Narciarze znaleźli sposób na obostrzenia. Wystosowano apel do premiera Morawieckiego

Obostrzenia - apel w sprawie narciarzy
pixabay.com/rolfvandewal
Autor Barbara Bujar29.11.2020

Przedstawiciele Beskidzkiej 5 wystosowali apel do Mateusza Morawieckiego w sprawie najnowszych obostrzeń. Wnieśli między innymi o wydłużenie ferii zimowych i umożliwienie funkcjonowania branży turystycznej. W rozmowie z Onetem burmistrz Wisły Tomasz Bujok przyznał, że jeśli rząd nie zgodzi się na postulaty, narciarze i tak znajdą rozwiązanie. "Wzrośnie liczba wyjazdów służbowych w góry" – powiedział.

Obostrzenia, o których Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę 21 listopada, wciąż budzą niepokój górali. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii ośrodki narciarskie podczas tegorocznej zimy będą mogły być otwarte, natomiast hotele, pensjonaty i ośrodki agroturystyczne pozostaną zamknięte.

- To jest tak naprawdę wprowadzenie głębokiego lockdownu branży turystycznej, czyli pozbawienie dochodów samorządów i przedsiębiorców do wiosny. Decyzją rządu znaleźliśmy się w potwornie trudnej sytuacji – mówił w rozmowie z Onetem burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

5-latek zmarł po zjedzeniu liścia popularnej rośliny. Wiele osób ma ją w swoim domu5-latek zmarł po zjedzeniu liścia popularnej rośliny. Wiele osób ma ją w swoim domuCzytaj dalej

Zimowe obostrzenia w górach. Beskidzka 5 apeluje do premiera

Wstrzymanie działalności branży turystycznej w górach jest wyrokiem dla tamtejszych przedsiębiorców. Jak ustalił dziennikarz Onetu, w Wiśle już na początku sezonu widać ogromne straty finansowe. Przypomnijmy, że tegoroczna inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich odbyła się bez udziału publiczności.

Górale obawiają się tego, jak będzie wyglądała dalsza część sezonu, skoro turyści, którzy będą odwiedzać ich region, nie będą mogli korzystać z noclegów. Branża turystyczna okazuje się dla nich najbardziej dochodowa.

- Sprofilowaliśmy się na narciarzy. 70 proc. podatku od nieruchomości, to dochód z pensjonatów, restauracji, hoteli. Reszta to usługi okołoturystyczne. Mamy 12 tys. miejsc noclegowych, czyli w zasadzie połowę bazy noclegowej w Beskidach. Przy ostrożnych szacunkach mamy w sezonie 25-30 tys. turystów dziennie – dodał Tomasz Bujok.

Burmistrz Wisły wraz z przedstawicielami Brennej, Istebnej, Szczyrku i Ustronia postanowili nie czekać na moment największego kryzysu i zaapelować do Mateusza Morawieckiego. Gminy Beskidzkiej 5 wystosowały specjalne pismo, w którym wniosły między innymi o przedłużenie ferii zimowych.

- Umożliwienie funkcjonowania poszczególnych branż turystycznych (…) na podstawie wypracowanych i zatwierdzonych przez GIS protokołów sanitarnych. (…) Wydłużenie ferii zimowych z 2 do 8 tygodni (…) Wprowadzenie zasad i rygorów umożliwiających spędzenie urlopu w Polsce (…) – część postulatów czytamy na Facebooku Beskidzkiej 5.

Jeśli rząd nie zgodzi się na proponowane zmiany, zdaniem Tomasza Bujoka Polacy i tak znajdą sposób na to, by obejść obostrzenia. Burmistrz Wisły uważa, że w kraju wzrośnie ilość wyjazdów służbowych, które zgodnie z najnowszymi decyzjami rządu są dozwolone.

Dzisiaj grzeje:
1.Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2.Grupa krwi może wpływać na niektóre choroby. Warto je poznać
3.Małgorzata Rozenek nie zamierza ochrzcić synka. Wraz z mężem podała ważne powody, fani gratulują odwagi
4.Decyzja zapadła. Dodatek covidowy nie dla wszystkich medyków

Prof. Flisiak o dalszym przebiegu pandemii. Zaskakujące słowa ekspertaProf. Flisiak o dalszym przebiegu pandemii. Zaskakujące słowa ekspertaCzytaj dalej

- Jeśli rząd nie złagodzi obostrzeń dla narciarzy, to wzrośnie liczba wyjazdów służbowych w góry. Przecież hotele mogą obsługiwać legalnie takie osoby. To zresztą już się dzieje. (…) Polak potrafi. Mówię to wszystko oczywiście z przymrużeniem oka. Pytanie brzmi, czy chcemy powodować, że Polak zawsze będzie musiał kombinować, czy damy możliwość rozsądnego i odpowiedzialnego działania. Myślę, że wszyscy pragniemy tego drugiego – przekazał Bujok.

Włoscy medycy wyzywani od terrorystów. Ich walka z koronawirusem wciąż trwaWłoscy medycy wyzywani od terrorystów. Ich walka z koronawirusem wciąż trwaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Zadrwił z Edyty Górniak. Polski podróżnik dobitnie stwierdził, co myśli o niej i innych "ekspertach" od pandemii
  2. Przeskanowali mumię, odkryli przerażającą prawdę. Naukowcy nie mogli uwierzyć
  3. Typowe objawy raka kości. Nigdy nie wolno ich bagatelizować
  4. 7-latek odczuwał silny ból. W jego przełyku lekarze znaleźli dziwny przedmiot
  5. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polski piosenkarz, fani pogrążyli się w żałobie
  6. Kundelek za nic nie chciał opuścić swojej rannej przyjaciółki. Godzinami czekał z nią na pomoc
  7. Randka z kochankiem zakończyła się dramatem, nie żyje młoda kobieta. Ujawniono przyczynę śmierci, mężczyzna usłyszał wyrok

Następny artykuł