pasożyty: objawy
Fot. pixabay.com/ nastya_gepp
Autor Klaudia Gaicka - 1 Lipca 2020

Objawy obecności pasożytów w przewodzie pokarmowym. Warto je znać

Pasożyty układu pokarmowego mogą niektórym z nas bardzo zaszkodzić. Warto znać ich typowe symptomy. Niektóre z nich, choć bardzo nieprzyjemne, wciąż są mylone z mniej poważnymi schorzeniami. W przypadku wątpliwości wykonaj badania.

Pasożyty przewodu pokarmowego zdarzają się stosunkowo często. Pomimo nawoływanie ekspertów, wielu z nas wciąż nie przestrzega podstawowych zasad, które nas przed nimi chronią. Nie tylko niemycie owoców i warzyw, ale również zbyt rzadkie myć rąk, może po skutkować dostaniem się pasożyta do naszego wnętrza.

Przez tydzień piła sok z buraków. Efekty okazały sięzaskakującePrzez tydzień piła sok z buraków. Efekty okazały sięzaskakująceCzytaj dalej

Pasoży układu pokarmowego, objawy

Jak podaje portal Poradnikzdrowie.pl, zdarza się również, że do zakażenia pasożytem dochodzi wskutek nowej mody kulinarnej. Źródłem zakażenia może być surowego mięsa lub ryby. Warto znać podstawowe objawy, które wywołują pasożyty przewodu pokarmowego.

Tasiemców jest wiele rodzajów, ale symptomy po zarażeniu bywają podobne. Do najczęstszych objawów należał: biegunki, nudności, wymioty, bóle brzucha oraz anemia. Jeżeli podejrzewasz u siebie zakażenie tasiemcem, lekarz skieruje cię na badanie kału. Tasiemce zwalcza się za pomocą leków przeciwpasożytniczych.

Do symptomów wskazujących na zakażenie glistą ludzką należą: odoskrzelowe zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, ludności, biegunki wymioty bóle w jamie brzusznej, osłabienie, brak apetytu, rozdrażnienie, bezsenność oraz bóle głowy.

Przy zakażeniu się owsikami pacjentom dokuczają najczęściej: zaczerwienienia skóry, świąd w okolicy odbytu, pobudliwość nerwowa, uczucie osłabienia, nudności, ból głowy brak apetytu, bóle brzucha oraz niedokrwistość (anemia).

Wesołówka może nie dawać żadnych objawów nawet u co czwartego pacjenta. U tych z objawami występują: biegunka (czasem śluzowo-krwawa), chudnięcie, anemia, bóle brzucha, świąd, pokrzywka, wysypka, brak apetytu, rozdrażnienie, bezsenność, uczucie osłabienia oraz ból głowy.

Obecność Węgorka jelitowego możemy rozpoznać po miejscu jego wtargnięcia w ciało. Bywa, że jest ono zaczerwienione i spuchnięte. W zależności od tego, gdzie akurat znajduje się larwę, dolegliwości są inne. Jeżeli jest w okolicach układu oddechowego, to pacjentowi dokuczają dolegliwości ze strony tego układu, na przykład zapalenie tchawicy, płuc lub oskrzeli. Kiedy larwa dostanie się już do jelit, choremu doskwierają: bezsenność, bóle brzucha, biegunka, drażliwość, brak apetytu, spadek masy ciała oraz anemia.

Dzisiaj grzeje: 1. Kobieta piła ocet jabłkowy każdego dnia przez miesiąc. Efekty były zaskakujące

2. 500 plus. Ogromna zmiana ws. wniosku na 2021 rok

Zarażeniu pierwotniakiem najczęściej winna jest Lamblia intestinalis. U części chorych przebiega bez żadnych objawów, innych Z kolei mogą pojawić się biegunki oraz upośledzenie wchłaniania tłuszczów, niektórych witamin oraz laktozy. Zdarza się również, że u pacjenta dochodzi do zapalenia dróg żółciowych albo podrażnienia trzustki i żółtaczki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. Awantura między zwolenniczkami Trzaskowskiego i Dudy przerodziła się w prawdziwą bójkę. W ruch poszedł różaniec
  3. Ciągłe zmęczenie i senność nie powinny być lekceważone. Mogą świadczyć o poważnej chorobie
  4. Jego niedobór katastrofalnie wpływa na organizm człowieka. Pierwsze oznaki powinny być sygnałem do działania
  5. Nie żyje wybitny muzyk. Jego utworów słuchały miliony ludzi z całego świata
  6. Reprezentacja Polski rozegrała pierwszy mecz po pandemii. Prawdziwy pogrom, rywalki bez szans

Następny artykuł