Owoce: nie wyrzucaj pestek arbuza
pixabay_stevebp
Autor Damian Witoń - 6 Marca 2020

Wyrzucanie pestek arbuza to duży błąd. Są one bowiem źródłem wielu cennych dla zdrowia składników

Owoce stanową świetne źródło cennych dla zdrowia człowieka składników odżywczych. Wiele z nich znajduje się w pestkach, tak jak w przypadku arbuza. Jego nasion nie warto wyrzucać.

Owoce są bogatym źródłem wielu cennych składników odżywczych. Bardzo dużo z nich znajduje się, chociażby w pestkach, które niestety część ludzi wyrzuca do śmietnika. Takie zachowanie bywa racjonalne tylko w niektórych przypadkach, do których nie zalicza się z pewnością jedzenie arbuza.

Operacja na otwartym sercu, poważny stan. Niepokojące doniesienia o Tomaszu StockingerzeOperacja na otwartym sercu, poważny stan. Niepokojące doniesienia o Tomaszu StockingerzeCzytaj dalej

Owoce mogą dostarczać człowiekowi cennych dla jego zdrowia składników odżywczych. Wiele z nich znajduje się w pestkach.

Chociaż spożywanie pestek niektórych owoców nie jest dobrym pomysłem z uwagi na ich walory smakowe czy twardość, to jednak te, które znaleźć można w arbuzie, z pewnością warto zjadać. Istnieje ku temu przynajmniej kilka istotnych powodów. Pierwszym z nich jest niska kaloryczność, jaką się cechują. Garść pestek zawiera w sobie około 160 kalorii. Dobrym pomysłem jest umieszczenie ich na 30 minut w piekarniku, dzięki czemu stają się pyszną, chrupiącą przekąską, którą opcjonalnie można skropić oliwą.

Pestki arbuza stanowią również bogate źródło magnezu. W 4 gramach naturalnego produktu znajdziemy aż 21 mg tego pierwiastka. Warto zadbać, aby dostarczać go do organizmu w odpowiedniej ilości, ponieważ niedobór może powodować między innymi ogólne rozdrażnienie, drżenie powiek, podwyższone ciśnienie oraz wypadanie włosów.

Jedzenie pestek z arbuza przyczyni się także do zwiększenia poziomu żelaza w naszym ciele. Ich garść zawiera około 0,29 tego pierwiastka, który jest ważnym składnikiem hemoglobiny, a także bierze udział w procesach metabolicznych. W przypadku niedoboru żelaza grozi nam anemia, osłabienie, senność oraz nadmierna łamliwość paznokci.

Dzisiaj grzeje: 1. Krzysztof Jackowski twierdzi, że wie kiedy skończy się epidemia. Swoją wizją podzielił się z Polakami

2. Skandal po pogrzebie Królikowskiego. Gigantyczna burza w sieci

Regularne spożywanie pestek będzie także dostarczało naszemu organizmowi kwasu foliowego, znanego także jako witamina B9. Odpowiada on w dużej mierze za prawidłowe funkcjonowanie mózgu, regulację wzrostu i funkcjonowania komórek, a także obniża ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Jak podaje portal businessinsider.com.pl, nasiona arbuza są również źródłem jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które chronią nas przed zawałem i udarem, a także obniżają poziom cholesterolu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zjedzenie hitowego produktu może być niebezpieczne dla zdrowia. Lepiej wyrzucić go do śmieci
  2. Kazała mu zgasić światło przed intymnym zbliżeniem. Po wszystkim je zapalił, a widok odebrał mu mowę
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Dziś uważaj za kółkiem. Policja wlepi mandat na 500 zł, a nawet odbierze prawko

Następny artykuł