pasożyty: objawy
Fot. pixabay.com/ nastya_gepp
Autor Klaudia Gaicka - 20 Sierpnia 2020

Objawy obecności pasożytów w przewodzie pokarmowym. Warto je znać

Pasożyty układu pokarmowego są dużym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Posiadanie nieproszonego gościa w organizmie może być przyczyną wielu nieprzyjemności. Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznać, że mamy w sobie pasażera na gapę.

Pasożyty przewodu pokarmowego zdarzają się stosunkowo często. Pomimo nawoływanie ekspertów, wielu z nas wciąż nie przestrzega podstawowych zasad, które nas przed nimi chronią. Nie tylko niemycie owoców i warzyw, ale również zbyt rzadkie myć rąk, może po skutkować dostaniem się pasożyta do naszego wnętrza.

Przez tydzień piła sok z buraków. Efekty okazały sięzaskakującePrzez tydzień piła sok z buraków. Efekty okazały sięzaskakująceCzytaj dalej

Pasoży układu pokarmowego, objawy

Jak podaje portal Poradnikzdrowie.pl, zdarza się również, że do zakażenia pasożytem dochodzi wskutek nowej mody kulinarnej. Źródłem zakażenia może być surowego mięsa lub ryby. Warto znać podstawowe objawy, które wywołują pasożyty przewodu pokarmowego.

Tasiemców jest wiele rodzajów, ale symptomy po zarażeniu bywają podobne. Do najczęstszych objawów należał: biegunki, nudności, wymioty, bóle brzucha oraz anemia. Jeżeli podejrzewasz u siebie zakażenie tasiemcem, lekarz skieruje cię na badanie kału. Tasiemce zwalcza się za pomocą leków przeciwpasożytniczych.

Do symptomów wskazujących na zakażenie glistą ludzką należą: odoskrzelowe zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, ludności, biegunki wymioty bóle w jamie brzusznej, osłabienie, brak apetytu, rozdrażnienie, bezsenność oraz bóle głowy.

Przy zakażeniu się owsikami pacjentom dokuczają najczęściej: zaczerwienienia skóry, świąd w okolicy odbytu, pobudliwość nerwowa, uczucie osłabienia, nudności, ból głowy brak apetytu, bóle brzucha oraz niedokrwistość (anemia).

Wesołówka może nie dawać żadnych objawów nawet u co czwartego pacjenta. U tych z objawami występują: biegunka (czasem śluzowo-krwawa), chudnięcie, anemia, bóle brzucha, świąd, pokrzywka, wysypka, brak apetytu, rozdrażnienie, bezsenność, uczucie osłabienia oraz ból głowy.

Obecność Węgorka jelitowego możemy rozpoznać po miejscu jego wtargnięcia w ciało. Bywa, że jest ono zaczerwienione i spuchnięte. W zależności od tego, gdzie akurat znajduje się larwę, dolegliwości są inne. Jeżeli jest w okolicach układu oddechowego, to pacjentowi dokuczają dolegliwości ze strony tego układu, na przykład zapalenie tchawicy, płuc lub oskrzeli. Kiedy larwa dostanie się już do jelit, choremu doskwierają: bezsenność, bóle brzucha, biegunka, drażliwość, brak apetytu, spadek masy ciała oraz anemia.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiceminister zdrowia zapowiada okrojenie liczby szpitali. Rząd przygotowuje się do nowej strategii
2. Waloryzacja emerytur 2021. Przyszłoroczne podwyżki mogą być kompletnym rozczarowaniem, będą zmiany?

Zarażeniu pierwotniakiem najczęściej winna jest Lamblia intestinalis. U części chorych przebiega bez żadnych objawów, innych Z kolei mogą pojawić się biegunki oraz upośledzenie wchłaniania tłuszczów, niektórych witamin oraz laktozy. Zdarza się również, że u pacjenta dochodzi do zapalenia dróg żółciowych albo podrażnienia trzustki i żółtaczki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus w Kancelarii Premiera. Zarażony sekretarz stanu
  2. Szumowski tuż po dymisji poszedł do Tadeusza Rydzyka. Zaskakująca postawa, zdobył się na pełną szczerość
  3. Wczesne objawy miażdżycy. Wielu chorych je bagatelizuje
  4. Fakt ujawnił kulisy odejścia Szumowskiego. Dlaczego były Minister Zdrowia zrezygnował ze stanowiska?
  5. Rak jelita grubego może przez lata rozwijać się w ukryciu. Istnieje jednak sposób, by wykryć go, zanim będzie za późno
  6. Wytykali ją palcami, więc schudła 100 kg, by w dniu ślubu swojego eks wyglądać lepiej niż panna młoda

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł