Operacja chusta w brzuchu wyrok
pikist.com CC0
Autor Klaudia Bochenek - 22 Sierpnia 2020

Chirurg zaszył pacjentowi chustę w brzuchu, operowany zmarł. Zapadł wyrok, kontrowersyjna decyzja polskiego sądu

Operacja polegała na usunięciu poważnego guza dwunastnicy u 78-letniego pacjenta. Chociaż zabieg zakończył się sukcesem, pacjent zmarł. Wszystko przez to, że przy zaszywaniu brzucha nie zauważono dwóch chust chirurgicznych. Lekarz, który operował mężczyznę, stanął przed sądem. Rodzina absolutnie nie zgadza się z wyrokiem.

Operacja Ireneusza Nowaka była przeprowadzana przez chirurga Dariusza R. W 2012 roku zabieg wykonano w Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Jak podaje "Fakt", po wyjściu ze szpitala stan mężczyzny zaczął się pogarszać - samopoczucie traciło na sile przez pełne 9 miesięcy. Oznacza to, że przez prawie rok 78-latek żył z dwoma chustami chirurgicznymi w brzuchu, które zostały usunięte dopiero w kwietniu 2013 roku. Wczoraj zapadł prawomocny wyrok w sprawie.

Zaskakująca decyzja nowego Ministra Zdrowia. Niektórym osobom może się bardzo nie spodobaćZaskakująca decyzja nowego Ministra Zdrowia. Niektórym osobom może się bardzo nie spodobaćCzytaj dalej

Operacja zakończył

Dopiero po śmierci 78-latka w jego brzuchu odkryto chusty o wymiarach 45 cm na 75 cm każda. Bliscy zmarłego o ten stan rzeczy obwinili chirurga Dariusza R. Początkowo lekarzowi groziło nawet 5 lat pozbawienia wolności, usłyszał zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci. Pierwsza rozprawa, która odbyła się w 2019 roku zakończyła się uniewinnieniem Dariusza R. Uzasadniono wtedy, że za koszmarnym błędem stoją instrumentariuszki, które zapewniły, że bezpiecznie można zszyć 78-latka. Na kolejnych rozprawach padały szokujące słowa - chirurg widząc zdjęcia rentgenowskie z widocznymi w brzuchu chustami uparcie twierdził, że to manipulacja.

- Jeżeli mówimy o "należytej staranności", wymaganej od lekarza, to zwykłe przeszukanie pola operacyjnego mogłoby spowodować ustalenie, że doszło do pozostawienia chusty - mówił w sądzie pełnomocnik rodziny zmarłego.

- Czego miałem szukać, skoro dostałem informację "zgadza się" - denerwował się na sali rozpraw Dariusz R.

Dzisiaj grzeje: 1. Wzruszające wyznanie Magdy Gessler. Zmaga się z ciężką chorobą, prześmiewcy powinni teraz dwa razy się zastanowić
2. Polskie media przekazały tragiczną wiadomość. Nie żyje wybitna Polka, tysiące osób w żałobie

Apelacja nie wpłynęła na zmianę wyroku - nie wzięto pod uwagę argumentów samego prokuratora, który upierał się, że Dariusz R. naraził pacjenta na utratę nie tylko zdrowia, ale i życia. W piątek, 21 sierpnia tego roku odbyła się kolejna rozprawa i zapadł prawomocny wyrok: chirurg jest niewinny. Sędzia uzasadnił swoją decyzję tym, że zabieg przeprowadzono profesjonalnie, a winę rzeczywiście ponoszą instrumentariuszki - Dariusz R. pytał się ich, czy może już bezpiecznie zszyć pacjenta. Miały odpowiedzieć, że "stan jest zgodny". Rodzina jest zbulwersowana i zapowiedziała już kasację.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dantejskie sceny pod szpitalem. Kobieta błagała, by ktoś jej pomógł
  2. Lech Kaczyński wcale nie traktował poważnie Andrzeja Dudy? Światło dzienne ujrzała zaskakująca historia
  3. 10-letnia dziewczynka zaszła w ciążę. Porażające, kto okazał się ojcem
  4. Wzruszające wyznanie Magdy Gessler. Zmaga się z ciężką chorobą, prześmiewcy powinni teraz dwa razy się zastanowić
  5. Możesz zapłacić nawet 10 tys. zł grzywny, ministerstwo ostrzega. Przepis wchodzi w życie od 1 września
  6. Ania z "Rolnik szuka żony" po rozstaniu z Jakubem Napierałą ma nową miłość. Chwali się nią na Instagramie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł