oczy mogą zmienić barwę
unsplash_Alexandru Zdrobău
Autor - 8 Lutego 2020

Oczy mogą zmienić kolor. Czynniki wpływające na barwę tęczówki

Oczy i ich kolor zależą oczywiście od zestawu genów, które otrzymujemy po rodzicach. Jednak barwa narządu wzroku może się zmieniać, czego świadkami jesteśmy np. po narodzinach dziecka. Maluch przez pierwsze chwile życia ma oczy w kolorze jasnoniebieskim, po kilku miesiącach zaś uwalniane są mocniejsze pigmenty i kolor może przybrać brązową lub zieloną barwę.

Oczy są jednymi z najważniejszych organów człowieka. Używamy ich do poznawania otaczającego nas świata. Ich kolor uzależniony jest od rodzaju i ilości pigmentu w tęczówce.
Istnieje aż 80 wariantów koloru oczu. Jest to cecha dziedziczna, za którą odpowiada melanina, czyli ten sam barwnik, który decyduje o kolorze naszej skóry czy włosów.

Kolor oczu dziedziczymy po wszystkich przodkach, nie tylko po rodzicach. Jest to wynik kombinacji różnych genów, z czego główną rolę odgrywają te dominujące i recesywne. Istnieje jednak dużo więcej czynników, które mogą wpływać na kolor naszych tęczówek.

Ojciec policjant znęcał się nad autystycznym synem. Ciężko go nazwać człowiekiemOjciec policjant znęcał się nad autystycznym synem. Ciężko go nazwać człowiekiemCzytaj dalej

Oczy mogą zmienić swój wygląd w zależności od emocji i spożywanego jedzenia

Każdy z nas kiedyś zastanawiał się, jak wyglądałby w innym kolorze oczu. Niektórzy nawet używają soczewek, które zakrywają naturalną barwę naszych tęczówek. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na kolor naszych oczu. Jednym z nich jest nastrój. Wybuch różnego rodzaju emocji jest pewnego rodzaju szokiem dla organizmu. Kiedy jesteśmy wściekli lub doświadczamy nieopisanej radości, zmienia się częstotliwość bicia serca, nasz oddech przyśpiesza i co więcej, zmienia się także kolor naszych tęczówek.

Mogą one stać się ciemniejsze lub jaśniejsze. Niektórzy badacze twierdzą, że najbardziej żywy kolor oczu jest spotykany u osób, które doświadczają w swoim życiu więcej szczęśliwych chwil. Innym czynnikiem mającym wpływ na nasz kolor oczu jest wiek. Szaro-niebieskie oczy typowe dla niemowląt są zwykle objawem niskiej zawartości melaniny w tęczówkach. Jeśli ilość melanocytów w ich tęczówkach wzrośnie, w wieku pomiędzy 3 a 18 miesiącem życia ich oczy staną się ciemniejsze. Wiele jednak zależy od barwy oczu rodziców. Czasami ostateczny kolor oczu kształtuje się dopiero w wieku 12 lat. Ciekawy jest fakt, iż osoby, które cechują się ciemną barwą oczu, rzadziej chorują na choroby oczu.

Laserowa zmiana koloru oczu zgodnie z celem również zmienia ich barwę. Niegdyś była ona bardzo ryzykowna i mogła prowadzić nawet do utraty wzroku. Jak podaje portal 5minutdlazdrowia.pl, w 2011 roku dr Gregg Homer dokonał odkrycia, dzięki któremu zmiana koloru oczu jest zdecydowanie bezpieczniejsza. Za pomocą lasera komórki melaniny są niszczone, dzięki czemu istnieje możliwość rozjaśnienia tęczówki. Oznacza to, że ludzie o brązowych oczach mogą zmienić barwę oczu na niebieską lub szarą. Cały zabieg trwa zaledwie 20 sekund, a różnica jest zauważalna gołym okiem po upływie zaledwie 2-4 tygodni. Badania wykazały, że tego typu zabieg nie wpływa negatywnie na jakość widzenia. Nie mniej jednak wciąż upłynęło zbyt mało czasu. Aby zbadać wszystkie działania niepożądane.


