Oczy: Istnieje wiele przyczyn ich przekrwienia
pixabay_cocoparisienne
Autor Damian Witoń - 14 Maja 2020

Przyczyn przekrwionych oczu jest bardzo wiele. Warto poznać najważniejsze z nich

Oczy to narząd, dzięki któremu możemy cieszyć się pięknem otaczającego nas świata. Jako, że korzystamy z nich bardzo intensywnie, podatne są na uszkodzenia, które mogą powodować ich przekrwienie. Do uporania się z tym problemem potrzebne jest poznanie przyczyny jego wystąpienia.

Oczy są naszym oknem na świat. Wykorzystujemy je praktycznie w każdym obszarze naszego życia, dlatego łatwo mogą zostać przeciążone. To także bardzo delikatny i precyzyjny narząd, który może się zepsuć. Kiedy zostają dotknięte chorobą, częstym objawem jest przekrwienie oczu. Warto wiedzieć czym dokładnie może być ono spowodowane oraz co zrobić, kiedy u nas wystąpi.

Choroba, która potrafi zmienić życie w koszmar. Zmaga się z nią aż 2 miliony PolekChoroba, która potrafi zmienić życie w koszmar. Zmaga się z nią aż 2 miliony PolekCzytaj dalej

Oczy mogą być przekrwione z wielu powodów

Zespół czerwonego oka, który potocznie nazywany jest przekrwieniem oczu, powstaje na skutek rozszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych gałki ocznej. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska jest podrażnienie spojówki, jednakże zdarza się również, że związane jest ze złym stanem błony naczyniowej, rogówki czy twardówki.

U osób z przekrwionymi oczami mogą pojawiać się też równolegle inne objawy, których nie wolno lekceważyć. Należą do nich zmiany ostrości wzroku, świąd, uczucie drapania, ból oczu, światłowstręt oraz pojawienie się wydzieliny z oczu.

Przyczyną zespołu czerwonego oka mogą być infekcje wirusowe i bakteryjne. Zdarza się również, że winne takiemu stanu rzeczy są choroby powiek, do których zaliczyć można nieprawidłowy wzrost rzęs, podwinięcie lub odwinięcie powieki, niedomykalność szpary powiekowej, zapalenie brzegów powiek czy jęczmień.

Przekrwienie oczu może powodować także jaskra, która objawia się silnym bólem oka, bólami głowy, wymiotami, powstawaniem tęczowego halo wokół źródeł światła i obniżoną ostrością wzroku. Odpowiedzialna za nie może być również zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej, przy którym występuje światłowstręt, ból oka, pogorszenie jakości obraz i obecność ropy w przedniej komorze oka. Nie bez znaczenia może być również źle skorygowana wada wzroku, która powoduje, że oczy muszą pracować silniej niż normalnie, przez co rzadziej mrugamy, co w konsekwencji wpływa na ich wysychanie.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, przy posiadaniu odpowiedniej wiedzy można rozpoznać, która część oka jest podrażniona, co w efekcie przyczynia się do powstania przekrwienia. W przypadku podrażnionej spojówki najczęściej występuje świąd, uczucie drapania, łzawienie, rozlane zaczerwienienie, światłowstręt, ale nie odczuwamy bólu oraz nie obserwujemy zmiany ostrości wzroku. Jeżeli natomiast mamy problemy z rogówką, powyższe symptomy występują.

Istnieją różne metody leczenia zespołu czerwonego oka, które uzależnione są od przyczyn jego wystąpienia. W przypadku podrażnienia powstałego z nieprawidłowego funkcjonowania warstwy ochronnej wystarczy czasem tylko nawilżać oczy specjalnymi preparatami. Jeżeli natomiast przekrwienie wywołane jest przez infekcję, zaleca się podawanie leków.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohaterka Powstania Warszawskiego. Nim odeszła podzieliła się ważnym wyznaniem na temat tamtych czasów

2. Wszyscy myśleli, że 5-latek zmarł na Covid-19. Prawda wyszła na jaw po 11 dniach, słowa ojca wywołują ciarki

Jako, że zespół czerwonego oka może być spowodowany wieloma czynnikami, najlepiej w przypadku jego wystąpienia skonsultować się z okulistą, który pomoże nam w doborze odpowiednich środków zaradczych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najtańszy, najszybszy i najpyszniejszy. Cudowny sernik bez sera, rewelacyjna receptura trafiła do sieci
  2. Babcia zawsze wkładała do lodówki wacik. Można się śmiać, ale każdy powinien tak robić
  3. Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy
  4. Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie
  5. Tadeusz Rydzyk krytykuje obostrzenia dotyczące kościołów. "Dla nas katolików ważniejsze jest zdrowie ducha"
  6. Kiedy będzie można już organizować wesela? Minister zdrowia o obostrzeniach

Następny artykuł