Paznokcie: lakier wydziela szkodliwe gazy
fot. pixabay.com/Alehandra13
Autor Karol Zaborowski - 27 Listopada 2019

Całymi godzinami wdychają szkodliwe opary. Praca w salonie kosmetycznym może znacząco odbić się na zdrowiu

Pięknie pomalowane paznokcie to niemal obowiązek każdej kobiety, która chce wyglądać elegancko i atrakcyjnie. Kto zastanawiałby się nad szkodliwością tego zabiegu, skoro klientki po niedługim czasie wdychania nieprzyjemnego zapachu lakierów wychodzą zadowolone? Manikiurzystki mogą nam o tym wiele powiedzieć.

Do tej pory kosmetologia była uważana za relatywnie bezpieczny zawód. Komfortowe warunki i brak oczywistych zagrożeń takich jak np. praca na wysokości czy pod ziemią. Badania w amerykańskich zakładach kosmetycznych wykazały, że pracownicy mają nieustanny kontakt z toksycznymi gazami, co ma wpływ na zdrowie w porównywalnym stopniu co praca w rafinerii naftowej.

Naukowcy z wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu w Boulder w stanie Colorado uzyskali zgodę właścicieli salonów kosmetycznych na przeprowadzenie pomiarów jakości powietrza oraz przeprowadzenie ankiety wśród pracowników. W raporcie możemy przeczytać: Odkryliśmy, że kontakt zatrudnionych w tej branży z wodorowęglanami aromatycznymi jak benzen, toluen, etylobenzen czy ksylenami określanymi jako związki grupy BTEX, jest porównywalny z mierzonym wśród pracowników rafinerii i mechaników w serwisach samochodowych.

Sepsa wciąż zbiera żniwo. W piątek 15 listopada odszedł Tadeusz K.Sepsa wciąż zbiera żniwo. W piątek 15 listopada odszedł Tadeusz K.Czytaj dalej

Pomalowane paznokcie szkodzą?

Pracownicy skarżyli się głównie na bóle głowy, nawracający kaszel czy nudności. Aż 70% z nich przyznało, że występuje u nich przynajmniej jeden z symptomów będących skutkiem wdychania toksycznych gazów. U 40% jednocześnie występują dwa lub więcej objawów. Niektórzy z badanych pracują w swoim zawodzie od kilkunastu lat.

Jak podaje portal focus.pl, w innym amerykańskim badaniu, przeprowadzonym w stanie Michigan, w powietrzu w salonach kosmetycznych wykryto zawartość toksycznego toulenu na poziomie ponad 100 cząsteczek na miliard. To ok. 30 razy więcej niż w typowym powietrzu na ulicach miast. Podobne informacje o skażeniu powietrza w salonach kosmetycznych wykazało badanie przeprowadzone w Iranie, którego wyniki opublikowano w 2018 roku.

- W 2012 roku kalifornijska agencja ochrony środowiska, CEPA, w 10 na 12 produktów do paznokci opisywanych jako wolne od toluenu wykryła jego obecność w stężeniu do 17 proc – podaje portal The Conversation.

Skutki szkodliwego działania substancji zawartych w lakierach i rozpuszczalnikach podaje polski portal biotechnologia.pl. Ftalan dibutylowy może zakłócać pracę układu hormonalnego, co przejawia poprzez przyspieszenie dojrzewania u dziewczynek, a u dorosłych kobiet powoduje problemy ginekologiczne, czy uszkodzenia płodu u ciężarnych. Przy krótkim wdychaniu szkodliwych substancji pojawia się ból głowy, przy długotrwałym — uszkodzenia wątroby i nerek.

Agencja Ochrony Środowiska przestrzega przed długą ekspozycją na substancje z grupy BTEX, z uwagi na możliwość wystąpienia trwałych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego. Po czym rozpoznać zatrucie lakierem do paznokci? Typowymi objawami są trudności w oddychaniu, częste oddawanie moczu, senność, ból w klatce piersiowej, nudności i wymioty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rak trzustki dotknął Annę Przybylską i Janusza Kondratiuka. Reżyser przed śmiercią opowiedział o swojej walce z chorobą
  2. 5 najczęściej przeoczanych chorób. Na diagnozę można czekać nawet latami
  3. Popularne słodyczne wycofane ze sklepów. Producent nie informował o silnym alergenie
  4. Na diagnozę czekał 11 lat. "Takich historii jak moja jest wiele – powolna eutanazja, bez prawa do resztek godności"

Następny artykuł