Kolejnym czynnikiem wpływającym na wygląd naszych oczu jest dieta. Dr Robert Morse, ekspert ds. zdrowia, uważa, że zewnętrza ćwiartka oka jest związana ze zdrowiem mózgu, podczas gdy jego wewnętrzna część jest powiązana z układem trawiennym. Zdaniem naukowca obecność owoców i warzyw w diecie może mieć wpływ na kolor oczu. Powstała nawet seria materiałów poświęcona jego badaniom. Dr Morse wziął pod lupę oczy pewnej weganki. Zmiana jej nawyków żywieniowych znacznie wpłynęła na kolor oczu. Według naukowca żółte odcienie oznaczają dużą ilość toksyn w organizmie, jednak pigmenty w każdym przypadku wymagają indywidualnej analizy. Jeśli wierzyć badaniom, szpinak pomaga zachować młodzieńczy i jasny wygląd oczu, miód dodaje im ciepłych odcieni, a owoce morza wpływają na intensywność koloru. Inne produkty, które mogą wpływać na kolor oczu, to oliwa z oliwek, cebula i orzechy. Oczywiście to wszystko są tylko założenia, które niekoniecznie muszą mieć pokrycie w rzeczywistości.

Brązowe oczy posiada około 70 proc. populacji, zielone zaś tylko 2 proc.

Światło słoneczne i miejsce zamieszkania to także czynniki, wobec których nasze oczy nie pozostają obojętne. Ludzi o brązowych oczach można spotkać na wszystkich kontynentach. Szacuje się, że ma je 70% populacji. Niebieskoocy ludzie są najczęściej spotykani w takich krajach jak Estonia, Dania, Finlandia, Niemcy czy Wielka Brytania. Badacze genetyki z Uniwersytetu w Kopenhadze doszli do wniosków, że niebieskie tęczówki są efektem mutacji, która miała miejsce około 6-10 tysięcy lat temu. Dr Eiberg twierdzi, że pierwotnie wszyscy ludzie mieli brązowe oczy. Ciekawostką jest, iż zaledwie 2% populacji na świecie ma zielone oczy. Ten odcień powstał z powodu umiarkowanej zawartości melaniny i kombinacji żółto-brązowych pigmentów. Osoby o zielonych oczach możemy spotkać najczęściej w Hiszpanii, Irlandii, Rosji, Brazylii, Islandii i Pakistanie.

Choć makijaż i ubrania nie zmienią koloru oczu, niewątpliwie mogą podkreślić ich barwę. Dla przykładu oczu o barwie brązowej doskonale podkreślą ubrania w kolorze złotym, różowym czy jasnozielonym. Osoby niebieskookie czy zielonookie mogą z kolei podkreślić barwę za pomocą turkusu, szmaragdu czy koloru niebieskiego. Oczy niektórych ludzi mogą zmieniać kolor, jednak owo zjawisko nie zostało jeszcze dogłębnie zbadane. Naukowcy zgodnie twierdzą, że nie jest to objaw choroby, a wyjątkowej cechy. Wykazano, że konsekwentna zmiana koloru oczu wiąże się z procesami w układzie nerwowym i hormonalnym oraz ilością melaniny. Oczy osoby o zmiennym kolorze oczu reagują np. na stres, podniecenie czy znużenie. Zmiany w kolorze tęczówek mogą być także powiązane ze środowiskiem i klimatem. Niezależnie od koloru oczu, jaki posiadamy, każdy z nich jest wyjątkowy. Warto go zatem doceniać i podkreślać odpowiednimi barwami.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nauczycielka kazała uczniom zrobić sobie zdjęcia. W życiu nie spodziewali się, do czego je wykorzysta
  2. Nie żyje gwiazda Polsatu. Zmarła zaraz po zdjęciach
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Myślisz, że nie jesz przeterminowanego i nadgniłego mięsa? Ujawniamy sposoby sklepów na "odświeżanie" jedzenia, porażające

Następny artykuł