymi w Chinach i Szwajcarii.

Obostrzenia związane z epidemią COVID-19 zmieniają się dynamicznie. Jeszcze niedawno Polacy myśleli, że bez problemu uda im się polecieć na urlop. Dziś nie jest to już takie oczywiste. Od 2 września obowiązywać będzie zaktualizowana lista krajów objętych zakazem odwiedzania. Znalazło się na niej aż 46 pozycji.

Przypomnijmy, że od najbliższej środy Polacy nie będą mogli polecieć do: Belize, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Federacyjnej Republiki Brazylii, Królestwa Bahrajnu, Królestwa Eswatini, Królestwa Hiszpanii, Meksykańskich Stanów Zjednoczonych, Izraela, Kataru, Kuwejtu, Libii, Albanii, Argentyny, Armenii, Chile, Chorwacji, Republiki Dominikańskiej, Ekwadoru, Francji, Gwatemali, Hondurasu, Indii, Iraku, Kazachstanu, Kolumbii, Kosowa, Kostaryki, Republiki Libańskiej, Republiki Macedonii Północnej, Republiki Malediwów, Malty, Mołdawii, Namibii, Panamy, Paragwaju, Peru, Republiki Południowej Afryki, Republiki Salwadoru, Republiki Surinamu, Republiki Zielonego Przylądka, Rumunii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wielkiego Księstwa Luksemburga oraz Wielonarodowego Państwa Boliwia, Wspólnoty Bahamów.

Porażający zwrot w sprawie morderstwa Adamowicza. Stefan W. zostanie osądzony?Porażający zwrot w sprawie morderstwa Adamowicza. Stefan W. zostanie osądzony?Czytaj dalej

Obostrzenia dla Polaków także za granicą. Zobacz, jakich zasad należy przestrzegać

Choć lista, którą sporządził polski rząd, dotyczy tylko wybranych krajów, nie oznacza to, że do pozostałych Polacy będą mogli swobodnie podróżować. Jak donosi Onet, władze sześciu państw ustaliły własne zasady, których przestrzeganie obejmie także naszych rodaków. Część z nich wymaga od turystów, by przed planowanym przekroczeniem granicy, wykonali oni testy na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Specjalne obostrzenia obowiązywać będą na terytorium Egiptu. Tamtejsze władze poinformowały, że wejdą one w życie już od 1 września. Według nich każdy podróżujący będzie zobowiązany do okazania negatywnych wyników testu PCR. Badania nie będą obejmowały dzieci poniżej 6. roku życia. Pozostała grupa wiekowa będzie musiała się im poddać, nie później niż 72 godziny przed planowanym lotem.

Wytyczne przedstawił także Izrael. Tam są one dużo bardziej zaostrzone. Okazuje się, że granice kraju zostały do odwołania zamknięte dla cudzoziemców. Turyści nie dostaną się również na teren Palestyńskiej Władzy Narodowej. Uzyskanie zgody na przekroczenie granicy będzie możliwe jedynie w wyjątkowych przypadkach. O taki dokument Polacy mogą starać się w Ambasadzie Izraela w Warszawie. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku będą jednak musieli liczyć się obowiązkiem odbycia 14-dniowej kwarantanny. Władze wymagają tego od wszystkich przyjezdnych ze stref czerwonych. Polska znajduje się u nich na takiej liście.

Utrudnione zostaną także podróże do Szwajcarii, gdzie w poszczególnych obszarach trzeba będzie pamiętać o bezwzględnym zakładaniu maseczki podczas robienia zakupów w sklepie. Takie zasady obowiązują między innymi w Zyrychu. Nieco inaczej sytuacja wygląda w Bośni i Hercegowinie, gdzie konieczne okazuje się wykonanie testu. Obecność wirusa SARS-CoV-2 powinna zostać wykluczona w ciągu 48 godzin od planowanego przylotu. Zasada dotyczy wszystkich, bez względu na wiek.

Test na koronawirusa konieczny jest także w przypadku podróży do Chin. Jak twierdzi Onet, Polacy muszą wykonać badanie metodą molekularną (RT-PCR) w instytucji wyznaczonej przez Ambasadę ChRL w Polsce oraz wnioskować w Ambasadzie ChRL w Polsce o zaświadczenie o stanie zdrowia. Na terenie państwa obowiązuje także 14-dniowa kwarantanna.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wydało ważną wiadomość dla wszystkich uczniów. Warto o nim pamiętać
2. Waloryzacja 2021 ze sporymi zmianami. Podwyżki tylko procentowe, niższych kwot po prostu się nie da

Od 28 sierpnia do 29 września problemem może okazać się także podróż na Ukrainę. W tym okresie granice państwa będą zamknięte dla cudzoziemców, a na jego teren będzie można dostać się wyłącznie w wyjątkowych przypadkach. Zaliczać będą się do nich między innymi osoby, które przyjeżdżają na Ukrainę w celu nauki, odbywają służbę w Siłach Zbrojnych Ukrainy lub mają prawo pobytu czasowego albo stałego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Powrót do szkoły. W podstawówce odwołano apel, zamiast niego będzie msza w kościele
  2. Pacjent upadł z bólu i wyszedł na czworaka. Po kilku godzinach czekania został wypisany
  3. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Zagrożenie dla zdrowia i życia
  4. Koronawirus w szpitalu. Natychmiast wstrzymano przyjęcia pacjentów
  5. Druga fala koronawirusa i kolejny lockdown? Szef Kancelarii Premiera wyjaśnił, jakie plany ma rząd
  6. W czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historia

Następny artykuł