Pandemia ze wzrostem zakażeń
pixabay.com/fernandozhiminaicela
Autor Barbara Bujar - 11 Października 2020

Nawet 200 tysięcy zarażonych w ciągu dnia? Naukowcy przedstawili nowe ustalenia

Pandemia koronawirusa trwa, a liczba nowych potwierdzonych zakażeń jest coraz większa. Problemem stają się także brakujące łóżka szpitalne i respiratory. Według ekspertów sytuacja jest bardzo poważna. Jeżeli w ciągu najbliższych dni nie zostaną podjęte ważne decyzje, dobowy przyrost może wzrosnąć aż do 200 zakażeń. Szczegółami ustaleń podzielił się w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” dr Jakub Zieliński.

Pandemia koronawirusa kolejny raz zaczyna paraliżować życie Polaków. Po wakacyjnym rozluźnieniu właściwie nie ma już śladu. Od 10 października na terenie całego kraju znów obowiązują dodatkowe obostrzenia. Obywatele muszą pamiętać o zasłanianiu nosa i ust nawet na ulicach, określonych limitach w wyznaczonych przestrzeniach zamkniętych oraz o godzinach dla seniorów, które w sklepach zaczną być przestrzegane już od najbliższego czwartku. Wszystko za sprawą liczby zakażeń, która w ciągu ostatnich dni znacznie wzrosła.

Bill Gates przewiduje, kiedy skończy się pandemia koronawirusa. Podał konkretny termin i warunek, który musi być spełnionyBill Gates przewiduje, kiedy skończy się pandemia koronawirusa. Podał konkretny termin i warunek, który musi być spełnionyCzytaj dalej

Pandemia koronawirusa w Polsce. Eksperci nie mają dobrych wiadomości

Jeszcze niedawno nikt nie wyobrażał sobie, że dobowy przyrost zakażeń może przekroczyć w Polsce kilka tysięcy. Co prawda eksperci analizowali sytuację i spodziewali się wysokich wyników, lecz w ich opinii mogły one wynieść około 3,5 tysiąca. Rzeczywistość okazała się jednak całkiem inna. Rekord ustalony w sobotę 10 października wyniósł 5 300 potwierdzonych przypadków koronawirusa.

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia znów poinformowało o ogromnej ilości nowych zakażeń. Choć liczba chorych, którzy w ciągu ubiegłej doby otrzymali dodatni wynik testu, jest o wiele mniejsza od tej ustalonej w sobotę, wciąż nie jest optymistyczna. 11 października raport wskazał 4 178 zarażonych pacjentów. Najwięcej znów potwierdzono w województwie małopolskim, mazowieckim i wielkopolskim.

Jak podaje portal popularne.pl, według naukowców sytuacja, którą obserwujemy w Polsce, wymaga natychmiastowej reakcji ze strony rządu. Zdaniem ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego brak istotnych działań może doprowadzić do znacznego wzrostu zachorowań w przyszłości. O swoich obawach opowiedział w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” dr Jakub Zieliński.

- Z naszych obserwacji wynika, że podwajanie liczby chorych następuje mniej więcej co 12 dni. Dotyczy to zarówno liczby zakażeń, liczby osób hospitalizowanych i podłączanych do respiratora, jak i liczby zgonów – powiedział.

Zdaniem specjalistów najlepszym rozwiązaniem, obok wprowadzonych już obostrzeń, byłby powrót do lockdownu. Z wyliczeń członków Zespołu Modelu Epidemiologicznego w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że rząd ma na to najwyżej dni.

Dzisiaj grzeje: 1.Wczesne objawy niewydolności serca. Łatwo je przeoczyć
2.Ważna informacja od Lidla, istotne zmiany w sklepach. Podobnie jak Biedronka reaguje na nową sytuację w kraju
3.Zrozpaczona mama przedstawiła ważny apel. Nie widziała swojego dziecka od 6 tygodni

- (…) Pozostają tzw. dynamiczne lockdowny – wprowadzane w miastach lub powiatach, w których sytuacja epidemiczna jest najpoważniejsza. Tylko że z tym już nie można zwlekać, bo za chwilę nie będzie w Polsce powiatów, w których sytuacja jest względnie dobra – dodał Zieliński.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Makłowicz zrównał hitowe show z ziemią. Nerwy puściły, powiedział wszystko
  2. Dwunastoletnie dziecko stworzyło coś niezwykłego. Naukowcy aż osłupieli, ciężko uwierzyć
  3. Lekarze są załamani. Pomysł Ministerstwa Zdrowia może przynieść opłakane skutki
  4. Jest absolutną podstawą dla osób z chorą tarczycą. Minerał, którego nie może nam zabraknąć
  5. Objawy niedoboru wapnia w organizmie. Jest ich znacznie więcej, niż tylko osłabienie kości
  6. Kiedy prozdrowotny czosnek staje się trucizną? Granica jest bardzo cienka, miliony osób popełniają ogromny błąd

Następny artykuł