ozdrowieńcy poradnik
unsplash.com/ engin akyurt
Autor Natalia Niewczas - 11 Listopada 2020

WHO wydało specjalne zalecenia dla osób, które pokonały koronawirusa. Kluczowe informacje

Oprócz liczby zakażeń, w Polsce stale zwiększa się również ilość tak zwanych “ozdrowieńców”. Są to osoby, które zostały uznane za wyleczone z zakażenia nowym wirusem SARS-CoV-2. Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała dla nich specjalny poradnik.

WHO przygotowało dla ozdrowieńców poradnik zatytułowany: “Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”. Tekst został przetłumaczony przez ekspertów z Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Zawiera między innymi wykaz potencjalnie niepokojących symptomów, których mogą doświadczać osoby po przebytym zakażeniu koronawirusem.

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski aktorMedia obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski aktorCzytaj dalej

WHO publikuje poradnik dla ozdrowieńców

W sporządzonym przez Światową Organizację Zdrowia poradniku dla ozdrowieńców nie brakuje porad dotyczących dbania o zdrowie po przebytym zakażeniu. WHO podpowiada, co robić, gdy ozdrowieńca niepokoją pojawiające się po chorobie dolegliwości.

Jak podaje portal medonet.pl, jedną z kluczowych porad zawartych w informatorze jest ta dotycząca radzenia sobie z dusznościami. Dolegliwości doświadczają bowiem zarówno osoby w trakcie przechodzenia choroby COVID-19, jak i ozdrowieńcy.

WHO zaleca, by w razie wystąpienia problemów z oddychaniem ułożyć się na boku i ugiąć nogi w kolanach. Głowa i szyja powinny zostać wówczas podparte poduszką.

Poradnik proponuje również inną, pomagającą w radzeniu sobie z dusznościami pozycję. Należy usiąść przy stole lub biurku i pochylić tułów w stronę blatu. Głowę także można podeprzeć wówczas poduszkami, jak zaleca WHO.

Poradnik dla ozdrowieńców uwzględnia także osoby, które podczas hospitalizacji byli sztucznie wentylowani i po powrocie do domu doświadczają problemów ze spożywaniem pokarmów (przełykaniem). WHO zwraca uwagę na to, by podczas jedzenia i picia zawsze siedzieć prosto.

- Nigdy nie spożywaj pokarmów lub płynów w pozycji leżącej. Pozostań w pozycji wyprostowanej (siedząc, stojąc lub spacerując) przez przynajmniej 30 minut po posiłku - radzą autorzy poradnika.

Dzisiaj grzeje: 1.Od dziś zaczyna obowiązywać ważny zakaz. Wielu Polaków może mieć duże problemy
2.Wierna suczka nagle podeszła do trumny właściciela. Żona zmarłego nie mogła uwierzyć
3.Lekarka zmarła dwa dni po porodzie. Niepokojące objawy dawały o sobie znać kilka tygodni przed tragedią

Jak chronić swoje zdrowie w czasie pandemii? NFZ podał 10 podstawowych zasad, dziś każdy powinien je znaćJak chronić swoje zdrowie w czasie pandemii? NFZ podał 10 podstawowych zasad, dziś każdy powinien je znaćCzytaj dalej


WHO przypomina ozdrowieńcom o właściwym wypoczynku. Jest nim sen - autorzy poradnika podkreślają znaczenie dobrego, zdrowego snu; po hospitalizacji warto powrócić do stałych godzin regeneracji.

Autorzy poradnika zachęcają także do ćwiczeń, których celem jest poprawa koncentracji (łamigłówki, układanie puzzli). Rozmaite badania naukowe sugerowały, że koronawirus może wpływać negatywnie na niektóre funkcje poznawcze.

Edyta Górniak wywołała prawdziwą burzę. Wypowiedziała się o chorych na COVID-19, eksperci nie szczędzą mocnych słówEdyta Górniak wywołała prawdziwą burzę. Wypowiedziała się o chorych na COVID-19, eksperci nie szczędzą mocnych słówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lech Wałęsa opowiedział o swoich finansach. Były prezydent jest w tragicznej sytuacji
  2. Sony wydało oficjalne oświadczenie na temat PlayStation 5. Dotyczy również Polski, duże zaskoczenie
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Robert Lewandowski spełnił największe marzenie. Dostał „Złotą Piłkę”, pomógł mu polski gwiazdor (FOTO)
  7. Pijany kierowca wjechał w słup. Policjanci zamarli, gdy zorientowali się, kogo zatrzymali

Następny artykuł