Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"

opłaty COVID
pixabay.com/ManfredKain
Autor Natalia Niewczas20.11.2020

Rodzina pacjenta, który zmarł z powodu zakażenia koronawirusem, ujawnia opłaty związane z pogrzebem. Na finalny rachunek złożyły się takie elementy jak transport ciała czy dezynfekcja pojazdu pogrzebowego. Za te usługi spółka MPUK, która należy do warszawskiego samorządu, ma według rodziny oczekiwać odpowiedniej zapłaty.

Śmierć bliskiej osoby to dla wielu traumatyczne przeżycie - trudna jest sama myśl o pochówku, nie wspominając o konieczności uiszczania opłat. Bez finansów się jednak nie obejdzie; podkreśla to relacja rodziny pacjenta, który zmarł z powodu zakażenia koronawirusem. Koszty transportu ciała, dezynfekcji karawanu oraz potrzebnego worka na ciało zmarłego pochłonęły w tym przypadku połowę zasiłku pogrzebowego.

Wkrótce zamknięcie żłobków i przedszkoli? Ważna zapowiedź Ministra EdukacjiWkrótce zamknięcie żłobków i przedszkoli? Ważna zapowiedź Ministra EdukacjiCzytaj dalej

Opłaty pogrzebowe w czasach epidemii COVID-19

O opłatach związanych z pogrzebem osoby zmarłej wskutek zarażenia wirusem SARS-CoV-2 postanowiła opowiedzieć jedna z rodzin mieszkających w Warszawie. Bliscy musieli zmierzyć się z ogromną osobistą tragedią.

Jak podaje portal wiadomości.wp.pl, chory na COVID-19 pacjent miał 40 lat. Zmarł, nim doczekał skierowania do szpitala. Mężczyzna osierocił dwójkę dzieci.

To historia niezwykle przykra i trudna w każdym aspekcie. Nie pozostawiają co do tego wątpliwości wypowiedzi członków rodziny, także te dotyczące opłat związanych z pochówkiem.

- Jest to przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić. Doliczono nam 114 zł za worek na ciało. MPUK wyliczyło usługę dodatkową, m.in. dezynfekcję auta po transporcie osoby zmarłej na COVID-19. To 1180 zł - przekazuje wp.pl rodzina zmarłego.


Okazuje się, że do pokrycia opłat związanych z pochówkiem zasiłek pogrzebowy po prostu nie wystarcza. W Warszawie opłacenie transportu ciała, ceny worka oraz pokrycie kosztów dezynfekcji łącznie wynosi połowę pełnej kwoty zasiłku (zasiłek wynosi 4 tys. złotych).

Warto przypomnieć, iż mimo dodatkowych opłat dla rodzin chcących pochować krewnego zakażonego koronawirusem, zasiłek pogrzebowy nie jest wyższy.

Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Warszawie potwierdza, że dodatkowe opłaty zostały wprowadzone za przeprowadzenie pogrzebu dla pacjentów “covidowych”.

Dzisiaj grzeje: 1.Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
Danuta Martyniuk pokazała kreację, na widok której chce się płakać. Internauci nie mogą jej wybaczyć, skandal
3.Kiedy skończy się pandemia ? Znany immunolog podał konkretną datę

Money: Dramatyczne wyznania lekarzy. Walczą nie tylko z koronawirusem, ale i z respiratorami. Jest też odpowiedź ministerstwaMoney: Dramatyczne wyznania lekarzy. Walczą nie tylko z koronawirusem, ale i z respiratorami. Jest też odpowiedź ministerstwaCzytaj dalej

MPUK przesłało do WP listę wyszczególnionych opłat. Jak mówi przedstawicielka przedsiębiorstwa, Anna Piekut, epidemia COVID-19 nakłada na zakłady pogrzebowe dodatkowe obowiązki, których nie da się realizować bez wzrostu kosztów.

Wspomniana lista uwzględnia między innymi opłatę w wysokości 520 złotych za środki zabezpieczające dla pracowników zakładu (kombinezony, maseczki, rękawiczki, przyłbice), 650 złotych za dezynfekcję karawanu oraz utylizację ochronnej odzieży. W opłacie za ochronę ciała zmarłego wyszczególniono natomiast 45 złotych za dwa worki z suwakiem oraz 69 złotych przeznaczony na worek na trumnę.

Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Morawiecki wygadał się, co z wyjazdami na Boże Narodzenie. Pilnie zaapelował do Polaków
  2. Terapia odmładzająca XXI wieku. Naukowcy są w stanie częściowo odwrócić procesy starzenia się, niewiarygodne osiągnięcie
  3. Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne sceny
  4. 4-latek stracił oboje rodziców. Zabrała ich ta sama choroba
  5. Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?
  6. Danuta Martyniuk paraduje w naturalnym futrze z lisa. W sieci rozpętała się burza, "klasy za kasę nie kupi"
  7. Poszła odebrać ciało zmarłego ojca ze szpitala. Kiedy otworzyła drzwi, przeżyła wstrząs. Porażający widok zapamięta na zawsze

Następny artykuł