Odwodnienie jest niebezpieczne dla organizmu
pixabay.com/congerdesign
Autor Barbara Bujar - 26 Maja 2020

Odwodnienie może być bardzo niebezpieczne. Warto znać jego objawy

Odwodnienie organizmu to stan, który realnie zagraża naszemu zdrowiu, a w niektórych przypadkach nawet życiu. Dochodzi do niego najczęściej latem, kiedy na dworze panują wysokie temperatury, a nasz organizm traci więcej wody, niż dostaje. Skutki odwodnienia są naprawdę bardzo poważne, dlatego warto znać jego pierwsze objawy.

Poprawne funkcjonowanie naszego organizmu w dużej mierze zależy od odpowiedniego nawodnienia. Dzięki temu zyskuje on potrzebne elektrolity. Jeśli jednak o to nie zadbamy, możemy się narazić na odwodnienie. Jest to bardzo poważny stan, dlatego warto reagować w porę.

Choroba Hashimoto dotyka coraz więcej osób. Jakie są jej objawy i na czym polega?Choroba Hashimoto dotyka coraz więcej osób. Jakie są jej objawy i na czym polega?Czytaj dalej

Odwodnienie organizmu może być nawet śmiertelne

Do odwodnienia organizmu najłatwiej doprowadzić latem, kiedy temperatura powietrza jest bardzo wysoka. Ciało człowieka poci się wtedy w celu naturalnego pozbycia się nadmiaru ciepła. Woda uchodzi z organizmu, a wraz z nią ważne elektrolity. W takiej sytuacji należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów. W przypadku, gdy nie będą one dostarczane do organizmu, praca gruczołów potowych zostanie zachwiana i dojdzie do odwodnienia organizmu.

Pocenie się nie jest jedynym procesem, podczas którego nasz organizm traci płyny. Należy pamiętać, że do utraty wody w upalne dni doprowadza także samo oddychanie. Do odwodnienia mogą prowadzić także dolegliwości takie jak biegunki czy wymioty.

Konsekwencjami zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej mogą być bardzo różne objawy. Jak podaje Radio Zet, pierwszą z nich jest odczucie pragnienia. Suchość ust i języka jest najszybszym sygnałem tego, że w organizmie zaczyna brakować wody. Często dochodzi do tego rzadsze oddawanie moczu i zmniejszenie pocenia.

Jeśli płyny nie zostaną uzupełnione po pierwszych objawach, pojawią się kolejne. Zaliczają się do nich: brak apetytu, wzdęty brzuch i senność. Zlekceważenie tych sygnałów może doprowadzić natomiast to zaburzeń akcji serca i gorączki.

Najlepszym i najprostszym sposobem na wyleczenie odwodnionego organizmu jest uzupełnienie płynów. Nie należy jednak robić tego zbyt szybko. Po tak dużej utracie wody, powinno się przyjmować ją stopniowo. Warto pamiętać, że niedostatek płynów nie musi być uzupełniany jedynie przez wodę. Można zrobić to za pomocą innych napojów lub owoców. W poważnych przypadkach odwodnienia, konieczne jest leczenie szpitalne.

Dzisiaj grzeje: 1. Pierwsze objawy białaczki. Nigdy ich nie lekceważcie

2. Premier przekazał wiadomość bardzo późno w nocy. Zapadła decyzja po wielogodzinnych naradach, potwierdziło się wiele spekulacji

Najlepiej jednak nie doprowadzić do tak dużego wyczerpania organizmu. Aby uniknąć odwodnienia, należy pamiętać o podstawowych zasadach. Picie wody lub innych napojów jest naprawdę bardzo istotne. Należy pamiętać o tym przede wszystkim w upalne dni, a już na pewno kiedy przebywamy na zewnątrz, np. na plaży czy na basenie. W takich sytuacjach warto unikać też napojów moczopędnych, takich jak napoje alkoholowe czy kawa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Trzycyfrowe ceny czereśni sięgnęły absurdu. Klienci są wściekli
  2. Koniec „M jak Miłość”. Fani serialu nie spodziewali się takiego finału
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Resort Sprawiedliwości planuje kolejną, dotkliwą karę. Możesz stracić nawet 3 tys. zł

Następny artykuł