Operacja: 80-latek odzyskał wzrok
fot. pixabay.com/analogicus
Autor Karol Zaborowski - 17 Października 2019

80-latek stracił wzrok podczas II wojny światowej. Teraz może go odzyskać

Operacja może uratować ludzkie życie lub też w znacznym stopniu polepszyć jego komfort. Możliwe są również zabiegi przywracające nam niektóre ze zmysłów, nawet jeżeli od ich utraty minęły długie lata.

Każda operacja niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań, jednak w wielu przypadkach jest ono praktycznie minimalne, a korzyści płynące z przeprowadzenia zabiegu są wręcz ogromne. W tej dziedzinie medycyna cały czas idzie do przodu i wiele zabiegów, które jeszcze kilka lat temu były jedynie marzeniem, dziś stają się rzeczywistością.

Szczególnie transplantologia jest dziedziną, której najnowsze dokonania są niezwykle spektakularne. To właśnie dzięki lekarzom o tej specjalizacji życie wielu pacjentów zostało uratowane, a innych przypadkach zupełnie odmienione.

Jest niewielki i łatwo pomylić go z kleszczem. Jego ugryzienie jest bardzo niebezpieczneJest niewielki i łatwo pomylić go z kleszczem. Jego ugryzienie jest bardzo niebezpieczneCzytaj dalej

Operacja, dzięki której 80-latek może w końcu odzyskać wzrok

Już od wielu lat przeprowadza się zabiegi operacyjne w obrębie gałki ocznej, które mogą niwelować nasze wady wzroku, a nawet całkowicie przywrócić nasz wzrok. Jednym z nich są przeszczepy rogówek, które niestety nie u wszystkich pacjentów zdają egzamin.

Do takiej operacji często pobierana była rogówka od nieżyjącego już dawcy, aby przywrócić wzrok osobie, która ma przed sobą jeszcze wiele lat życia. Niestety w takim wypadku może dojść do odrzucenia przeszczepu lub też zmętnienia przeszczepionej rogówki. Na szczęście jest jeszcze jedno rozwiązanie, które może odmienić życie pacjenta.

- To jest zabieg wszczepienia sztucznej rogówki u pacjentów z obuoczną ślepotą rogówkową albo u takich pacjentów, u których było już kilka przeszczepów klasycznych. Wtedy należy wszczepić sztuczną rogówkę humanizowaną, to znaczy optyczny cylinder plastikowy jest zamontowany do rogówki ludzkiej - mówił śląski konsultant wojewódzki ds. okulistyki prof. Edward Wylęgała, cytowany przez portal RMF24.pl.

Jak donosi portal, zabiegi z użyciem właśnie takich materiałów pozwalają ominąć wiele problemów, które dotyczyły tradycyjnych przeszczepów. Co więcej, jest to aktualnie jedyna nadzieja dla 80-latka, który został zoperowany w szpitalu św. Barbary. Mężczyzna stracił wzrok podczas II wojny światowej przez odłamek jednego z granatów. Przez te wszystkie lata praktycznie nic nie widział i dopiero teraz pojawiła się szansa, aby przywrócić byłemu żołnierzowi utracony zmysł.

Po wszczepieniu sztucznej rogówki jest już również 60-letnia pacjentka szpitala św. Barbary, która odzyskała wzrok po ponad 25 latach. Jak sama przyznaje, jest zachwycona tym, że znowu może oglądać nasz piękny świat.

- Widzieć po ćwierć wieku, zobaczyć te kolory, to wszystko, ten piękny świat! - wyznaje kobieta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Specjaliści ostrzegają. Popularne produkty mleczne mogą wywoływać raka
  2. Walczy o swój każdy oddech. Teraz rozpaczliwie prosi o pomoc
  3. Nowe badania dotyczące popularnej przyprawy. Dodawane są do niej szkodliwe substancje na masową skalę

Następny artykuł