Pająki: w Polsce pojawił się niebezpieczny gatunek
Facebook.com/Nadleśnictwo Oborniki, Lasy Państwowe
Autor Barbara Bujar - 26 Sierpnia 2020

Niebezpieczny pająk pojawił się w Polsce. Efekty jego ugryzienia odczuwane są przez bardzo długi czas

Pająki to lęk wielu osób, które za wszelką cenę chcą uniknąć z nimi kontaktu. W niektórych przypadkach takie obawy są uzasadnione, szczególnie gdy na swojej drodze spotka się kolczaka zbrojnego. Niebezpieczny gatunek pojawił się ostatnio w Polsce i został zauważony na terenie Nadleśnictwa Oborniki w Wielkopolsce. Pracownicy jednostki postanowili ostrzec przed nim Polaków i poinformowali w mediach społecznościowych o poważnych konsekwencjach kontaktu z pajęczakiem.

Pająki są nam doskonale znane. To najliczniejszy rząd pajęczaków, który liczy aż kilkadziesiąt tysięcy gatunków. Stosunek ludzi do przedstawicieli tej grupy mocno się od siebie różni. Istnieją tacy, którzy pasjonują się stawonogami i znajdują dla nich miejsce nawet w swoim domu. Są jednak ci, którzy za wszelką cenę chcieliby uniknąć z nimi jakiegokolwiek, nawet wzrokowego, kontaktu. Niezależnie od swoich upodobań, wszyscy powinni wiedzieć, że niektóre pająki są naprawdę niebezpieczne. Jeden z nich został zauważony ostatnio w Polsce.

Rozpoczęcie roku szkolnego pod znakiem zapytania. Polacy zabrali głosRozpoczęcie roku szkolnego pod znakiem zapytania. Polacy zabrali głosCzytaj dalej

Niebezpieczne pająki w Polsce. Nadleśnictwo Oborniki ostrzega

18 sierpnia Nadleśnictwo Oborniki w Wielkopolsce poinformowało za pośrednictwem Facebooka o swoim niecodziennym odkryciu. Okazuje się, że w pobliskim lesie został zauważony kolczak zbrojny. Pracownicy instytutu postanowili przed nim ostrzec i przedstawili możliwe konsekwencje ugryzienia pajęczaka. Jego jad może być bowiem bardzo niebezpieczny dla zdrowia człowieka.

- Tego typka wolałbym nie spotkać na leśniczówce. Ale jeśli już się stało, to chociaż podzielę się fotką z Wami - rozpoczął w poście jeden z leśników.

Jak donosi serwis internetowy Radia Zet, kolczak zbrojny występuje w Europie oraz zachodniej i środkowej części Azji. W związku z tym, że pająk lubi ciepłe, otwarte i porośnięte trawą tereny, dużo łatwiej jest spotkać go na południu, niż w środku czy na północy naszego kontynentu. Warto wiedzieć także, że kolczak zbrojny potrafi zbudować z pajęczyny oprzęd, którego rozmiary przypominają gołębie jajo. Taki wytwór stanowi dla niego schronienie, a samicom służy jako miejsce do opiekowania się młodymi. To właśnie żeńską odmianę gatunku spotkali wielkopolscy leśnicy.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilne ostrzeżenie sanepidu. Szczególnie zagrożone są dzieci
2. Żądają radykalnych zmian w prawie drogowym. Projekt ustawy już w Sejmie

Według doniesień Gazety Wyborczej kolczak zbrojny był już widziany w Polsce. W lipcu miał zostać zauważony pod Wrocławiem. Niedawno pojawił się jednak w wielkopolskich lasach. Zgodnie z opublikowanym komunikatem, trzeba na niego bardzo uważać. Jego jad może spowodować nie tylko bóle, ale także długotrwałe zatrucie.

- Jeden z nielicznych pająków występujących w Polsce, których jad powoduje zatrucie - trwające nawet do dwóch tygodni. Zawarte w nim hemolizyny wywołują stan zapalny, piekący ból, nudności a nawet zawroty głowy. Szczególnie samice bywają agresywne broniąc swojego potomstwa - czytamy w ostrzeżeniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wizja Krzysztofa Jackowskiego. Jasnowidz przepowiada ogromne niebezpieczeństwo
  2. Nieznana prawda o kierowcy Kaczyńskiego. W grę wchodzą kolosalne pieniądze
  3. Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli
  4. TVN ujawnił skandaliczną prawdę. Nie mieści się w głowie, do czego dochodzi w karetkach
  5. Była premier zarażona koronawirusem. Rzeczniczka przekazała przykre wiadomości o stanie zdrowia
  6. W czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historia

Następny artykuł