Recepty i skierowania mają swoje daty wazności. Pacjenci powinni je znać
unsplash.com/Tbel Abuseridze
Autor Barbara Bujar - 21 Czerwca 2020

Ważne informacje dla wszystkich pacjentów. Dotyczą recept i skierowań na badania

Pacjenci, którzy udają się do lekarza, bardzo często opuszczają jego gabinet z receptą lub skierowaniem w ręce. Tych przydatnych dokumentów nie trzeba realizować od razu, należy jednak pamiętać, że każdy z nich ma określoną datę ważności. Po jej upływie żadnego z nich nie będzie można już wykorzystać. Terminy realizacji recept ustanawia Minister Zdrowia.

Recepty i skierowania to dokumenty, z którymi pacjenci najczęściej wracają od lekarza. Realizacja każdego z nich ma swoje określone zasady i każdy musi o tym pamiętać. Skierowanie to formularz, który jest wypisywany przez lekarza rodzinnego albo specjalistę. Umożliwia choremu przeprowadzenie szczegółowych badań lub podjęcie się rehabilitacji. Recepta natomiast pozwala na wykupienie leków, które nie są ogólnodostępne. Jej realizacja odbywa się wyłącznie w aptece i w określonym terminie.

Krzyki 35-latki można było usłyszeć przez całą noc. Nikt jej nie pomógłKrzyki 35-latki można było usłyszeć przez całą noc. Nikt jej nie pomógłCzytaj dalej

Pacjenci mają określony termin na wykorzystanie recepty i skierowania

Skierowania, dzięki którym chory może skorzystać z wizyty u specjalisty, wykonać szczegółowe badania lub zostać przyjętym na oddział w szpitalu, nie mają tak ściśle narzuconych terminów, jak wygląda to w przypadku recept. Zgodnie z informacjami podanymi przez Radio Zet, są one ważne aż do momentu realizacji. Dodatkowo nie mogą być odrzucane ze względu na drobne braki w zapisie danych.

Jedynymi skierowaniami, które obejmuje konkretny termin są te odsyłające na leczenie uzdrowiskowe. Ten rodzaj dokumentu powinien być weryfikowany co 18 miesięcy od dnia wystawienia. Listę uzupełniają także skierowania na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach ambulatoryjnych, które swoją ważność tracą po 30 dniach od daty sporządzenia. Dokumentem z określonym terminem jest także wskazanie pobytu w szpitalu psychiatrycznym. Ten rodzaj skierowania musi zostać wykorzystany w ciągu 14 dni.

Bardziej rygorystycznie są określone terminy realizacji recept, które zapisywane są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich. Znajdziemy tam informacje o różnych możliwościach korzystania z dokumentu. Jeśli na recepcie został przepisany antybiotyk, pacjent może skorzystać z niej jedynie przez najbliższe 7 dni. W przypadku przepisania leku, który specjalnie sprowadzany jest z zagranicy dokument jest ważny przez 120 dni. Szczepionki i inne leki immunologiczne mogą zostać wykupione w ciągu 90 dni. Wszystkie inne recepty datę ważności mają określoną na 30 dni. Należy pamiętać, że od jakiegoś czasu w naszym kraju działają recepty wystawiany w formie elektronicznej. Ich również obowiązuje termin 30 dni.

Dzisiaj grzeje: 1. Andrzej Duda zatwierdził nowe świadczenie. Kogo obejmie 1400 plus?

2. Trzeci sondaż i trzecia porażka obecnego prezydenta. W drugiej turze brakuje mu już 3 pkt. procentowych

Warto pamiętać, że zarówno recepta, jak i skierowanie przepisywane są pacjentowi z konkretnego powodu. Nie należy więc zwlekać z ich wykorzystaniem. Dodatkowo nie zawsze wszystkie leki dostępne są w aptece od razu. Przyjście na ostatni moment może wiązać się z brakiem dostępności potrzebnego preparatu i przeterminowaniem recepty. Taki dokument nie zostanie już niestety przyjęty przez farmaceutę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejne pieniądze popłyną do Polaków. Prezydent właśnie podpisał ustawę. "Dudowe" 1400 plus
  2. "Nikt nie może być pozbawiony życia bez decyzji odpowiednich władz". Niepokojące słowa Jarosława Kaczyńskiego na konwencji
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Tragiczna śmierć młodej gwiazdy. Jeszcze niedawno świętowała życiowy sukces

Następny artykuł