Pandemia koronawirusa: Włochy i Francja wracają do zaostrzonych restrykcji
pixabay.com/vperemencom
Autor Barbara Bujar - 28 Sierpnia 2020

Nie było innego wyjścia, powrócono do ostrych restrykcji. Pandemia przybrała na sile, horrendalny przyrost chorych

Pandemia koronawirusa nie daje za wygraną i wciąż zbiera żniwo na całym świecie. W ostatnim czasie w Europie znów odnotowano niepokojący wzrost zachorowań. O przywróceniu zaostrzonych restrykcji zadecydowały już władze Francji. Sytuacja pogarsza się także we Włoszech. Jedynie w czwartek tamtejsze Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1411 nowych przypadkach zakażenia.

Pandemia koronawirusa towarzyszy nam od blisko pół roku. Kiedy wydaje się, że sytuacja jest już w miarę opanowana, a liczba dziennych zdiagnozowanych przypadków na świecie maleje, poszczególne państwa informują o nawrocie masowych zakażeń. Jak donoszą media, z takim problemem zmagają się aktualnie dwa europejskie kraje. Władze Francji postanowiły nawet powrócić do zaostrzenia restrykcji i zwiększenia ilości wykonywanych testów.

Rząd właśnie podjął nagłą decyzję. Chodzi o obowiązkowe szczepienie na COVIDRząd właśnie podjął nagłą decyzję. Chodzi o obowiązkowe szczepienie na COVIDCzytaj dalej

Powody do niepokoju mają obywatele Włoch. Jak ustalił serwis Gazeta.pl, w ostatnich dniach dobowy przyrost zachorowań na COVID-19 znów sięga w ich kraju powyżej 1000 przypadków. Tylko w środę włoskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1350 osobach, których testy potwierdziły obecność wirusa. Dzień później statystyki wykazały aż 1411 nowych zakażeń. To najwyższy wynik, jaki osiągnięto we Włoszech od początku maja.

Sytuacja we Włoszech staje się coraz poważniejsza. W ciągu ostatniej doby nowe przypadki zakażenia stwierdzono tam aż w 19 na 20 regionów. Najprawdopodobniej za tak nagłe ponowne rozprzestrzenianie się koronawirusa odpowiadają mieszkańcy, którzy wracają do kraju z wakacji za granicą lub z Sardynii. Biorąc to pod uwagę eksperci mają nadzieję, że wraz z zakończeniem sezonu urlopowego statystyki ponownie zaczną się poprawiać. W przeciwnym wypadku dzieci nie będą mogły wrócić do szkół, co zaplanowane jest na 14 września.

Przypomnijmy, że Włochy były pierwszym europejskim państwem, do którego dotarła pandemia koronawirusa. Od jej początku zakaziło się tam blisko 263 tysiące osób. W tym samym czasie zmarło ponad 35 tysięcy chorych, a wyzdrowiało około 206 tysięcy pacjentów.

W ostatnich dniach podobną sytuację stwierdza się także we Francji. Jak ustalił portal o2.pl, premier Jean Castex oficjalnie ogłosił powrót pandemii. Taka decyzja zapadła po tym, jak dobowe raporty zachorowań zaczęły zbliżać się do tych, które we Francji otrzymywano na przełomie marca i kwietnia. Tylko 26 sierpnia koronawirusem zaraziło się tam ponad 5 tysięcy osób. Jest to największa liczba, jaką uzyskano od 14 kwietnia. Warto jednak dodać, że żaden pacjent tego dnia nie zmarł.

- Współczynnik reprodukcji wirusa przekracza 1, co oznacza, że wirus się rozprzestrzenia - informował premier Francji.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowe rozporządzenia dla wiernych. Obostrzenia dotknęły też księży
2. Zatankowała auto i wpadła. Grozi jej teraz 8 lat więzienia

W związku z najnowszymi danymi we Francji postanowiono zaostrzyć restrykcje, by ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa. Przywrócono tam obowiązkowe noszenie maseczek ochronny oraz zadecydowano o zwiększeniu liczby wykonywanych testów.

- Władze planują wykonywać milion testów na koronawirusa dziennie, czyli 200 tysięcy więcej niż teraz. Premier uspokajał też, że zrobi wszystko, aby nie doprowadzić do zamrożenia gospodarki i ogólnokrajowej kwarantanny - czytamy na portalu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Powrót do szkoły. W podstawówce odwołano apel, zamiast niego będzie msza w kościele
  2. Magdalena Ogórek przeszła osobisty dramat. Niewielu ma świadomość, co się wydarzyło
  3. Minister zdrowia nagle zmienia zasady kwarantanny. Szumowski złapałby się za głowę
  4. Sanepid pilnie wycofuje popularny produkt. Jest szczególnie niebezpieczny dla alergików
  5. Objawy raka płuc widoczne na skórze. Nie wolno go przeoczyć
  6. W czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historia

Następny artykuł