Pasożytami możemy zarazić się poprzez jedzenie
pixabay.com/Hans
Autor Barbara Bujar - 1 Czerwca 2020

Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne

Pasożyty wykorzystują inne organizmy, aby żyć i zdobywać pożywienie. Człowiek nie ma pojęcia, kiedy się nimi zaraża, a może to zrobić wszędzie. Jednym ze sposobów pozyskania pasożyta jest jedzenie. Niechciani lokatorzy mogą znajdować się np. w mięsie. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sporządziły listę 10 najgroźniejszych pasożytów. Są wśród nich te, które trafiają do organizmu wraz z pokarmem.

Jak podaje medonet.pl, pasożyty to organizmy zwierzęce lub roślinne. Te, które atakują ludzi, należą do odmiany zwierzęcej. Istnieją pasożyty zewnętrzne, do których możemy zaliczyć m.im. komary, wszy albo kleszcze. Odmiany wewnętrzne można byłoby wymieniać w tysiącach. Są też dużo bardziej niebezpieczne.

Pasożytami można się zarazić bardzo łatwo i nieświadomie. Może do tego dojść w pracy, w domu albo poprzez spożycie niektórych pokarmów. Jak informuje onet.pl, FAO oraz WHO podjęły próbę zebrania 10 najgroźniejszych pasożytów. Wyniki swoich badań zamieścili na opublikowanej liście. Znajdują się na niej takie organizmy, które trafiają do ciała człowieka wraz z pokarmem. Oto one.

Od dzisiaj MEN wprowadza nowe zmiany. Co czeka uczniów szkołach?Od dzisiaj MEN wprowadza nowe zmiany. Co czeka uczniów szkołach?Czytaj dalej

Najgroźniejsze pasożyty, którymi można zarazić się poprzez jedzenie

Sporządzona lista zawiera 10 nazw pasożytów, 6 z nich zaraża w trakcie jedzenia. Wśród nich nie brakuje tasiemca uzbrojonego, którym można zarazić się poprzez zjedzenie surowego mięsa dzika albo świni. Pasożyt może także dostać się do organizmu wraz z nieprawidłowo umytymi warzywami. Jego obecność w organizmie prowadzi do poważnych konsekwencji, np. do trwałego uszkodzenia organów. Kolejnym przykładem jest pełzak czerwonki. Do zarażenia dochodzi również poprzez zjedzenie źle umytych warzyw, ale także owoców. Pełzaki mogą być przyczyną powstania ropni w jelicie i wątrobie.

Włosień kręty to kolejny pasożyt, którym można zarazić się podczas posiłku. Trafia on do organizmu poprzez zjedzenie źle przygotowanego mięsa albo takiego, które pochodzi z niepewnego źródła. Wywołuje gorączkę, bóle brzucha i biegunkę. Surowe mięso ryb stanowi natomiast zagrożenie zarażenia się płazińcami z rodziny Opisthorchiidae. Te pasożyty mogą wywołać poważne konsekwencje, do których należy rak przewodów żółciowych.

Dzisiaj grzeje: 1. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?

2. Jaką emeryturę dostaje ksiądz? Ujawniamy stawki, zwykli emeryci mogą tylko pomarzyć o stawkach duchownych

Groźne dla organizmu ludzkiego są również glisty, które powodują kaszel, obrzęki i reakcje alergiczne. Źródłem zarażenia w ich przypadku są ponownie nieumyte warzywa i owoce, ale także zanieczyszczona woda. Ostatnim pasożytem w wykazie, którym można zarazić się w trakcie jedzenia są chorobotwórcze pierwotniaki o nazwie Cryptosporidium. Powodują wymioty i biegunkę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Cukier do herbaty wsypujesz przed czy po zalaniu wrzątkiem? Kolejność ma ogromne znaczenie, mnóstwo ludzi popełnia wielki błąd
  2. Pogoda nas nie rozpieszcza, najzimniejszy maj od 29 lat. Synoptycy mają jeszcze gorsze wieści
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Największe firmy handlu detalicznego w Polsce. Niespodziewana pozycja na podium przy Lidlu i Biedronce

Następny artykuł