Doskonała pamięć może nam towarzyszyć do późnej starości. Wystarczy, że zadbamy o codzienną dawkę ruchu
fot. unsplash.com/Robina Weermeijer
Autor Aneta Młodawska - 21 Maja 2020

Jak zachować doskonałą pamięć do późnej starości? Naukowcy znają już odpowiedź na to pytanie

Pamięć uważana jest za jedną z najważniejszych funkcji mózgu. Niestety jej zaburzenia coraz częściej doskwierają nawet osobom młodym. Okazuje się, że problemy z pamięcią w dużym stopniu wynikają z braku aktywności fizycznej.

Pamięć najczęściej pogarsza się wraz z wiekiem. Gdy chcemy ją wspomóc, w pierwszej chwili myślimy o lekach. Tymczasem pamięć w dużym stopniu może poprawić aktywność fizyczna.


Naukowcy znaleźli bowiem dowody na związek między brakiem ruchu i siedzącym trybem życia a utratą pamięci i współistniejącymi chorobami.

Odbył się pogrzeb porzuconego na wysypisku śmieci noworodka. Policja wciąż szuka jego rodzicówOdbył się pogrzeb porzuconego na wysypisku śmieci noworodka. Policja wciąż szuka jego rodzicówCzytaj dalej


Doskonała pamięć może nam towarzyszyć do późnej starości. Wystarczy, że zadbamy o codzienną dawkę ruchu


Pamięć to jedna z umiejętności człowieka, która wraz z wiekiem ulega pogorszeniu. Ma to związek z procesami neurodegeneracji, które postępują w ludzkim mózgu. Zaniki pamięci zdarzają się u osób w podeszłym wieku, ale nie tylko. Mogą bowiem doskwierać również młodszym osobom, które stronią od aktywności fizycznej.


Fakt, że aktywność fizyczna jest niezbędna dla zdrowia, jest znany niemal wszystkim pacjentom. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że ruch jest ważny nie tylko dla ciała, ale i dla mózgu. Regularne ćwiczenia mogą bowiem w dużym stopniu usprawnić procesy pamięciowe.


Naukowcy odkryli niedawno, że regularne ćwiczenia są w stanie poprawić pamięć i mają doskonały wpływ na funkcje poznawcze mózgu. Badacze z UT Southwestern przeprowadzili eksperyment, w którym udział wzięło 30 uczestników. Każdy z nich miał 60 lat lub więcej i towarzyszyły im problemy z pamięcią.


Badanie trwało 12 miesięcy. Połowa uczestników regularnie wykonywała przez ten czas trening aerobowy, a reszta tylko się rozciągała. Wyniki eksperymentu opublikowano w Journal of Alzheimer's Disease.


Okazało się, że u osób, które aktywnie ćwiczyły, po roku nastąpiła 47 proc. poprawa wyników w pamięci w porównaniu z grupą, która wykonywała tylko lekkie ćwiczenia rozciągające.


Jak podaje poradnikzdrowie.pl obrazowanie mózgu osób z grupy ćwiczącej, wykonane w stanie spoczynku przed treningiem i po nim wykazało zwiększony przepływ krwi do dwóch kluczowych obszarów mózgu związanych z pamięcią, w tym do hipokampa.


Badania te mają olbrzymie znaczenie, gdyż udowadniają, że słabnącą pamięć można poprawić nawet u osób w podeszłym wieku. Wystarczy tylko codziennie wykonywać ćwiczenia aerobowe.

Dzisiaj grzeje: 1. Lekarze dawali mu zaledwie 2% szans na przeżycie. Niemowlak zaskoczył jednak wszystkich

2. Wielkie zmiany w 500 plus? Padła konkretna propozycja, znamy szczegóły


Naukowcy są przekonani, że dzięki wynikom tych badań można również pomóc zapobiec lub opóźnić pojawienie się objawów choroby Alzheimera.


O tym, że aktywność fizyczna ma duże znaczenie w rozwoju tej choroby, świadczą również inne badania. Eksperyment z 2018 r. wykazał, że u osób mniej sprawnych fizycznie szybciej dochodzi do degradacji istoty białej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pozbywanie się obierek po ziemniakach jest wielką stratą. Możesz je cudownie wykorzystać
  2. Minister Zdrowia potwierdził kolejne znoszenia obostrzeń. Takiej decyzji nikt nie spodziewał się tak szybko
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Minister zdrowia ostrzega, że niewykluczone jest ponowne zamknięcie niektórych usług. Być może już w lipcu

Następny artykuł