Lekarze ostrzegają przed zespołem pocovidowym. Coraz więcej osób wymaga rehabilitacji

pacjenci ozdrowieńcy
unsplash.com/JESHOOTS.COM
Autor Natalia Niewczas22.11.2020

Dla wielu pacjentów po zakażeniu nowym koronawirusem dodanie do statystyk sumujących liczbę ozdrowieńców nie stanowi końca zdrowotnych problemów. Ozdrowieńcy doświadczają tak zwanego “zespołu pocovidowego”. Niejednokrotnie oznacza to przedłużenie ich pobytu w szpitalu - nie wygasają bowiem dokuczliwe duszności, problemy z oddychaniem czy pamięcią.

W Polsce stale rośnie liczba pacjentów, których organizmy uporały się z zakażeniem niebezpiecznym wirusem SARS-CoV-2. Niestety dla wielu z nich negatywny wynik testu nie równa się zakończeniu problemów natury zdrowotnej - pacjenci mają trudności między innymi z oddychaniem i pamięcią. W niektórych przypadkach konieczna jest rehabilitacja na oddziale pulmonologicznym.

Przyczyny i objawy niedoczynności tarczycy. Profilaktyka i leczeniePrzyczyny i objawy niedoczynności tarczycy. Profilaktyka i leczenieCzytaj dalej

Pacjenci po zakażeniu koronawirusem nie zawsze szybko wracają do zdrowia

Sytuacja wielu polskich pacjentów, którzy po przebytym zakażeniu COVID-19 przez długie tygodnie wymagają dodatkowej rehabilitacji, pokazuje, jak dużym niebezpieczeństwem dla ludzkiego zdrowia i życia w istocie jest koronawirus. Co więcej, zespołu pocovidowego doświadczają nie tylko osoby doświadczające transparentnych objawów infekcji, w tym gorączki czy intensywnego kaszlu. Zespół dotyczy również pacjentów skąpoobjawowych.

Jak podaje portal rmf24.pl, odpowiedzią na potrzeby pacjentów jest między innymi terapia prowadzona w szpitalu MSWiA Głuchołazach. Z prowadzonych tam analiz wynika, że u ozdrowieńców może dochodzić do zaburzeń prawidłowej pracy układu nerwowego, co niekiedy uwidacznia się w postaci problemów z pamięcią.

Najbardziej zdewastowane są jednak płuca pacjentów po przebytym zakażeniu koronawisuem. Uszkodzenia wymagają terapii na oddziale pulmonologicznym. Pojawia się tu jednak pewien problem.

Na ten moment ośrodki rehabilitacyjne nie są w stanie rozliczyć terapii z Narodowym Funduszem Zdrowia jako terapii dla ozdrowieńców - taki produkt obecnie bowiem nie istnieje. Ma się to jednak zmienić po przeprowadzeniu pilotażu w Głuchołazach.

- Nie ma świadczenia rehabilitacyjnego ściśle po przebytej chorobie Covid-19. Ale pacjenci mogą korzystać z rehabilitacji pulmonologicznej czy to w warunkach oddziału dziennego, czy rehabilitacji stacjonarnej. Warto pamiętać, że taka rehabilitacja pulmonologiczna nie jest skierowana tylko dla pacjentów, którzy przeszli koronawirusa. Jest ona rozliczna przez NFZ w ramach tych umów, które są obecnie zawarte z tymi ośrodkami - zaznacza Aleksandra Kwiecień, przedstawicielka Małopolskiego Oddziału NFZ.


Rosnące zapotrzebowanie na rehabilitację potwierdza lekarka z województwa małopolskiego. Małgorzata Kasprzyk-Żyszczyńska zaznacza jednocześnie, że choć terapia dla pacjentów z zespołem pocividowym nie jest na ten moment produktem, niewątpliwie istnieje potrzeba jego stworzenia.

Dzisiaj grzeje: 1.Pojawiają się, gdy spożywamy zbyt wiele cukru. Objawy, których lekceważenie może skończyć się bardzo źle
2.Nagranie trafiło do sieci. Prezydent Wrocławia wyszedł na środek sklepu i zakpił ze Swierzyńskiego
3.Nietypowy objaw raka piersi. Wystarczy przyjrzeć się swoim dłoniom

Już niedługo galerie będą znowu otwarte. Mocny komentarz specjalistyJuż niedługo galerie będą znowu otwarte. Mocny komentarz specjalistyCzytaj dalej

- My w ramach rehabilitacji również możemy pacjentów po Covid-19 rehabilitować, ale nie ma jeszcze takiego produktu w NFZ jak typowa rehabilitacja pocovidowa. Widzimy potrzebę stworzenia takiego produktu, ponieważ jest to nowa choroba, a ci pacjenci borykają się z wieloma problemami - informuje lekarka.


Jednocześnie lekarka potwierdza, iż najczęściej występującymi powikłaniami u pacjentów “pocovidowych” są zwłóknienia płuc, a także niewydolność oddechowa. Wielu z nich duszności dopadają po zaledwie paru krokach - obserwuje się także zaburzenia pracy serca czy brak sił.

Tragiczna wiadomość wstrząsnęła wieloma osobami. Nie żyje 9-latka zarażona koronawirusemTragiczna wiadomość wstrząsnęła wieloma osobami. Nie żyje 9-latka zarażona koronawirusemCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Nie możemy uwierzyć. Zbadali śnieg na Mount Evereście i ujawnili, co w nim było
  2. Rozpoczęły się kontrole. Chodzi o abonament RTV, kary sięgają nawet 680 zł. Jest ważny szczegół
  3. Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"
  4. Gdy zbliża się zawał, organizm wysyła nam sygnały alarmowe. Każdy powinien je znać, gdyż mogą uratować życie
  5. Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
  6. Biedronka właśnie przeceniła sporo produktów dla zwierzaków. Od dzisiaj można kupić dużo rzeczy taniej
  7. Dali bezdomnej kobiecie kopertę z pieniędzmi i zaczęli ją śledzić. Finał odebrał im mowę, nigdy się nie spodziewali podobnego zachowania

Następny artykuł