Niepokojący komunikat Watykanu. Chodzi o zdrowie papieża Franciszka

papież Franciszek
Pope Francis attends the Divine Liturgy celebrated by Catholicos of All Armenians Karekin II (not pictured) at the Apostolic Cathedral in Etchmiadzin, outside Yerevan, on June 26, 2016. / AFP PHOTO / TIZIANA FABI
Autor Natalia Niewczas01.01.2021

Papież Franciszek nie odprawił nieszporów w bazylice Świętego Piotra oraz mszy w Nowy Rok. Wszystkiemu winne są problemy zdrowotne Ojca Świętego. Papież odczuwa ból z powodu rwy kulszowej, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Czwartkowe i piątkowe nabożeństwa odbyły się bez przewodnictwa papieża Franciszka. Wiadomości przekazał dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. Jak zaznacza Agencja Reutera, to pierwszy raz, gdy papież Franciszek musi zrezygnować z tradycyjnego uczestnictwa w papieskim wydarzeniu z powodu stanu zdrowia.

Niepokojące wieści dotyczące stanu zdrowia papieża Franciszka

Papież Franciszek musiał zrezygnować z udziału we wspomnianych nabożeństwach z powodu rwy kulszowej. Zespołowi objawów towarzyszy zwykle silny ból.

W popołudniowym nabożeństwie sylwestrowym papieża zastąpił dziekan Kolegium Kardynalskiego Kardynał Giovanni Battista Re. Duchowny sprawuję tę funkcję od 2020 roku.

Służby Watykanu przekazały również, że papież Franciszek nie zwróci się do wiernych z okna w dni 1, 3 i 6 stycznia podczas modlitwy Anioł Pański. Powodem podjęcia tej decyzji jest częściowy lockdown wprowadzony we Włoszech.

Minister Zdrowia nagle wydał pilne polecenie. Nikt nie spodziewał się podobnej decyzji, cała Polska wstrzymała oddechMinister Zdrowia nagle wydał pilne polecenie. Nikt nie spodziewał się podobnej decyzji, cała Polska wstrzymała oddechCzytaj dalej

W piątek papież Franciszek ma jednak odmówić modlitwę Anioł Pański w bibliotece Pałacu Apostolskiego. Anioł Pański ma być transmitowany przez watykańskie media.

Według informacji podawanych przez serwis WP w niedzielę 17 grudnia papież Franciszek skończył 84 lata. Już od jakiegoś czasu do mediów spływają wieści o trudnościach papieża z chodzeniem i problemach zdrowotnych z biodrem.

Rwę kulszową potocznie określa się mianem “ataku korzonków nerwowych”. To zespół objawów wywołanych przez ucisk nerwu kulszowego, będącego największym nerwem obwodowym w ciele człowieka.

Jak podaje portal medonet.pl, nerw kulszowy zlokalizowany jest w nogach. Sięga stóp i tylnej części uda człowieka.

Ból towarzyszący rwie kulszowej, na którą cierpi papież Franciszek, jest zwykle nagły i wyjątkowo dokuczliwy, pojawia się najczęściej w okolicy lędźwiowej. Pacjenci dodatkowo czują drętwienie poszczególnych odcinków kręgosłupa.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł