Papież Franciszek apeluje do polityków z całego świata. Chodzi o szczepienia na koronawirusa

papież Franciszek apel
Pope Francis speaks during a weekly general audience at St Peter's square on June 8, 2016 in Vatican. / AFP PHOTO / TIZIANA FABI
Autor Natalia Niewczas28.12.2020

Papież Franciszek apeluje do polityków z całego świata. Ojciec Święty prosił o to, by szczepionkę przeciw COVID-19 podano w pierwszej kolejności osobom bezbronnym i potrzebującym. Podkreślał także wagę zgody i współpracy, jaką powinni kierować się liderzy poszczególnych państw oraz międzynarodowych organizacji.

W piątek 25 grudnia papież Franciszek przemówił do wiernych. Według informacji przekazywanych przez portal o2.pl Ojciec Święty podkreślił wówczas konieczność szybkiego rozpoczęcia szczepień przeciw COVID-19. Preparat i prowadzone nad nim badania określił mianem “światła nadziei” dla świata.

Papież Franciszek o szczepionkach przeciw COVID-19

Papież Franciszek apelował o to, by do preparatu przeciw COVID-19 miały dostęp przede wszystkim osoby bezbronne i potrzebujące. Prosił wiernych o to, by odrzucili nacjonalizm i wspólnie budowali prawdziwą rodzinę.

- Szczepionki dla każdego, zwłaszcza dla najbardziej bezbronnych i potrzebujących. Nie możemy pozwolić, aby nacjonalizm przeszkodził nam w życiu jako prawdziwej ludzkiej rodzinie, którą tworzymy - zachęcał papież Franciszek.

Ojciec Święty powiedział również kilka słów na temat współpracy. Jego zdaniem to właśnie ta wartość powinna przyświecać literom państw oraz międzynarodowych organizacji, szczególnie w dobie pandemii koronawirusa.

Już dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia. O czym powinien pamiętać każdy Polak?Już dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia. O czym powinien pamiętać każdy Polak?Czytaj dalej

Papież Franciszek zachęcał wspomnianych liderów do zgody i jednoczesnego odrzucenia wzajemnego konkurowania. Jak podkreśla, dla wspólnego dobra ludzkości należy obecnie skupić się na aktywnościach mających zażegnać globalny kryzys związany z wirusem SARS-CoV-2.

- Proszę wszystkich (...) aby promowali współpracę, a nie konkurencję, i aby szukali dróg rozwiązań dla wszystkich - głosił biskup Rzymu.

Tradycyjnie papież Franciszek wygłasza przemówienie na Placu Świętego Piotra, po którym następnie udziela wiernym błogosławieństwa. W tym roku odstąpiono od tego z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne.

Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się w niedzielę 27 grudnia. Pacjentką “zero” była naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA Alicja Jakubowska (więcej >tutaj<).

Zgodnie z zaprezentowanym przez rząd Narodowym Programem Szczepień Przeciw COVID-19 tuż po medykach szczepienie będą mogli otrzymać seniorzy, nauczyciele oraz mundurowi. Wiadomo już, kiedy rozpoczną się zapisy na szczepienial; informacji udzielił sam premier Mateusz Morawiecki (więcej >tutaj<).

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł