pandemia nie dla wszystkich
Fot. pixabay.com Bakinbardi
Autor Klaudia Gaicka - 3 Lipca 2020

Chcą ogłosić "koniec pandemii". 10 lipca przejdą przez Warszawę

Pandemia wciąż trwa. Nie dla wszystkich podstawowe zasady są jednak jasne. Zwolennicy teorii spiskowych uważają, że koronawirus SARS-CoV-2 nam nie zagraża. Za tydzień chcą przemaszerować przez Warszawę. Wirusolog ostrzega, że to nie jest dobry pomysł.

Pandemia nie jest dla wszystkich zrozumiała. Wielu ludzi zdaje się całkowicie ją wypierać. Wbrew pozorom nie chodzi tu o osoby bojkotujące obowiązek noszenia maseczek. Bohaterzy nowego planowanego protestu zdają się w ogóle nie wierzyć w wirusa.

Rodzice nazwali córeczkę w dość nietypowy sposób. Wielu uważa, że będzie miała kłopotyRodzice nazwali córeczkę w dość nietypowy sposób. Wielu uważa, że będzie miała kłopotyCzytaj dalej

Pandemia wciąż trwa

Jak podaje portal Anczdrowie.pl, już 10 lipca ma odbyć się protest na znak końca pandemii. Stowarzyszenie STOP NOP (dokładniej Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach) choć wzbudza wokół siebie wiele negatywnego szumu i kontrowersji, wciąż przyciąga wielu fanów.

Bardzo często są to zwolennicy różnych teorii spiskowych. Liderka STOP NOP Justyna Socha jest asystentką posła Konfederacji Grzegorza Brauna oraz redaktorką propagującą teorie spiskowe "Warszawskiej Gazety". Jedną z bardziej kontrowersyjnych działalności stowarzyszenia są otwarte działania antyszczepionkowe.

Przewodnicząca STOP NON jest również przodowniczką “koronasceptycyzmu”. Stowarzyszenie głosi, że światowa pandemia to oszustwo, mające na celu wmusić w nas szczepionki produkowane z dzieci z aborcji.

- #StopCOVID1984. Odwołujemy pandemię. 10 lipca 2020, godz. 17:00, plac Zamkowy - podali na swoim profilu Facebook’owym.

Znany wirusolog dr Tomasz Dzieciątkowski bardzo sceptycznie podchodzi do marszu. Działalność stowarzyszenia zdaje się wykpiwać ekspertów i lekarzy, którzy każdego dnia walczą o zdrowie i życie pacjentów zakażonych koronawirusem.

– Stowarzyszenie StopNOP i Justyna Socha nie mają żadnych kompetencji, aby wypowiadać się na temat ogłoszenia stanu pandemii, a już tym bardziej jej zakończenia - podsumował.

Zdaniem eksperta przemarsz naraża warszawiaków na ogromne niebezpieczeństwo. Po pierwsze, już sam przemarsz zwiększa zagrożenie epidemiczne. Po drugie, idea propagowana przez Sochę i jej towarzystwo szkodzi społeczeństwu, które jest już i tak znieczulone na problem przez media szukające taniej sensacji.

- Samo istnienie stowarzyszenia STOP NOP jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego, bo nawoływanie do ograniczenia szczepień jest nieodpowiedzialne. Ci ludzie lansują pseudonaukowe teorie, które nie mają żadnego poparcia w rzeczywistości – wyjaśnia ekspert.

Doktor wspomina również o możliwych następstwach marszu. Mogą być one bardzo nieprzyjemne dla jego uczestników.

- Wciąż obowiązuje zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 150 osób. Jeśli stowarzyszenie przeprowadza przemarsz, a jego uczestnicy nie noszą maseczek i nie zachowują dystansu społecznego, łamią prawo i powinni zostać zatrzymani, jako stwarzający sytuację zagrożenia epidemiologicznego - uważa dr Dzieciątkowski.

Winy za ten stan rzeczy eksperci upatrują się w zjawisku zwanym “Nierealistycznym optymizmem”.

Dzisiaj grzeje: 1. Jest jednym z najcięższych do wykrycia nowotworów. Lekarz tłumaczy, co powinno zwrócić naszą uwagę

2. 1000 wniosków jednego dnia, Polacy masowo pognali po 5 tys. zł. Możliwe, że ty też możesz dostać pieniądze

- W porównaniu z tym strachem, który był widoczny parę miesięcy temu, teraz jest zupełnie odwrotnie. Jesteśmy skrajnie rozchwiani emocjonalnie podczas tej pandemii, a powinniśmy być bardzo racjonalni. Odłóżmy prywatne emocje od spraw zdrowia publicznego, które zdecydowanie powinno być najważniejsze - apeluje w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Świetna wiadomość dla milionów Polaków, oszczędności będą ogromne. Od dziś niższe ceny gazu
  2. Beata Szydło przerwała milczenie w sprawie jednych z mediów. "Czas powiedzieć dość. Jestem zbulwersowana, podła manipulacja"
  3. Ciągłe zmęczenie i senność nie powinny być lekceważone. Mogą świadczyć o poważnej chorobie
  4. Jego niedobór katastrofalnie wpływa na organizm człowieka. Pierwsze oznaki powinny być sygnałem do działania
  5. Nie żyje wybitny muzyk. Jego utworów słuchały miliony ludzi z całego świata
  6. Skąpo ubrana Joanna Jędrzejczyk znów pochwaliła się ciałem na Instagramie. Pokazała niemal wszystko (FOTO)

Następny artykuł