Pierwsza pomoc przy oparzeniach. Domowe sposoby na złagodzenie obrażeń

oparzenia pierwsza pomoc
unsplash.com/Bob van Aubel
Autor Natalia Niewczas31.12.2020

Pierwsza pomoc przy oparzeniach polega przede wszystkim na polewaniu uszkodzonego miejsca strumieniem bieżącej, zimnej wody. Pomoc mogą uzupełnić domowe sposoby na oparzenia, do których zaliczamy między innymi okład z rumianku. Jeśli oparzenie jest ciężkie, należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną.

Oparzenie może przytrafić się każdemu. Jesteśmy narażeni na podobny uszczerbek na zdrowiu nawet podczas wykonywania codziennych czynności, na przykład gotowania. Warto wiedzieć, co w takiej sytuacji może pomóc poszkodowanemu. Łagodzenie dolegliwości związanych z oparzeniem warto zacząć od polewania uszkodzonej skóry zimną wodą.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach. Przydatne są także domowe sposoby

Pierwszym odruchem przy oparzeniu powinno być umieszczenie zranionego miejsca pod strumieniem zimnej, bieżącej wody. Działanie ma na celu obniżyć temperaturę tkanek i w konsekwencji zapobiec ich dalszym uszkodzeniom.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, niezwykle ważne jest rozpoznanie stopnia oparzenia. Do oparzeń lekkich zaliczamy te I i II stopnia - te można leczyć z użyciem domowych sposobów.

Oparzenia I stopnia cechuje zaczerwienienie skóry, na której dodatkowo pojawia się niewielki obrzęk. Oparzenie to nie pozostawia po sobie blizn.

4-latek znalazł w domu petardę. Materiał wybuchł w jego rękach, ostrzeżenie dla wszystkich rodziców4-latek znalazł w domu petardę. Materiał wybuchł w jego rękach, ostrzeżenie dla wszystkich rodzicówCzytaj dalej

Oparzenie II stopnia z kolei rozpoznamy po pojawieniu się na skórze pęcherzy, które są wypełnione płynem surowiczym. Toczą się w nich procesy zapalne, uszkodzeniu może towarzyszyć silny ból. Co ważne, nie należy ich przekłuwać - ułatwia to bowiem rozprzestrzenianie się bakterii.

Jeżeli stwierdzimy oparzenie I lub II stopnia, można podjąć próbę leczenia w domu. Oprócz polania uszkodzonego miejsca strumieniem zimnej wody (co powinno trwać kilka minut), do łagodzenia dolegliwości można użyć preparatu do oczyszczania ran z domowej apteczki, co przyspieszy gojenie.

Oparzenie można osuszyć i zakryć jałowym opatrunkiem. Alternatywną opcję stanowi wykorzystanie naparu z rumianku, nagietka lub czarnego bzu - jałowy wacik należy nasączyć naparem, a następnie kilka razy dziennie przecierać uszkodzoną skórę. Lekkie oparzenia powinny zagoić się w ciągu najbliższych 10 dni.

Oparzenia III stopnia to oparzenia ciężkie - do ich leczenia niezbędna jest fachowa pomoc medyczna. Cechuje je uszkodzenie pełnej grubości skóry, w niektórych przypadkach także tkanek głębokich i kości. Skrajną postacią tego oparzenia jest zwęglenie tkanek.

Przy oparzeniach III stopnia należy niezwłocznie wezwać fachową pomoc medyczną. W oczekiwaniu na przyjazd karetki należy obnażyć oparzone części ciała, w razie potrzeby rozcinając odzież i obuwie.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł