Pacjenci chorzy na COVID-19 mogą spotkać się z brakiem miejsc w szpitalach
unsplash_Daan Stevens
Autor Aneta Młodawska - 26 Marca 2020

Lekarze będą mogli odstąpić od leczenia osób z koronawirusem. Zaskakujące doniesienia z Niemiec

Pacjenci chorzy na COVID-19 stanowią coraz większą grupę. W Polsce potwierdzono dotychczas 1085 przypadków zarażenia SARS-CoV-2, w tym 14 przypadków śmiertelnych. W związku z ograniczoną ilością miejsc w szpitalach niektóre kraje opracowują zasady, kogo leczyć, a kogo nie, w razie zbyt dużej ilości pacjentów.

Pacjenci zmagający się z chorobą COVID-19 mogą znaleźć się w niezwykle trudnej sytuacji. Infekcja atakuje osoby w każdym wieku, jednak szczególnie niebezpieczna jest dla osób starszych i z chorobami współistniejącymi. Epidemia spowodowała śmierć wielu osób z Włoch, Iranu, Hiszpanii, Francji, a także Wielkiej Brytanii.

Koronawirus rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie, o czym świadczą codziennie rosnące liczby. Osoby chore na COVID-19 potrzebują specjalistycznej opieki. Objawy choroby sprawiają, że pacjenci często są podłączani do respiratorów. Niestety wraz z rosnącą liczbą zakażonych szpitale mają coraz mniej miejsca dla nowych osób. Istnieje zagrożenie, że rozwój epidemii sprawi, że lekarze nie będą w stanie leczyć każdej chorej osoby.

WHO podało nowy objaw COVID-19. Warto przyjrzeć się swoim oczomWHO podało nowy objaw COVID-19. Warto przyjrzeć się swoim oczomCzytaj dalej

Pacjenci chorzy na COVID-19 mogą spotkać się z brakiem miejsc w szpitalach

Niedawno izraelski lekarz pracujący we Włoszech ujawnił, że z powodu braku respiratorów i urządzeń do resuscytacji lekarze zmuszeni są do podejmowania dramatycznych decyzji o tym, który z pacjentów otrzyma leczenie ratujące życie. Podobna sytuacja może zaistnieć także w innych krajach, gdyż liczba zakażonych rośnie w zastraszającym tempie. W obliczu postępującej epidemii koronawirusa lekarzom coraz trudniej jest radzić sobie z kolejnymi przypadkami zakażeń. Jak dotąd nic nie wskazuje na to, że sytuacja ulegnie poprawie. Niemieccy lekarze obawiają się, że niedługo może zabraknąć miejsc na oddziałach intensywnej terapii.

Trudna sytuacja sprawia, że lekarze opracowują zasady na wypadek braku miejsc w szpitalu. Jak podaje portal fakt.pl, reguły takie przyjęto już w Hiszpanii i Belgii. Zgodnie z nimi lekarze będą mieli prawo do rezygnacji z dalszej walki o pacjenta, u którego zaczął się już proces umierania. Ma to na celu zwiększenie szans na uratowanie osób, które mają większe szanse na przeżycie. Lekarze z innych europejskich krajów również przygotowują się do podejmowania tego typu decyzji.

Coraz częściej pojawiają się informacje o brakach zarówno sprzętu, jak i środków ochronnych w placówkach medycznych. Specjaliści obawiają się, że przez koronawirusa już niedługo może zabraknąć miejsc na oddziałach intensywnej terapii, dlatego w Niemczech powstały zalecenia w sprawie decyzji, kogo leczyć, a kogo nie. Siedem niemieckich stowarzyszeń medycznych, m.in. Niemiecki Interdyscyplinarny Związek Medycyny Intensywnej i Ratunkowej oraz Akademia Etyki w Medycynie podpisało dokument, który przewiduje, że w związku z postępującą epidemią na oddziałach intensywnej terapii może zabraknąć miejsc dla wszystkich pacjentów.

Dokument mówi, że jeśli nie będzie możliwe przyjęcie wszystkich ciężko chorych, to decyzję o podziale ograniczonych zasobów trzeba będzie podejmować analogicznie do zasady tzw. triażu. Jest to bowiem procedura stosowana w medycynie ratunkowej, która umożliwia służbom medycznym segregację rannych w wypadku masowym w zależności od rokowania.

Dzisiaj grzeje: 1. Liczba zarażonych w Polsce cały czas rośnie. Mimo to Krzysztof Jackowski twierdzi, że niebawem czeka nas przełom

2. Ministerstwo Zdrowia się pomyliło? Właśnie przekazali poprawioną liczbę chorych w jednym województwie

Twórcy dokumentu mają świadomość, że takie decyzje mogą być wyzwaniem emocjonalnym dla personelu medycznego. Uważają jednak, że w obecnej sytuacji wprowadzenie jasnych zasad jest niezwykle ważne. W sytuacji zbyt dużej ilości potrzebujących pacjentów lekarze będą zmuszeni do podejmowania decyzji o wstrzymaniu prób leczenia u niektórych z nich.

Jeśli u pacjenta zacznie się proces umierania lub jeśli leczenie będzie bezcelowe, lekarze będą mogli wstrzymać próby jego ratowania. Ważne jest jednak, że jako kryterium selekcji nie będzie można stosować wieku ani sytuacji społecznej pacjenta. Warto w tym miejscu wspomnieć, że inaczej sytuacja wygląda w Hiszpanii, gdzie o segregacji chorych do dalszego leczenia decydować ma rachunek matematyczny i ewentualna przydatność społeczna chorego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Partner Magdy Gessler jest lekarzem. Przekazała przykre wieści o jego pracy, jest jej smutno
  2. Smutne informacje, nie żyje uwielbiany aktor. Zaraził się koronawirusem
  3. Przełom w walce z koronawirusem. Węgierscy naukowcy odkryli dokładny kod genetyczny wirusa
  4. Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno
  5. Można ponownie zarazić się koronawirusem? Lekarze nie mają wątpliwości
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków

Następny artykuł