paraliż senny: objawy
unsplash.com/ Kinga Cichewicz
Autor Klaudia Gaicka - 8 Września 2020

Nie możesz się ruszać ani oddychać. Przerażające uczucie, którego doświadcza nawet 50% populacji

Paraliż przysenny powoduje u pacjenta szereg nieprzyjemnych doznań. Eksperci szacują, że to zjawisko może dotyczyć nawet połowy z nas. Warto wiedzieć, w jaki sposób przebiega porażenie przysenne oraz, czy jego występowanie powinno nas zmartwić.

Paraliż senny lub, jak kto woli przysenny, doświadczany jest w czasie snu. Osoby, które go kiedykolwiek doświadczyły, relacjonują, że jest to zjawisko co najmniej dziwne, trudne do wytłumaczenia, a nawet przerażające.

Ministerstwo Zdrowia wydało miliony złotych. Jednak nie na zdrowie PolakówMinisterstwo Zdrowia wydało miliony złotych. Jednak nie na zdrowie PolakówCzytaj dalej

Paraliż przysenny powoduje szereg nieprzyjemnych doznań. Można mu jednak przeciwdziałać

Paraliż senny to nic innego jak jedno w wielu zaburzeń snu. Stan ten zwykle pojawia się, kiedy zasypiamy lub wówczas, kiedy przechodzimy ze snu do czuwania, czyli podczas pobudki.

Proces jego powstania polega na porażeniu mięśni przy jednoczesnym zachowaniu świadomości. Osobom, które go doświadczyły, ciężko jest wytłumaczyć, w jaki sposób dokładnie go odczuwały.

Jak podaje portal Medonet.pl, częstotliwość występowania zjawiska jest szacowana w bardzo szerokim zakresie. Niektóre źródła podają, że może ono dotyczyć nawet 50 proc. populacji, inne z kolei sądzą, że jedynie 5 proc. miało z nim kiedykolwiek do czynienia.

Z naukowego punktu widzenia, porażenie przysenne następuje, kiedy bezwład ciała występuje przy gwałtownym wybudzaniu się ze snu w fazie REM lub w czasie zasypiania, gdy nie doszło jeszcze do całkowitej utraty świadomości.

Chociaż opinie co do genezy zjawiska są podzielone, naukowcy upatrują się ich w: zbyt dużym stresie i napięciu emocjonalnym, niekorzystnej higienie snu (zbyt późne kładzenie się spać, niedobór snu, nieregularne pory snu) oraz w uzależnieniach od substancji psychoaktywnych (mowa przede wszystkim o alkoholu, lekach i narkotykach). Niektórzy wskazują dodatkowo na przyczyny w zaburzeniach immunologicznych oraz w hamującym działaniu neuroprzekaźników GABA i glicyny, uwalnianych z neuronów REM-on.

Dzisiaj grzeje: 1. Poważne zmiany już od 15 września. Lekarze są przerażeni
2.Ruszają masowe kontrole. Inspektorzy mogą odwiedzić nas w domach, jest jednak jeden wytrych

Jeżeli paraliż przysenny często do nas powraca, powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty. Odpowiedni ekspert na podstawie wywiadu może zidentyfikować źródło problemu i doradzić nam, w jaki sposób możemy zniwelować powstałe zjawisko.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje aktor uwielbianego serialu z TVP
  2. Największa gwiazda Opola trafiła do sądu. Fani nie mogą uwierzyć. O co chodzi?
  3. Smutne informacje. Jerzy Stuhr przerwał milczenie
  4. Użyła sprężyny jako spirali antykoncepcyjnej. Lekarze przecierali oczy ze zdumienia
  5. Najczęściej powtarzane mity dotyczące maseczek. Wiele osób wciąż w nie wierzy
  6. Niesamowite zastosowanie zmywarki. Prosty trick, który wiele ulatwia

Następny artykuł