opieka medyczna w czasach pandemii
fot. https://unsplash.com/ Macau Photo Agency
Autor Natalia Niewczas - 5 Sierpnia 2020

Rok czekania na proste badanie. Realia polskiej opieki zdrowotnej w dobie epidemii

Pacjenci, niezależnie od choroby, wymagają uwagi lekarza, a stały kontakt z medykiem to nie koniec pokaźnej listy potrzeb. Życie pisze różne scenariusze: na ulicach dochodzi do wypadków, a do postawienia prawidłowej diagnozy zazwyczaj potrzeba wykonania specjalistycznych badań. Rzeczywistość bywa jednak bezlitosna - na fachową pomoc trzeba czekać. Okazuje się, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce uniemożliwia dostęp nawet do podstawowej opieki medycznej.

Pacjenci dotknięci koronawirusem wymagają niekiedy natychmiastowego udzielenia pomocy i bezwzględnej izolacji. W przypadku potwierdzonego zakażenia COVID-19 w grę wchodzi przecież równie istotne bezpieczeństwo innych obywateli. Szybka reakcja na mogące świadczyć o obecności koronawirusa objawy jest właściwa. Pozostaje jednak pytanie, jak nadwyrężony system opieki zdrowotnej radzi sobie z niesieniem potrzebnej pomocy innym dotkniętym rozmaitymi chorobami pacjentów.

Jackowski twierdzi, że jego mroczna wizja się spełniła. Tysiące osób jest rannychJackowski twierdzi, że jego mroczna wizja się spełniła. Tysiące osób jest rannychCzytaj dalej

Pacjenci nie mogą dostać się do lekarza

O trudnej sytuacji niektórych pacjentów wiadomo nie od dzisiaj - długie kolejki do lekarzy specjalistów nie należą w Polsce do rzadkości, a na wykonanie badań czy zabiegu Polakom przychodzi czekać miesiącami. Do sterty niepokojów, nerwów i czekania swoje dołożyła także dezorganizująca codzienność pandemia koronawirusa. O tym, jak trudno w czasach pandemii zatroszczyć się o własne zdrowie, donoszą sami zaniepokojeni pacjenci.

Według doniesień portalu medonet.pl obecnie nawet na wykonanie badania ultrasonografem przyjdzie pacjentom naprawdę długo czekać. Prawie dwanaście miesięcy musi upłynąć, by chory doczekał zaleconego USG.

- Trudno było mi znaleźć termin USG dla taty. Zapisywałam go w lutym na kwiecień. Przed pandemię badanie zostało odwołane bez podania nowego terminu. Datę podano w zeszłym tygodniu - to grudzień - relacjonuje czytelniczka portalu.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilne ogłoszenie sanepidu. Trwają poszukiwania klientów restauracji, w której wykryto koronawirusa
2. Świadczenie, o którym wiele się nie mówi. A 1200 zł mogą pobierać zarówno panie, jak i panowie

Wydłużony czas oczekiwania to nie jedyny problem, z jakim dodatkowo borykają się podczas pandemii pacjenci. Problematyczne bywają same teleporady. Chociaż w niektórych przypadkach stanowią wygodne, szybkie rozwiązanie (gdy pilnie potrzebujemy recepty na od lat przyjmowany lek), to w konfrontacji z problemami dermatologicznymi, neurologicznymi czy chociażby onkologicznymi, mogą zrodzić więcej pytań, niż odpowiedzi.

Pandemia to wyjątkowo trudny i chaotyczny czas dla nas wszystkich. Warto pamiętać jednak o tym, że to właśnie dzięki wytrwałości, wiedzy i poświęceniu stojących na pierwszej linii frontu walki z różnorodnymi chorobami medyków, wielu potrzebujących otrzymuje niezbędną pomoc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Młoda kobieta zginęła w wypadku. Na jaw wychodzą nowe fakty
  2. Monika Kurska przeszła ciężkie chwile. O wielu kwestiach wolałaby nie wspominać i zapomnieć
  3. Objawy nowotworów widoczne gołym okiem. Gdy je zauważysz, nie ma czasu do stracenia
  4. Dobre wieści. Jerzy Stuhr po raz pierwszy pojawił się na wizji po przebytym udarze
  5. Co może powstrzymać drugą falę epidemii? Naukowcy podali odpowiedź
  6. 20-latka wzięła ślub z lalką zombie. Wspólne zdjęcia i wideo wbijają w fotel

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł