Okres: zmiany chorobowe
fot. unsplash.com/Imani Clovis
Autor Karol Zaborowski - 13 Listopada 2019

Zmiany podczas okresu, które powinny wzbudzić naszą czujność. Niektóre z nich wymagają natychmiastowej pomocy ze strony lekarza

Okres może się zmieniać w zależności od zdrowia kobiety, jak i jej trybu życia. Również niektóre choroby mogą objawiać się poprzez zmiany w wyglądzie krwi menstruacyjnej. Warto wiedzieć, jakie zmiany powinny wzbudzać większą czujność.

Okres to potoczna nazwa na menstruację, która potrafi być dla wielu kobiet prawdziwym utrapieniem. Szczególnie dokuczliwy może być odczuwany ból, na który niekiedy nie pomagają standardowe leki przeciwbólowe. Może to być objaw naprawdę niebezpiecznych chorób, podobnie jak zmiana wyglądu samej krwi, która wydobywa się z ciała pacjentki.

Krew menstruacyjna naturalnie zmienia swój wygląd podczas okresu i niektóre z tych zmian nie powinny wzbudzać naszej wzmożonej czujności. Jednak są pewne odchylenia, na które panie powinny szczególnie uważać i przede wszystkim kontrolować.

Nowa epidemia wśród dzieci. Do 2030 roku ma pochłonąć 11 mln ofiarNowa epidemia wśród dzieci. Do 2030 roku ma pochłonąć 11 mln ofiarCzytaj dalej

Co okres mówi o zdrowiu kobiety?

Przyjęło się, że niepokojącym objawem jest brak okresu i to prawda, chociaż nawet jeżeli pojawia się regularnie, to mogą w nim zajść zmiany, które dużo mówią o kondycji organizmu. Przede wszystkim panie powinny zwracać uwagę na kolor krwi menstruacyjnej. Warto wiedzieć, jak powinna wyglądać krew w zależności od fazy cyklu.

W przypadku samego początku okresu mogą pojawić się plamienia, których barwa może być wręcz brązowa. Na samym początku cyklu menstruacyjnego krew może być jaśniejsza, a nawet trochę pomarańczowa. W kolejnych fazach będzie stopniowo ciemnieć, a pod sam koniec może wydawać się nawet czarna.

Są to naturalne zmiany, na które wpływ może mieć wiele czynników i raczej nie powinny wzbudzać w paniach niepokoju. Problem pojawia się, gdy krew przybiera barwę szarawą i zdecydowanie jest zbyt jasna. Jest to objaw sugerujący, że w organizmie dzieją się bardzo niepożądane rzeczy, które powinny zostać zgłoszone do lekarza.

Zbyt jasna krew oznaczać może zarówno niedobory witamin, jak i ogólne osłabienie organizmu. Jednak jest także objawem infekcji miejsc intymnych, które mogą być naprawdę problematyczne oraz niektórych chorób przenoszonych drogą płciową. Zwłaszcza te ostatnie schorzenia mogą być dla nas bardzo niebezpieczne, więc wszelkie zmiany podczas okresu idące w stronę zbyt jasnej, a wręcz szarawej barwy krwi menstruacyjnej powinny być zgłaszane do lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Piosenki Katarzyny Sobczyk znają wszyscy. Artystka przegrała z chorobą, która diagnozowana jest u tysięcy Polek rocznie
  2. Podczas przerwy uczennica zasłabła na schodach. Życie uratował jej inny uczeń, nawet nauczyciele nie wiedzieli, jak się zachować
  3. Noworodek został wprowadzony w hipotermię podczas transpostru do szpitala. Pierwszy przypadek w Polsce

Następny artykuł