Papież podczas spotkania z ciężko chorym mężczyzną
youtube.com/Vatican News - Polski
Autor Barbara Bujar - 30 Lipca 2020

Papież Franciszek dał wspaniały przykład dla przyszłych pokoleń. Jego zachowanie podczas spotkania z ciężko chorym mówi więcej niż tysiąc słów

Papież Franciszek bardzo często spotyka się z wiernymi. Tym razem wśród tłumu ludzi na placu św. Piotra pojawił się 53-letni Vinicio. Mężczyzna, który choruje na nerwiakowłókniakowatość typu 1, był bardzo szczęśliwy, gdy Ojciec Święty do niego podszedł. To, co zdarzyło się później, wywołało łzy wzruszenia u wielu ludzi na całym świecie. Równie wielkie emocje budzą słowa 53-latka.

Papież spotkał się z 53-letnim Viniciem, który od urodzenia mieszka w Isoli, niewielkim włoskim mieście leżącym w prowincji Vicenza. Od 15. roku życia mężczyzna choruje na nerwiakowłókniakowatość typu 1. O swoim schorzeniu, a także spotkaniu z Ojcem Świętym opowiedział w wywiadzie dla włoskiej gazety Panorama.

- Pierwsze symptomy pojawiły się, gdy skończyłem 15 lat. Powiedziano mi wówczas, że nie dożyję trzydziestki. Ale nadal tutaj jestem – przytoczony fragment wywiadu czytamy na portalu Aleteia.

Rzecznik rządu przekazał pilną wiadomość do wszystkich Polaków. W ciągu kilku dni może zapaść decyzja, która zmieni plany wielu osóbRzecznik rządu przekazał pilną wiadomość do wszystkich Polaków. W ciągu kilku dni może zapaść decyzja, która zmieni plany wielu osóbCzytaj dalej

Vinicio opowiedział, jak papież zachował się wobec niego. Jego słowa są wzruszające

Nerwiakowłókniakowatość, która inaczej nazywana jest chorobą Recklinghausena, towarzyszy mężczyźnie od dawna. Objawia się bolesnymi guzami, które obrastają całe ciało, co prowadzi do jego deformacji. Konsekwencje schorzenia bywają bardzo przykre.

- Pewnego razu, w szpitalu, właśnie się przebierałem, gdy do sali wszedł czarnoskóry lekarz. Spojrzał na mnie i znieruchomiał (...) Nieco później przyszedł mnie przeprosić. Wyjaśnił mi, że w Afryce widział okropne choroby, jednak nigdy nic tak bardzo niszczycielskiego. Jego słowa wywarły na mnie wielkie wrażenie - wyznał Vinicio.

Mężczyzna nie zawsze spotyka się z odrzuceniem. Na co dzień mieszka z ciocią, która opiekuje się nim i jego młodszą siostrą, która także cierpi na nerwiakowłókniakowatość. W jej przypadku choroba jednak przebiega łagodniej. Oboje doświadczają wiele troski i opieki ze strony swojej krewnej. Dodatkowo Vinicio ma wielu przyjaciół i pracę w przytułku. Tam wszyscy go akceptują i są dla niego serdeczni.

Mimo szacunku, jakim darzą mężczyznę mieszkańcy Isoli, poznanie nowych osób jest dla niego zawsze wielką niewiadomą. Dokładnie tak było też na placu św. Piotra. Vinicio poszedł tam, by spotkać się z papieżem Franciszkiem. To, czego tam doświadczył, opowiadał z wielkim wzruszeniem.

Ku zaskoczeniu 53-latka Ojciec Święty podszedł do niego i nie zawahał się nawet przez chwilę. Od razu przytulił mężczyznę, przekazując mu świadectwo całkowitej akceptacji.

-Najpierw trzymałem jego rękę, a w międzyczasie on drugą ręką pogłaskał mnie po głowie i po moich ranach. Potem bardzo mocno mnie objął, objął moją głowę (...) Spróbowałem się odezwać, coś mu powiedzieć, ale nie dałem rady – pokonało mnie wzruszenie. Trwało to niewiele dłużej niż minutę, ale wydało mi się wiecznością - wspominał.

Dzisiaj grzeje: 1. Sytuacja jest fatalna. Natychmiastowe spotkanie sztabu kryzysowego
2. Fatalne, nagłe doniesienia na antenie RMF. Badania przesiewowe potwierdziły najgorsze, od jutra do środy planują przebadać 1, 4 tys. osób
3. Morawiecki zabrał głos ws. rekordu zakażeń. Mocne słowa o ignorancji Polaków, zagroził powrotem kwarantanny

Spotkanie mocno i bardzo pozytywnie zaskoczyło Vinicia. Mężczyzna był szczęśliwy, że papież nie zwracał uwagi na to, że jego ciało różni się od pozostałych zgromadzonych.

- Ale największe wrażenie zrobiło na mnie to, że on się nawet nie zawahał mnie objąć. Moja choroba nie jest zakaźna, ale on tego nie wiedział. On po prostu podszedł i to zrobił: pogłaskał mnie po całej twarzy i podczas gdy to robił, ja czułem wyłącznie miłość - mówił ze wzruszeniem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Łukasz Szumowski przerwał urlop, wraca do pracy. Chodzi o rekord zarażeń w Polsce, ponad 600 osób
  2. Pilny apel policji. Powinien się zgłosić każdy, kto może pomóc
  3. Dokładnie przyjrzeli się willi Jarosława Kaczyńskiego. Zadziwiające odkrycie tuż obok Matki Boskiej;
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł