Olej rybny jednak nie chroni serca? Amerykańscy naukowcy doszli do zaskakujących wniosków

olej rybi: czy faktycznie pomaga?
unsplash Roozbeh Eslami
Autor Klaudia Gaicka28.11.2020

Naukowcy sprawdzili, czy olej rybi faktycznie pomaga ograniczyć ryzyko chorób serca. Ich wnioski okazały się bardzo zaskakujące. Okazało się bowiem, że wpływ suplementu może być mitem.

Od lat nikt nie poddawał pod wątpliwość tego, czy olej rybny faktycznie działa w tak dużym stopniu prozdrowotnie. Naukowcy sądzili, że ten składnik diety bogaty w drogocenne kwasy omega 3 przeciwdziała chorobom serca.

Pierwsze objawy raka jelita grubego. Pod żadnym pozorem nie powinno się ich lekceważyćPierwsze objawy raka jelita grubego. Pod żadnym pozorem nie powinno się ich lekceważyćCzytaj dalej

Naukowcy sprawdzili, czy olej rybi faktycznie pomaga ograniczyć ryzyko chorób serca

Jednak badania zaprezentowane przez portal Interia.pl rzucają nowe światło na tę kwestię. Wyniki ich analizy wskazują, że eksperci dotychczas mogli się mylić.

Przeświadczenie o tym, że olej rybny przeciwdziała chorobom serca, towarzyszy nam już od wielu lat. Specjaliści od dietetyki chętnie polecali go nie tylko osobom zmagającym się z problemami kardiologicznymi, lecz także wszystkim, którzy chcieli zadbać o swoje zdrowie.

Naukowcy z American Heart Association uważają, że zdrowia dieta powinna zawierać przynajmniej dwie porcje ryby w tygodniu. W 2017 roku zasugerowano, że suplementy z olejem rybnym mogą nieznacznie zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu chorób mięśnia sercowego.

Od tamtej pory nikt nie poddawał tego pod wątpliwość, jednak najnowsze doniesienia z badań tej samej jednostki zdają się świadczyć o tym, że wcześniejsze wnioski to mit. Przeprowadzono dwa specjalne badania.

Jak podaje portal Interia.pl, Pierwsze badanie miało za zadanie sprawdzić wpływ oleju rybnego z witaminą D na niwelowanie ryzyka migotania przedsionków. W tym celu zrekrutowano do badania 26 tys. kobiet i mężczyzn, którzy nie mieli wcześniej żadnych problemów z sercem.

Badanym podano odpowiednie dawki witaminy D oraz kwasów tłuszczowych omega-3 lub placebo w postaci oliwy z oliwek albo oleju sojowego. Po pięciu latach uczeni odkryli, że odsetek przypadków migotania przedsionków był podobny w obu grupach.

Dzisiaj grzeje:
1.Pierwsze objawy raka jelita grubego. Pod żadnym pozorem nie powinno się ich lekceważyć
2.Policja w mieszkaniu księdza znalazła kobietę. Więził ją przez 12 lat, druzgocące, w jakich warunkach żyła
3.Robert Gawliński przekazał smutną informację o śmierci. Fani są zdruzgotani
4.3 razy chciała dostać się do lekarza, za każdym przekładano wizytę. Podczas teleporady usłyszała, że zostało jej 6 miesięcy życia

3 razy chciała dostać się do lekarza, za każdym przekładano wizytę. Podczas teleporady usłyszała, że zostało jej 6 miesięcy życia3 razy chciała dostać się do lekarza, za każdym przekładano wizytę. Podczas teleporady usłyszała, że zostało jej 6 miesięcy życiaCzytaj dalej

Drugie badanie dotyczyło ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego przy suplementacji omega 3. Pierwsza z grup otrzymała olej rybi, a druga kukurydziany, który miał służyć jako placebo.

- Regularne przyjmowanie oleju rybnego jest niewskazane, gdyż nie tylko nie poprawia zdrowia serca, ale niekiedy może wręcz zaszkodzić - podsumowują autorzy badania.

Kobieta zmarła 2 tygodnie przed ślubem. Wybranek wkrótce znalazł na jej telefonie zdjęcie, które sprawiło, że zalał się łzamiKobieta zmarła 2 tygodnie przed ślubem. Wybranek wkrótce znalazł na jej telefonie zdjęcie, które sprawiło, że zalał się łzamiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Zadrwił z Edyty Górniak. Polski podróżnik dobitnie stwierdził, co myśli o niej i innych "ekspertach" od pandemii
  2. Przeskanowali mumię, odkryli przerażającą prawdę. Naukowcy nie mogli uwierzyć
  3. Pojawiają się, gdy przeszliśmy COVID-19 bezobjawowo. Sygnały wysyłane przez organizm po walce z koronawirusem
  4. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  5. Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
  6. Kundelek za nic nie chciał opuścić swojej rannej przyjaciółki. Godzinami czekał z nią na pomoc
  7. Randka z kochankiem zakończyła się dramatem, nie żyje młoda kobieta. Ujawniono przyczynę śmierci, mężczyzna usłyszał wyrok

Następny artykuł