paracetamol, skutki uboczne
Fot. pixabay.com/ geralt
Autor Klaudia Gaicka - 18 Maja 2020

Nieoczekiwane skutki uboczne paracetamolu. Nowe wyniki badań

Paracetamol znieczula psychicznie i miesza nam w głowach. Do takich wniosków doszli badacze, którzy przebadali osoby biorące ten lek regularnie. Postanowili wykonać drugi eksperyment, żeby ostatecznie potwierdzić te straszne wyniki.

Paracetamol jest jedną z najpopularniejszych substancji aktywnych występujących w lekach przeciwbólowych. Wszystko przez jego bardzo niską cenę i ogromną dostępność. Leki, w których paracetamol gra pierwsze skrzypce są dostępne w każdej aptece oraz kosztują raptem kilka, czasem kilkanaście złotych. Jakby tego było mało, lek może zakupić każdy. Jeżeli chcemy uśmierzyć ból, nie musimy kłopotać się wizytą u lekarza, po prostu idziemy do najbliższej apteki i kupujemy znany nam środek. Takie działania bywa katastrofalnie złe w skutkach.

Ministerstwo zdrowia podało najnowsze dane. Sytuacja na Śląsku wciąż nie wygląda najlepiejMinisterstwo zdrowia podało najnowsze dane. Sytuacja na Śląsku wciąż nie wygląda najlepiejCzytaj dalej

Paracetamol znieczula psychicznie i miesza nam w głowach

Jak podaje portal Wp.pl, kanadyjscy psychologowie z Toronto wykonali badanie tej substancji. Wyniki badania przeprowadzonego na 3 tys. Osób, które regularnie zażywają lek, okazały się zatrważające i zdecydowanie rzuciło na tę substancję czynną nowe światło. Zapytano badanych osób, czy czują się bezpiecznie, czy integrują się z lokalną społecznością i czy ufają swoim sąsiadom.

Jak się okazało, osoby, które codziennie zażywały paracetamol, odpowiedzi miały wydźwięk bardziej negatywny. Ci badani mieli dużo mniejsze zaufanie do innych. Naukowcy, idąc za szokującą tezą udowodnioną w badaniu, postanowili się co do niej upewnić.

Jak podaje portal, kilku uczestnikom podano dużą dawkę leku, po czym kazano zagrać w grę opartą na zaufaniu. Wyniki wcześniejszego eksperymentu niestety boleśnie się potwierdziły. Paracetamol wpłynął na empatię, zaufanie do innych oraz zdolność podejmowania decyzji.
Eksperci wyjaśniają, dlaczego paracetamol wpływa, tak, a nie inaczej Substancja oddziałuje na układ serotoninowy w naszym mózgu. Serotonina wpływa na podatność na ból, odpowiada za zmiany nastroju, a dodatkowo ma korzystny wpływ na naszą pamięć.

Pomimo tego, że lek jest dostępny bez recepty i stosowany ostrożnie, bezpieczny, eksperci ostrzegają przed jego nadmiernym stosowaniem.

Dzisiaj grzeje: 1. WHO wyznało niepokojącą prawdę. Najnowszy komunikat w sprawie epidemii koronawirusa

2. Znalazł w ogródku bardzo dziwne jajko. Po chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wykluło

Pamiętajmy, że za bólem zwykle stoi konkretna przyczyna. Samo zwalczanie jej objawów może być niebezpiecznie. Sztucznie wyciszając ból, ryzykujemy, że organizm straci możliwość zaalarmowania nas. Ból, tak jak większość tworów natury ma swoje zastosowanie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Podzieliła się jedzeniem z bezdomnym. Później przypadkiem odkryła o nim niebywałą prawdę i zamarła z wrażenia
  2. Ministerstwo Zdrowia właśnie podało ważną wiadomość. Wszyscy musimy się z nią zapoznać
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Protestowali pod Sejmem pod ochroną policji. Właśnie zostali ukarani grzywnami, kary idą w dziesiątki tysięcy złotych

Następny artykuł