Obostrzenia zostaną zmienione
pixabay.com/Engin_Akyurt
Autor Barbara Bujar - 29 Września 2020

Oficjalne. Wchodzą w życie nowe obostrzenia

Obostrzenia spotykają się z coraz większym sprzeciwem społeczeństwa. Polacy mają już dość noszenia maseczek i stosowania się do ograniczeń panujących w miejscach publicznych. Do czerwoności doprowadzają ich także obowiązujące limity gości podczas wesel i innych imprez okolicznościowych. Niestety, na poluzowanie restrykcji jeszcze długo nie będą mogli liczyć. Rząd planuje ich zaostrzenie, o czym we wtorek poinformował szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski.

Obostrzenia to nieodłączny element epidemii koronawirusa. Choć w ciągu ostatnich miesięcy ich charakter wielokrotnie ulegał zmianom, część zasad pozostała z nami do dziś. Ministerstwo Zdrowia wciąż utrzymuje, że przestrzeganie restrykcji ma na celu zminimalizowanie ilości zakażeń i ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, który w ostatnim czasie znów przybrał na sile. W związku z tym eksperci nie wyobrażają sobie, by można było zrezygnować z jakichkolwiek obostrzeń, wręcz przeciwnie - chcą, by zostały one zaostrzone.

Test ciążowy dał wynik pozytywny. Jednak w jej ciele nie rozwijało się dzieckoTest ciążowy dał wynik pozytywny. Jednak w jej ciele nie rozwijało się dzieckoCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia zaostrza obostrzenia. Zmiany dotkną wesel i restauracji

Jak donosi Onet, o najnowszych planach Ministerstwa Zdrowia wypowiedział się we wtorek Adam Niedzielski. Podczas konferencji prasowej szef resortu zwrócił uwagę na rosnący przyrost zakażeń i problem polskiej służby zdrowia. Przypomniał, że podczas drugiej fali epidemii to lekarze rodzinni będą odpowiedzialni za kierowanie pacjentów na testy wykazujące COVID-19. Wspomniał też, że według nowej strategii chorzy nie będą trafiali od razu do szpitala zakaźnego.

- W momencie, gdy pacjent wie, że ma dodatni wynik, do tej pory standardowo był kierowany do szpitala zakaźnego. Teraz ma wracać do swojego lekarza rodzinnego lub do lekarza na pierwszym poziomie szpitalnictwa covidovego. Lekarz ten dokona oceny, na ile przebieg choroby ma charakter ciężki. Jeśli ten przebieg jest bezobjawowy lub skąpoobjawowy, prawem lekarza jest, by wydać decyzję o izolacji domowej - mówił Niedzielski cytowany przez Onet.

Taka strategia ma wejść w życie już od przyszłego tygodnia. W trosce o bezpieczeństwo społeczne pacjenci będą mogli konsultować się z lekarzami za pomocą teleporady. Jeśli specjalista uzna, że konieczne jest umieszczenie chorego w szpitalu zakaźnym, Niedzielski nie widzi problemu. Wbrew obawom Polaków, szef MZ twierdzi, że placówki są ubezpieczone w odpowiednią liczbę łóżek.

- Tych łóżek przeznaczonych do walki z koronawirusem mamy ponad 8 tys. To pokazuje, że jesteśmy przygotowani. Oczywiście ta liczba nie jest równomiernie rozłożona w województwach. Łóżek z respiratorami mamy w skali kraju ponad 800 - wyjaśnił.

Aby uniknąć takich sytuacji i nie doprowadzić do obłożenia szpitali zakaźnych, resort zdrowia planuje zmiany w obostrzeniach. Zaostrzenia mają zostać wprowadzone w barach, restauracjach i innych punktach gastronomicznych. Według Niedzielskiego, w okresie jesienno-zimowym takie lokale będą mogły prowadzić swoją działalność jedynie do godziny 22:00. Decyzja w tej sprawie została uargumentowana zmianą pogody i brakiem możliwości rozstawiania ogródków przed restauracjami, co prowadzi do gromadzenia się klientów wewnątrz lokali.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilna decyzja GIS. Popularny produkt wycofany, nie jeść pod żądnym pozorem
2.Tysiące Polaków wciąż ją ma w swoich szufladach. Nie wyrzucaj jej, możesz dostać niezłe pieniądze
3. Pięć szpitali odmówiło przyjęcia pacjenta. Gehenna 77-latka trwała dwa dni

Nowe zasady dotkną także mieszkańców żółtej strefy. W wyznaczonych powiatach i miastach na prawach powiatu Ministerstwo Zdrowia chce rozszerzyć obowiązek zasłaniania nosa i ust. Dodatkowo zaostrzenie obostrzeń szykowane jest dla uczestników wesel i innych imprez okolicznościowych w żółtej i zielonej strefie.

- Chcemy wprowadzać obostrzenia lokalnie, a nie w całym kraju. Będziemy stosować nowe narzędzia. Po pierwsze w strefie zielonej limit osób na weselach będzie zmniejszony ze 150 do 100 - zaznaczył Niedzielski, który poinformował jednocześnie, że w strefie żółtej ograniczenie wyniesie 75 osób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fani nie mogą się oderwać od wakacyjnego zdjęcia córki Małysza. Pokazała szczegół, o którym nawet nie myśleli
  2. Lidl wycofuje wadliwy produkt. Ma go wielu Polaków, może wybuchnąć
  3. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje gwiazda kultowego horroru
  4. Specjaliści biją na alarm. Mówią o "czerwonej lampce" dla ministerstwa zdrowia
  5. Objawy bywają niezwykle mylące. Coraz więcej osób umiera na niewydolność serca
  6. Polka natrafiła na grzyby warte 2 000 zł/kg. Są w polskich lasach

<>

Następny artykuł