Czynniki, które powodują obrzęk dłoni
unsplash.com/JudeBeck
Autor Barbara Bujar - 21 Czerwca 2020

Masz opuchnięte dłonie? Czynniki odpowiadające za obrzęk rąk

Obrzęk dłoni bardzo często obserwowany jest, kiedy na zewnątrz panuje wysoka temperatura. Przyczyn tej dolegliwości może być jednak więcej. Każda z nich świadczy o zmianach, które zachodzą w naszym organizmie. Nie wszystkie są groźne, jednak nie należy ich lekceważyć.

Obrzęk dłoni nie należy do przyjemnego uczucia. Palce puchną do tego stopnia, ze nie można ich swobodnie zginać. Dodatkowo pojawia się wtedy problem przy ściągnaniu pierścionków i obrączek. Dokuczliwa przypadłość ma wiele źródeł. Niektóre z nich świadczą o naprawdę poważnych zmianach w funkcjonowaniu organizmu.

Andrzej Duda zatwierdził nowe świadczenie. Kogo obejmie 1400 plus?Andrzej Duda zatwierdził nowe świadczenie. Kogo obejmie 1400 plus?Czytaj dalej

Obrzęk dłoni ma wiele przyczyn

Do częstego puchnięcia palców zazwyczaj przyczynia się wysoka temperatura powietrza lub zgrzanie się podczas treningu siłowego. Jak podaje WP abc Zdrowie, gdy jest gorąco, naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać. Dzieje się tak dla zachowania w organizmie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Powiększenie naczyń skutkuje jednak obrzękiem i ograniczeniem swobodnych ruchów dłoni. Podobnie może

Kolejne przyczyny są mniej znane, ale równie ważne. Portal podaje, że opuchlizna palców może pojawiać się, kiedy w organizmie zostaje zatrzymywana woda. Najczęściej spotykają się z tym osoby, które w swojej diecie stosują dużo soli, np. jedząc fast foody. Podobne dolegliwości mogą doskwierać pacjentom, którzy na stałe przyjmują leki przeciwbólowe albo hormonalne.

Obrzęk dłoni może być jednym z objawów, które towarzyszą znanym chorobom. W połączeniu z bólem i sztywnością rąk najpewniej świadczy o zwyrodnieniu stawów, ale może sygnalizować także zespół cieśni nadgarstka. Jeśli opuchlizna łączy się jednak z zauważalnym brakiem oddawania moczu, stanowi to ostrzeżenie przed problemem z nerkami. Spuchnięte dłonie mogą być również konsekwencją zastoju chłonki, co prowadzi do stanu zapalnego. Zdarza się także, że niepokojący objaw świadczy o chorobie Raynauda, polegającej na zwężeniu tętnic. W tych przypadkach należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Dzisiaj grzeje: 1. Wczesne objawy raka żołądka. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi schorzeniami

2. Koniec taryfy ulgowej, komornicy wracają do pracy. Lepiej się pospiesz, zadłużenie może pociągnąć cię na dno

Obrzęk dłoni nie zawsze musi jednak sygnalizować o poważnych schorzeniach. Bardzo często pojawia się wskutek urazów mechanicznych, do których dochodzi u osób, które obgryzają paznokcie. Dolegliwość jest również bardzo charakterystyczna dla kobiet w ciąży.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. Atak nożownika, nie żyją trzy osoby, dwie w stanie krytycznym. Tragiczne doniesienia z Wielkiej Brytanii
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Nie żyje ikona europejskiego sportu. Choroba zaatakowała znienacka i zabrała legendę

Następny artykuł