Padaczka: sposoby leczenia
fot. wikimedia.org/Chris Hope
Autor Karol Zaborowski - 24 Września 2019

Czy padaczka jest uleczalna? Sposoby leczenia epilepsji

Padaczka jest chorobą, która spotkać nas może w każdym okresie naszego życia. Co więcej, wymaga ona niezwykle specjalistycznej diagnostyki, jak i samego leczenia, które przynosi w wielu przypadkach naprawdę ciekawe rezultaty.

Padaczka wywoływana może być na skutek urazów, jak i samych zmian w mózgu, które zaburzają bioelektryczne działanie naszego mózgu. W tak zwanych ogniskach padaczkowych powstają dodatkowe, niepożądane impulsy elektryczne, które w zależności od jego umiejscowienia wywoływać mogą różne reakcje. Najczęściej epilepsję kojarzymy z napadami drgawek połączonymi z utratą przytomności i szczękościskiem. Jednak tak naprawdę atak może przybierać o wiele łagodniejszą formę i objawiać się ruchami, które mogą całkowicie uniknąć naszej uwadze. Co więcej, wiele osób doznało w swoim życiu jednego napadu drgawek i wcale nie oznacza to, że są chorzy na padaczkę. Jednym z czynników, które je wywołuje, jest, chociażby wysoka gorączka.

Padaczka, sposoby leczenia

Najpowszechniejszą metodą leczenia jest farmakoterapia, która przynosi w większości wypadku bardzo dobre rezultaty, znacząco ograniczając ilość pojawiających się napadów, a nawet całkowicie je eliminując. Jednak wciąż jest to leczenie objawowe i nie dotyczy samej przyczyny powstania choroby. Jednak potrzebne do tego jest dobranie odpowiedniego leku, który będzie w naszym przypadku najbardziej skuteczny, a to może trochę potrwać. Niestety mimo tak wspaniałych rezultatów, często bywa tak, że choroba po pewnym czasie znowu daje o sobie znać, aby potem znowu się utaić. Poza tym są również padaczki, które niemalże w ogóle nie reagują na aktualnie dostępne leki i nazywane są lekoopornymi.

Innym sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny, który również ma na celu niwelowanie powstawania kolejnych napadów, lub w ogóle wyeliminować je z życia chorego. Podobnie jak leczenie farmakologiczne ta metoda również nie daje pewności, że choroba przestanie się objawiać. Jest to wywołane tym, że w wielu przypadkach przyczyna padaczki nie jest jednoznaczna. Jedną z najnowszych metod leczenia jest stymulator nerwu błędnego, który po uruchomieniu zapobiega powstawaniu napadu. Polecany jest przede wszystkim osobom, u których występuje aura, czyli szereg objawów sygnalizujących nadchodzący napad epilepsji. Wszczepiany jest w okolicy lewego obojczyka i uruchamiany przez samego pacjenta przy pomocy magnesu. Swoją budową przypomina rozrusznik serca.

Niestety nauka na ten moment nadal nie dysponuje leczeniem, które gwarantowałoby całkowity zanik padaczki, przez co chorzy muszą przez całe swoje życie pozostawać pod opieką neurologa, jak i pamiętać o tym, aby się regularnie badać, co nierzadko wymaga od nich pobytu w szpitalu.

Następny artykuł