Ostropest plamisty: właściwości lecznicze
pixabay_WikimediaImages
Autor Damian Witoń - 21 Marca 2020

Zioło posiadające wiele cennych właściwości leczniczych. Warto się nim zainteresować

Ostropest plamisty to roślina stosowana przez ludzi od tysięcy lat. Posiada wiele cennych właściwości leczniczych, z których warto korzystac.

Ostropest plamisty jest rośliną, która od lat wykorzystywana jest w ziołolecznictwie. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ pochwalić się może wieloma ciekawymi właściwościami prozdrowotnymi. Warto zatem zainteresować się jego działaniem.

Studenci medycyny pomogą lekarzom, ale zupełnie inaczej niż się spodziewano. NiebywałeStudenci medycyny pomogą lekarzom, ale zupełnie inaczej niż się spodziewano. NiebywałeCzytaj dalej

Ostropest plamisty to roślina o wspaniałych właściwościach leczniczych

Polska nazwa rośliny wzięła się od charakterystycznych plam, które występują na jej liściach. Ostropest pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego oraz terenów dzisiejszego Pakistanu i Indii. Obecnie uprawiany jest również w naszym kraju, w którym okres jego dojrzewania przypada na koniec lata. Jego właściwości doceniane były już w czasach starożytnych, jednak teraz jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, przechodzi renesans popularności.

Najcenniejszą częścią ostropestu plamistego są jego nasiona. Zawierają bowiem mnóstwo substancji o szerokim działaniu. Mogą, chociażby pomóc nam chronić wątrobę przed uszkodzeniami, a także regenerować ją. Ponadto stymulują wydzielanie soków żołądkowych, poprawiają trawienie, zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, działają przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, hamują postęp chorób neurodegeneracyjnych, zawierają przeciwutleniacze, mają właściwości przeciwkrwotoczne oraz przeciwzakrzepowe, obniżają poziom złego cholesterolu, powstrzymują w pewnym stopniu zmiany miażdżycowe, a także pozytywnie wpływają na stan skóry.

Jako że roślina stymuluje wytwarzanie żółci, nie powinny korzystać z niej osoby, które cierpią na niedrożność kanalików żółciowych. Przeciwwskazaniem jest również alergia. Z racji na brak naukowych badań dotyczących wpływu ostropestu plamistego na dzieci poniżej 12 roku życia i kobiety w ciąży, również i członkom tych grup odradza się jej stosowanie. Wyciągi z nasion rośliny zawierające sulimarynę wchodzą w reakcję z niektórymi lekami, obniżając skuteczność ich działania. Zaliczyć możemy do nich, chociażby metronidazol i indynawir. Dobrze jest zatem skonsultować korzystanie z ostropestu z lekarzem lub farmaceutą.

Dzisiaj grzeje: 1. Krew na papierze toaletowym może wskazywać na wiele niebezpiecznych chorób. Nie warto jej lekceważyć

2. W głowie się nie mieści. Ujawniono co robi Katarzyna W. ze strażnikami więziennymi

Roślina dostępna jest na rynku w różnych formach. Możemy kupić, chociażby same nasiona i owoce. Oferowane są również gotowe do zaparzenia torebki, wyciągi, oleje, tabletki, a nawet kosmetyki. Najlepszym rozwiązaniem jest chyba zdecydowanie się na nabycie całych ziaren, które można jeść w całości lub mielić przed podaniem. Zalecana dzienna porcja nie powinna być większa niż 2 łyżeczki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 najbardziej niesamowitych właściwości ogórków kiszonych. Miałeś pojęcie?
  2. Pieniądze, jakie zarabiają gwiazdy disco polo nie mieszczą się w głowie. Kwoty są ogromne
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Zmiana dla 850 tys. Polaków. 500 plus z nowym progiem dochodowym

Następny artykuł